OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pojem „slovenský crossover“ mi väčšinou dokáže spoľahlivo zodvihnúť obočie. Neviem, či to bude záplavou alternatívnych kapiel, ktoré to ťahá týmto smerom a ktoré sú poväčšine radšej naschvál humorné, akoby mali donaha vyzliecť svoje slabé schopnosti a absenciu talentu. Božechráň, aby to ešte k tomu mysleli vážne. Nie. Rockový drive toho vie zamaskovať veľa, ale s faktom, že Slováci a funky elementy si spolu rozumejú asi toľko, čo moslim so zmyslom pre sebairóniu, nikto nič nespraví. Kapele NEMOTA som už pred časom vystavil celkom pozitívny účet, debutový počin síce znel naivnou neskúsenosťou, no veštil do budúcnosti skupiny veľkú nádej. Sofomór „Vo svetle obyčajných vecí“ tieto nádeje zatiaľ naplno nenaplnil, kapela stále na niektoré veci nie a nie prísť, no určite nie je ani sklamaním. Znamená posun, predvádza ďalšie nové polohy a hlavne dokazuje, že hoci to bude chcieť možno dlhší čas, slová o talente NEMOTY neboli márne.
Prvá skladba „Detektívka“ začína motívom, nápadne pripomínajúcim famóznych THE CLASH a jej crossoverový drive síce dáva skreslenú predstavu o zbytku albumu, v mnohom však vyzýva do boja v problematike, načrtnutej v prvom odstavci. Musím uznať, NEMOTA je jeden z tých lepších slovenských pokusov, aj tak to však nie je ono. Skladbu zachraňuje čoskorý presun do tvrdšej rockovej polohy, kde to NEMOTE úctyhodne šliape. Až druhá titulná začína presúvať ťažisko diela tam, kam patrí – do pomalších a intímnejších vôd. Kapela svojim druhým počinom hádže rukavicu do ringu slovenského „alternatívneho“ mainstreamu. V drvivej väčšine momentov pôsobí ako aranžérsky a producentsky chudobnejší a zaostalejší brat kapiel ako PARA, či ŽENA Z LESOPARKU, čo je vzhľadom na „demopodmienky“ vcelku aj logické. NEMOTA však našťastie prináša aj svojské obohatenie a nový pohľad na žáner – ten sa ukrýva v ponurej nálade skladieb, ktorá síce zatvára dvere do rádii, no jednoznačne materiálu vtláča punc svojskosti a čosi ako ochrannú známku.
Za jednoznačnú slabinu NEMOTY aj naďalej považujem spev. Frontman Ven Unaven neoplýva prílišnou istotou, v drvivej väčsine momentov pôsobí veľmi neprirodzene a „nevyspievano“. Vzhľadom na hudbu kapely to síce nie je päsť na oko, no stále jeden z faktorov, ktorý by si zaslúžil vylepšiť (už len vďaka faktu, že okrem spevu predvádza Ven Unaven kvalitný výkon na basgitare). A možno to chce iba väčšiu prax, je viac spevákov, ktorí síce neoplývajú veľkým talentom, napriek tomu sa dokázali poznažiť a zo svojej nedokonalosti spraviť poznávacie znamenie. Hudba, predvedená na počine „Vo svetle obyčajných vecí“ hovorí jasne. NEMOTA si svoje ambície kľudne môže stanoviť relatívne vysoko. Talent na to má, zostáva už len nutná dávka šťastia a nepostrádateľná schopnosť tvrdo zamakať na svojich nedostatkoch.
Druhý počin nádejnej kapely, ktorá je ešte stále iba na začiatku svojej cesty. Doterajšou tvorbou však jednoznačne vykazuje talent a potenciál zájsť veľmi ďaleko.
7,5 / 10
1. Detektívka
2. Vo svetle obyčajných vecí
3. Mora
4. Chodba
Tak celkom ujde. Až moc pekne. Občas to kapela trochu síce prežene, ale MORA je skutočne vynikajúca vec. Možno až "hitovka". Na koncerte znie dobre. Čo by to chcelo je ale producent, kotrý by kapele povedal, čo sa dá a čo je už prehnané...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.