OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skladanie čriepkov. Začiatok deväťdesiatych rokov, MTV, Headbanger´s Ball neskoro v noci, nahrávanie na obskúrny magnetofón značky Toshiba. Na šuštiacich páskach z tej doby dodnes vyniká skladba s názvom konštatujúcim, že naša existencia je vlastne trestom. Pomalé, ťažké riffy, hustá basa, spev zlomeného muža – zaujímavá kapela! Niekedy v druhej polovici roku 1994 čumím ako puk na plagát v jednom z prvých čísel československého Metal Hammeru. Sú na ňom NAPALM DEATH a Shane má na sebe tričko CROWBAR. Že by to bola viac než len zaujímavá kapela? Skladba „Existence Is Punishment“ z druhého albumu „Crowbar“ ma naozaj dostala. Vtedy som ešte nevedel, že túto dosku produkoval slávny Phil Anselmo a že vlastne vďaka nemu sa CROWBAR dostali na MTV. Bolo mi však jasné, že o týchto muzikantoch musím vedieť viac, pretože ma nesmierne zaujali. Ten ich mix ťažkotonážnej muziky s výzorom a imidžom, ktorý si zaslúži rovnaké prídavné meno, bol jednoducho fascinujúci.
Korene CROWBAR siahajú až do roku 1989, kedy gitarista a spevák Kirk Windstein inšpirovaný podladenými tónmi sludge-masakru od MELVINS a nespútanou agresivitou vtedy ešte hardkoráka Peta Steela a jeho bandy CARNIVORE zakladá svoju vlastnú formáciu, aby jej dal priliehavý názov „páčidlo“. Zmes temných sabbathovských riffov, HC tvrdosti a zvláštnej atmosféry amerického Juhu, ktorú dokážu vykúzliť naozaj iba títo páni z New Orleans, je hlavným receptom úspechu aj na treťom záreze v diskografii. Čas zahojí všetky rany, zvykne sa vravieť, no sú ľudia, ktorí si myslia pravý opak. Kirk Windstein z CROWBAR je jedným z nich. V podstate na všetkých albumoch rieši tú istú tému – odchod blízkeho človeka a bolesť z toho plynúca. „Time Heals Nothing“ spred jedenástich rokov je v tomto smere dokonalým prototypom. Lamentovanie zúfalého zjazveného tlsťocha je proste absolútne dôveryhodné. CROWBAR si na ňom postavili svoju „trade mark“. Keď si k tomu pripočítate nesporné muzikantské umenie (najmä basgitarista Todd Strange kapelu výrazne drží nad vodou), máte razom vynikajúcu hudbu pre zvláštne príležitosti – napríklad dlhé jesenné a zimné večery, keď za oknami padá lístie a vy premýšľate nad všetkými rozchodmi a zlomenými srdciami, ktoré ste v živote absolvovali.
Skutočné emócie musíte z tejto kapely na doske „Time Heals Nothing“ spočiatku naozaj páčiť. Z úvodného nárezu „The Only Factor“ sa len veľmi ťažko dá vycítiť tá nádherná melanchólia, ktorá príde neskôr – najmä v titulnej hymne, kde Kirk dokonalým spôsobom vymenil tradičný zachrípnutý vokál za veľmi príjemný melodický spev. V tom momente vás tento album úplne pohltí a nepustí až do záverečnej „Numb Sensitive“. Hypnotické zaťažkané gitary, príťažlivé zmeny tempa, depresívny vokál – CROWBAR vo vrcholnej forme, ktorú sa síce v ďalších rokoch podarilo napodobniť, ale viete, ako to chodí. Prvá láska je len jedna, a hoci sa mi aj ďalšie počiny tejto kapely (najmä „Broken Glass“ a „Equilibrium“) veľmi páčia, tou pravou esenciou CROWBAR bude u mňa navždy album „Time Heals Nothing“.
Skladanie čriepkov. Jamey Jasta, líder hviezdnych HATEBREED a moderátor programu Headbanger´s Ball nie náhodou označil CROWBAR za podstatný vplyv pre začiatky svojej kariéry v deväťdesiatych rokoch. Jeho projekt s Kirkom Windsteinom KINGDOM OF SORROW určite poteší všetkých, ktorí majú radi hudbu najťažšej metalovej kapely všetkých čias. Ak nie, siahnite po mäkkšej verzii – slávnych DOWN a ich zhudobneniu atmosféry z delty Misissippi. Možno vás zaujmú aj výborní nemeckí epigóni UNDERTOW. Odkaz CROWBAR jednoducho žije ďalej. Veď aj kapela samotná rozhodne nepovedala posledné slovo, hoci z jej pôvodných členov zostal iba Kirk. Play loud, drink hard!
Kirk Windstein
- spev, gitara
Todd Strange
- basgitara
Matt Thomas
- gitara
Craig Nunenmacher
- bicie
1. The Only Factor
2. No More Can We Crawl
3. Time Heals Nothing
4. Leave It Behind
5. Through A Wall Of Tears
6. Lack Of Tolerance
7. Still I Reach
8. Embrancing Emptiness
9. A Perpetual Need
10. Numb Sensitive
Sever The Wicked Hand (2011)
Life's Blood For The Downtrodden (2005)
Sonic Excess In It's Purest Form (2001)
Equilibrium (2000)
Odd Fellows Rest (1998)
Broken Glass (1996)
Time Heals Nothing (1995)
Live + 1 (1994)
Crowbar (1993)
Obedience Through Suffering (1991)
Datum vydání: Úterý, 23. května 1995
Vydavatel: Spitfire Records
Stopáž: 37:14
Produkce: CROWBAR
Studio: Ultrasonic Studios, New Orleans
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.