OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dovolím si prorokovať, že tento album bude istým míľnikom. Po tom, akú vlnu mediálnej odozvy u „mienkotvorných“ médií, od Pitchforku cez New York Times až po Guardian, vyvolal (zaslúžene) „Black One“ od SUNN O))) a (menej zaslúžene) BORIS s albumom „Pink“, sa na religiózne nazvanú kolaboráciu oboch telies čakalo s málo vídaným napätím. Škoda, že z pôvodne avizovaného dvojnázvu „Altar/Alter“ vypadla výstižná druhá časť...
Ťažko povedať, čím si práve toto vzopätie metalového undergroundu vyslúžilo taký príboj neutíchajúcej pozornosti. Možno to bolo osobou nonkonformného umelca Stevena O’Malleyho (ktorý o.i. v Prahe vystavoval svoje výtvarné diela dávno pred tým, ako začal svetové metropoly zrovnávať zo zemou ako člen SUNN O)))) a tým, ako dokázal spojiť hudobné dielo s nehudobnými prvkami, výtvarno s akýmsi „kmeňovým“ duchovnom, undergroundovú extrémnosť s konexiami vo svete akceptovaného umenia. A možno šlo len o náhodu: samotný štýl tu totiž existoval – ako dlho zabudnutá obskurná rarita – už vyše desaťročie, reprezentovaný prapodivnými EARTH. Každopádne úspech SUNN O))) prispel k rozkopnutiu dverí medzi žánrami: hardcorový label dnes Hydrahead vydáva najšpinavší blackmetal XASTHUR a HERESI, intelektuáli skrytí za obrúčkami čiernych okuliarov prestávajú zapierať, že vlastne vždy tajne počúvali metal a kovovým subžánrom sa dostáva nebývalého pokrytia v overgroundových médiách. Samozrejme, u nás je ticho – ale tento fakt, smutne popisujúci „schopnosť“ našich kapiel a médií trend keď už nie vytvárať, tak aspoň využiť, pretvoriť a posunúť ďalej, nie je ničím novým a do tejto recenzie nepatrí.
„Altar“ však nebude míľnikom kvôli tomu, že sa mu dostáva nebývalo mohutnej promokampane (Southern Lord si podobnú masáž vyskúšal ešte v stonermetalovej etape svojej histórie s nahypovaným projektom PROBOT), ale hlavne preto, že na albume chýbajú akékoľvek neuchopiteľné extrémy. Keď z viedenského koncertu SUNN O))) ľudia odchádzali, šokovaní intenzitou „hudby“, v prípade turné k „Altar“ sa môžu pokúsiť o reparát – a nemusia mať strach. „Altar“ je mäkkučký, melancholický album. Nejde o split, väzbiace gitary SUNN O))) organicky dopĺňa živá rytmika BORIS, za mikrofónom sa vystriedali hostia ako Joe Preston (o.i. MELVINS, podľa ktorých si Japonci BORIS vybrali meno) vo vrcholnej „Akuma No Kuma“, vokodérovej hymne s majestátnym trombónom Steve Moora z EARTH, či éterická Jesse Sykes, ktorá dodala „The Sinking Belle (Blue Sheep)“ až twinpeaksovský, „juleecruisovský“ nádych. Zahmlenosť Badalamentiho soundtrackov k filmom Davida Lyncha evokuje aj rozvláčna „Fried Eagle Mind“, spolu z štvrťhodinovou, zadumane rozostrenou „Blood Swamp“ (s prispením Kima Thayila zo SOUNDGARDEN) pôsobiaca oproti silnému stredu nahrávky ako menej výrazný fadeout. Kým začiatok albumu patrí hustej ťaživej hmle drone doomu (snáď jediná očakávane „sunnborisovská“ je skladba „Etna“ a medzihra „N.L.T.“) a jeho stred pesničkovosti spomínaných dvoch skladieb, záver jednoducho „uplynie“ a vyžaduje buď viac sústredenej pozornosti, alebo viac pochybovačných otázok o (ne)prítomnosti jasnej idey.
Spolupráca japonských a severoamerických premiantov je až netypicky pestrou nahrávkou, ukazujúcou všetky okraje spektra tvorby oboch telies, od krehkého ambientu po drvivé hlukové steny – konieckoncov BORIS sú osciláciou medzi šialenými štýlovými extrémami známi. Odhaľuje schopnosť obklopiť sa atraktívnymi, no prínosnými hosťami, ktorá vtisla originálnu pečať všetkým radovým doskám SUNN O))). Tak neskrývane ambiciózny album mohol ponúknuť ešte o kúsok viac, odolať pokušeniu vyskúšať si „pop(art)“, skomponovať materiál, ktorý hektické obdobie žánru v celej jeho šírke zhrnie a (možno) uzavrie. 5000 kusov „Altar“ však vypláva do sveta vo forme dvojdisku, obohateného o polhodinovú kompozíciu s uhrančivým názvom „Her Lips Were Wet With Venom“, za účasti Dylana Carlsona, ducha nielen EARTH, ale aj celej scény. Možno práve táto skladba, o ktorú sú oficiálni recenzenti na celom svete ukrátení, bude tým, čo zaplní chýbajúce miesto na „Altar“.
CD k recenzi poskytli Day After records
Vydarený, ale nie dokonalý produkt kolaborácie dvoch z najznámejších telies na scéne, doplnených o množstvo exkluzívnych hostí.
8 / 10
Stephen O'Malley
- gitary
Greg Anderson
- gitary
Takeshi
- basgitara, gitara
Wata
- gitara
Atsuo
- bicie
+
Jesse Sykes
- spev
Kim Thayil
- gitara
Joe Preston
- spev
Bill Herzog
Phil Wandescher
Rex Ritter
Tos Niewenhuizen
Steve Moore
Dylan Carlson
1. Etna
2. N.L.T.
3. The Sinking Belle (Blue Sheep)
4. Akuma No Kuma
5. Fried Eagle Mind
6. Blood Swamp
7. SatanOscillateMyMetallicSonatas: Her Lips Were Wet With Venom (bonus na 2CD verzii)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Southern Lord / Day After
Stopáž: 53:44
Produkce: SUNN O))) & BORIS
Studio: Seattle
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.