OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
BEYOND DAWN. Jedni z mnoha, kterým už na počátku kariéry začala být metalová košile těsná, avšak způsob, jakým se se svými hudebními choutkami vyrovnali je z jednoznačně vyloučil z řady průměrných a zapomnění hodných. Prozatím poslední a tři roky staré album „Frysh®“ se už definitivně zbavilo i posledních zbytků rockového zvuku a možná i právě díky tomu jej lze považovat za vrchol tvorby BEYOND DAWN. Cesta k němu však nějakou dobu trvala a i když nebylo úplně jednoduchá, nějakých výraznějších zakopnutí zůstala kapela ušetřena. Právě naopak, jednotlivé mety zvládala s bravurou. Jednou takovou je i ta z roku 1998, na které najdete nápis „Revelry“.
Rovná desítka písní pokračuje v trendu nastoleném už předchůdcem „Pity Love“ z roku 1995 a ještě více se odráží od metalových břehů, které už mizí za obzorem. Hlavní poznávací znamení – zvuk trubky zůstal i zachován a ještě více infiltroval vyznění jednotlivých písni. V mnoha případech se stal dominantním nástrojem určujícím jejich náladu. Tu mají všechny kompozice více méně společnou, každá je jí však v dobrém slova smyslu nakažena jiným způsobem. Atmosféra desky by se tak dala shrnout do několika slov jako nenucená, ležérní, bezstarostná. K tomuto pocitu svádí hlavně vokální projev Espena Ingierda, který svým takřka bezemočním a absolutně flegmatickým zabarvením působí dojmem člověka, kterého nic nevyvede z míry. V některých případech to dostává i lehce parodický nádech. To když ve skladbě „Tuck“ zní motiv jakoby vystřižený z nějakého pohřebního marše a do toho si jen tak mimoděk zpívá tento bezstarostný chlápek.
Ovšem podobně zajímavých a zábavných motivů hledejme na desce více. Například v šesté „I Am A Drug“ zase BEYOND DAWN překvapí nekompromisním tanečním beatem a opět zcela nenucenou a uklidňující náladou. „Revelry“ není vůbec deskou o smutných a pochmurných náladách. Přestože nepůsobí prvoplánovitě radostným dojmem, její nenásilně pohodová nálada mísící se s absolutním flegmatismem z ní dělá ideálního společníka na dlouhé podzimní večery, kdy za okny nastává brzké setmění a vy si v klidu a teple svého domova vychutnáváte konec dalšího zamračeného listopadového dne. Je to deska, která se dá absorbovat jako podkres k nějaké činnosti i na soustředěný poslech. Takové vlastně BEYOND DAWN dělali vždycky.
Velice příjemná deska. Uvolněná, nenucená, hravá ... Taková, jaké nám BEYOND DAWN vždy nabízeli a věřmě, že ještě i nabízet budou.
Tore Gjedrem
- basa, vedlejší vokály
Petter Haavik
- kytara, samply a programování
Espen Ingierd
- vokály, kytara, programování
Einar Sjurso
- bicí
1. Love's (Only) True Defender
2. Tender
3. Resemblance
4. Stuck
5. Three Steps For The Chameleon (How To Seduce Modesty)
6. I Am A Drug
7. Breathe The Jackal
8. Life's Sweetest Reward
9. Chains
10. Phase To Phase
Frysh® (2003)
Electric Sulking Machine (2001)
In Reverie (1999)
Revelry (1998)
Pity Love (1995)
Longing For Scarlet Days (EP) (1994)
Up Through The Linear Shades (EP) (1992)
Datum vydání: Pondělí, 30. března 1998
Vydavatel: Misanthropy records
Stopáž: 52:41
Produkce: Petter Haavik & BEYOND DAWN
Studio: Nuset Met Del Rare
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.