OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nechť mi prominou všichni staří metaloví pardálové, kteří někdy v osmdesátých létech minulého století třepali svými bohatými hřívami u nekvalitních nahrávek Acceptů, Helloweenů, Slayerů, Sodomů a Kreatorů, jež v době komunistické izolace měly cenu zlata. Vím, že pro ně už tyto a mnohé další spolky navždy zůstanou nepřekonatelnou klasikou, které vděčí za svoji celoživotní lásku k metalu. A proč vlastně žádám o prominutí? Protože zde hodlám představit jednu z desek stojících u zrodu mého zájmu o metal a kterou já osobně řadím mezi klasiku svého žánru.
Ano, Burn My Eyes je klasikou svého žánru, protože jej defacto nastartoval a definoval. Hutné thrashcoreové rify a uřvaný brutální vokál se staly později jasným poznávacím znamením dalších a dalších plagiátorů vezoucích se na vlně raných Machine Head. Kde by byli dnešní Slipknoti a mnohí podobní nebýt této desky? I když já osobně pojem Nu-Metal a všechno s tím související naprosto nesnáším a ignoruji, byli to podle mého názoru právě Machine Head, kteří tuto vlnu odstartovali, i když je pravdou, že mnohé dnešní kapely řadící se k této takyscéně zní oproti Burn My Eyes, ehm, velmi nicotně, mírně řečeno. Z dnešního hlediska je dosti smutným faktem, že se kapela po skvělém úspěchu svého debutu tak trochu utopila ve zrádném proudu, který sama pomáhala spouštět a její dnešní produkce je na hony vzdálena hodnotám, které ve své době hájila. Ale o tom tento článek není...
Parta kolem Robba Flyna, bývalého to člena kalifornských thrasherů Vio-lence, dala dohromady opravdu velice silný matroš, který se mi ani po těch letech neoposlouchal a ze kterého pořád cítím ten skvělý zvuk a tah na branku. Vzpomínám si přesně na pocity, které jsem prožíval, když v úvodní skladbě Davidian Robb poprvé zařve. Tomu se prostě nedalo a dodnes nedá odolat. Byl jsem a vlastně dodnes se strašně rád nechávám omráčit těžkotonážním zvukem kytar a kopáků valících se převážně ve středních tempech, ale s o to větší razancí a agresivitou. Kvílivé a sekané rify nedávající vašemu sluchu vydechnout ani nachvíli a Robbův uřvaný vokál dávající všem jasně na srozuměnou, že poslechem muziky Machine Head vám nehrozí žádná poklidná relaxace. A když skončí úvodní strhující flák Davidian, máte jednoduše řečeno dost … Fakticky si dodnes nevzpomínám, která jiná deska by mě hned na začátku takhle dostala do kolen … Gejzír kreativity snouben s hudební brutalitou pokračuje ale i v dalších kouscích. Laťka nasazená otevírákem zůstane nedotčena až do úplného konce této vynikající sbírky.
Každá skladba disponuje svou vlastní atmosférou a v celkovém kontextu desky si vzájemně žádná nezní podobně (což je jen a jen dobře). Přesto se alespoň jeden společný jmenovatel v muzice Machide Head dá vystopovat. Je ním vnitřní napětí stupňující se od začátku až do vyvrcholení každé skladby, za což může hlavně vokální stránka a pochopitelně skvělá rytmika, kterou obstaral Chris Contos. Jako typický příklad bych si dovolil zvolit kousek s pořadovým číslem 4. – None But My Own. Střední až pomalé tempo se v závěru promění v nekompromisní thrashující tornádo vyhlazující vše, co mu stojí v cestě. Inovátoři se ale ani nestydí přiznat se, z jakých kořenů pocházejí a umí vzdát hold starým trashovým velikánům … A to takovým fantastickým způsobem, že to jednoduše nevydržíte a vykočíte ze židle. Kdo měl možnost slyšet Burn My Eyes, ví, že mluvím o skladbě Blood For Blood. Tato se svým pojetím tak trošku vymyká z řady těch ostatních a hned od začátku až do konce si to hrne pod nejvyšším rychlostním stupněm. Dalším zajímavým obohacením budiž industriální elementy, jenž našly uplatnění v Real Eyes Realize Real Lies.
Jakmile dozní poslední tóny závěrečného kousku Block, mám pokaždé nutkání si to pouštět znovu a znovu. Ano, i po těch letech mám pro mě tato deska takovu hodnotu a kvalitu a vím, že nejen pro mě. Ze všech zde uvedených důvodů si proto odvažuji Burn My Eyes zařadit do elitního spolku metalové klasiky. Musím se vrátit na samý začátek mého povídání a znovu uznat, že ti, co stáli u samotného zrodu metalu (ať už heavy, trash anebo jakéhokoliv jiného), budou už navždy považováni za nestory této (doufejme) nesmrtelné muziky, ale nesmíme se zapomínat ani na ty, co přišli po nich a svými díly rozčeřily stojaté vody v jednotlivých žánrech metalu. Machine Head k nim s touto deskou rozhodně patří!
Dnes již klasika svého žánru. Dá se považovat za stavební kámen stylu zvaného Nu-metal. Vynikající skladby ruku v ruce se zabijáckou produkcí dávají famózní výsledek, který i po letech zní dostatečně moderně a agresivně.
Robb Flynn
- vokály a kytara
Logan Mader
- kytara
Adam Duce
- basa
Chris Kontos
- bicí
1. Davidian
[video]
2. Old
3. A Thousan Lies
4. None But My Own
5. The Rage To Overcome
6. Death Church
7. A Nation On Fire
8. Blood For Blood
9. I´m Your God Now
10. Real Eyes Realize Real Lies
11. Block
Of Kingdom And Crown (2022)
Catharsis (2018)
Bloodstone & Diamonds (2014)
Unto The Locust (2011)
The Blackening (2007)
Elegies DVD (2005)
Through The Ashes Of Empires (2003)
Supercharger (2001)
The Burning Red (1999)
The More Things Change (1997)
Burn My Eyes (1994)
Datum vydání: Úterý, 9. srpna 1994
Vydavatel: Roadrunner records
Produkce: Colin Richardson Studio: Fantasy Studios, Berkeley (USA)
áno je to kult
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.