OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dobří sokoli se vracejí. Dlouho předlouho hořekovali fanoušci i od(p)borná kritika (pozn.: já s Dalasem a hrstka dalších rozumných redaktorů) nad odchodem originálního pěvce Mathiase Blada. Trpěli jako koně při poslechu alba „Sceptre of Deception“ a trochu méně při průměrném hevíku na placce „Grime vs. Grandeur“. Těžko říct, zda za to může touha po ztracených prodejních číslech nebo touha hlavních protagonistů dělat zase trochu kvalitnější muziku - možná spíš obojí. Jedno je však jisté. Mathias Blad je zpět.
A s ním i původní duch FALCONER. Ano. Skutečně. Při prvních letmých dotecích alba se mi to sice až tak nezdálo a možná, že mě i trochu vyděsila profláknutá zkrvavená přilba na obalu. Po delší hloubkové kontrole jsem ovšem zjistil, že vše je skutečně na svých místech přesně tak, jak jsme zvyklí z prvních dvou alb kdysi nadějného seskupení. Proč to říkám? Protože dnes je již takřka jisté, že nás moc překvapení z tábora FALCONER už asi nečeká. Nový materiál je totiž v naprosto totožném duchu, v jakém se neslo debutové album na přelomu tisíciletí. A že od té doby uplynul přeci jen nějaký pátek. Ale je to tak špatně? Vlastně ani ne. Nepřiblblý svižný power metal, vkusně oroubovaný folkovými vlivy dálného severu, tažený neotřele znějícím zpěvákem nepatří mezi notoricky znásilňované artikly metalové scény. Takhle z patra si vlastně vybavuji jen jednu kapelu, se kterou by se mohlo v případě FALCONER mluvit o paralelách. Tou kapelou byli ICED EARTH s Mattem Barlowem u mikrofonu. Stejně jako ICED EARTH i FALCONER produkují hudbu dosahující sice jen lehkého nadprůměru, zároveň však získávají fanoušky díky svébytnosti, pomocí které dokáží z onoho nadprůměru vypilovat netradičně znějící nahrávku a vtisknout jí punc pomocí charismatického vokalisty. Seberte jim ale folkové kudrlinky, dejte jim standardního heavy metalového zpěváka a pošlete je rovnou cestou zpět do bahna průměrnosti. Jak se koneckonců ukázalo na posledních dvou studiových albech.
Konkrétně bych „Northwind“ vytknul málo výraznějších písniček. Album si jede plus mínus ve stejné lajně, ze které skoro nevybočí. Skladby samy o sobě mají skvělé momenty, ale žádná není vyloženě kompletní šleha. Takhle to ale FALCONER, co si pamatuji, bylo vždycky. Tedy skoro vždycky. Občas bylo i podstatně hůř.
Šťastný návrat původního vokalisty do lůna mateřské kapely vzkřísil ten správný sokolnický duch, který jsme s Dalasem (přesně tak kamaráde, pozn. Dalas) na FALCONER vždy obdivovali. Ačkoli nejde o materiál, který by dnes udělal nějakou zásadní díru do světa, poslouchá se příjemně. Ale vzhledem k tomu, že vše podstatné bylo již kdysi řečeno, musím volit nižší hodnocení. Buďme rádi aspoň za něj.
7 / 10
Mathias Blad
- zpěv
Magnus Linhardt
- kytary
Jimmy Hedlund
- basa
Stefan Weinerhall
- kytary
Karsten Larsson
- bicí
1. Northwind
2. Waltz With the Dead
3. Spirit of the Hawk
4. Legend and the Lore
5. Catch the Shadows
6. Tower of the Queen
7. Long Gone By
8. Perjury and Sanctity
9. Fairyland Fanfare
10. Himmel se Trind
11. Blinded
12. Delusion
13. Home of the Knave
14. Black Tarn (instrumental)
Northwind (2006)
Grime vs. Grandeu (2005)
Sceptre of Deception (2003)
Chapters From A Vale Forlorn (2002)
Falconer (2001)
Mathias Blad je zpátky. A tím výčet novinek končí, neboť je to přesně jak píše Louža ve své recenzi a FALCONER navázali tam, kde s Bladem skončili. "Northwind" se tak sice poslouchá docela příjemně, bohužel však skupina kopíruje nejen své dávné melodie z alb minulých, nýbrž v průběhu hracího času zjišťujeme, že se vykrádá i v rámci jedné desky. A to už je přece jen příliš.
V podstatě souhlasím s recenzí, hudba je to pěkná ale neoriginální, občas však obsahuje velmi silné pasáže (úvodní Northwind, waltz with the dead, Perjury and sanctity a další..) Zpěvák má zajímavý hlas, ale podle mě mu to víc sluší v nižších polohách, např. v Northwind, pasáž okolo 3:05, Catch the shadows 2:30, jsem snášel jen težko, i ldyž časem se na to dá zvyknout.. takže za 7
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.