OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jen životní optimista nazve své druhé album Epilogem. Když jsem však ten vlezle depresivní kotouček poslouchal, říkal jsem si, že je - li tohle opravdu parte finských gotiků, já jim nad rakvičku plakat nepůjdu. Není proč... První album All Eternity bylo sympatickou směsicí výbušného metalu, rockového feelingu a chytlavých melodií, pročež ho rád vyslechnu do dnešních dnů. Pánové sice využili oblíbené berličky většiny současných kapel - to jest výpůjček od slavnějších žánrových souputníků, ale dokázali svojí hudbě vtisknout punc přesvědčivosti.
Aktuální hudebnina mě však mírně řečeno rozladila. Osten kytar se vytratil, vytratil se feeling, celá deska působí dojmem precizně vykalkulovaného gotického ondulátu pro pubescenty. Neupírám jí ani v nejmenším procento pěkných melodií, dynamických pasáží a pár dobrých nápadů (byť opravdu nuzotou páchnoucí pár...), neupírám jí ani to, že její pachatelé dobře ví, kterak se klohní fešně vyhlížející písnička, jenže tohle všechno bortí naivita provedení a vyumělkovaná stylizace.
Vokalista se příliš vžil do role existenciálně trpícího štvance a jeho hrůzný kvil zní z hrobu všeho často tak vlezle, že to místy dohání k záchvatům hysterického smíchu. Litanické vstupy kláves a neustálé riffové tryzny, které se dle osvědčených receptů skrývají v mlžných kulisách, se po pár minutách nevyhnutelně lepí na patro jako panímámin škubánek. Atmosféra skvělých šťouchů minulé desky, atmosféra nasátá z finské pokladnice depresivní melodiky, byla nahrazena spoustou levných triků a šidítek. Ale ať orchestr severských chcípáčků kvílí jakkoli jímavé texty, ať si instrumenty kňourají sebežalostněji, nedovedou zakrýt bezradnost a plesnivějící hudební duši. Hádám, že finská scéna má povícero nadějných seskupení, než jsou průměrní kovaříčci TDF. Jejich epilog připomíná několikrát přežvýkaný chrchel, postříkaný libovonným parfémem. Probůh - nežerte to!
Nudné, ucourané, ufňkuné, přeslazené... prostě odporně chutnající gothic rocková rakvička... Zlatí HIM a jejich vkusné komerční cajdáky! Veškeré naděje, které jsem vkládal do debutu, se sesypaly na tom, že skupina ucítila šanci jít prudce vzhůru a dělá pro ni první i poslední. Víc než hodinová porce kýče... to by jeden zezelenal.
4 / 10
Jape Perätalo
- vokály
Tonmi Lillman
- bicí
Joonas Koto
- kytara
J.P. Sutela
- kytara
Marko Kangaskolkka
- basa
1. Crimson Twins
2. Vale Of Tears
3. Hollow Heart
4. Veiled
5. The Unknown
6. Frail Without You
7. In Solitude
8. Chains
9. Immortal Love
10. Garden Of Stones
Vydáno: 2001
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 70:20
Produkce: Mikka Karmila
Studio: Finnvox (FIN)
v onen cas sa mi album celkom pozdaval
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.