OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pamatujete si ještě na skupinu jménem SCIENCE FICTION? Pakliže jste pozorně četli starou Metalmanii, pravděpodobně odpovíte kladně, neb vám dozajista neunikl posudek alba I.N.R.I. ani následný rozhovor s frontmanem kapely Martinem Kopejtkem. Od té doby však uplynulo mnoho vody, řady SCIENCE FICTION mezitím zachvátily vážné neshody ohledně dalšího hudebního směrování, které nakonec vyústily v samotný rozpad skupiny. Bratři Kopejtkové však evidentně nezahořkli, na základech padlého předchůdce vystavěli zbrusu novou kapelu DYSMORPHIA a znovu se jali pokoušet své štěstí, tentokráte však už ne na poli power/thrashovém, ale rovnou death metalovém.
První plod spolupráce uzrál letos v létě do podoby debutové nahrávky „Scream In My Face“. Poněkud mě zarazilo, že kapela samotná zhodnotila svůj první počin poměrně sebekriticky, neb na oficiálních stránkách vcelku trefně poukázala na nevydařený zvuk a nejisté instrumentální výkony. Takto zdravou míru sebereflexe je nutno ocenit, přeci jen, při těchto příležitostech se daleko častěji než se střízlivými pohledy na věc setkáváme s nabubřelými hláškami a lacinými reklamními slogany, které nemají sebemenší spojitost s realitou. Co se zvuku týče, rozhodně bych výslednou práci v bechyňském Studiu B nějak výrazně nezatracoval. Vzhledem k tomu, že se DYSMORPHIA hlásí ke staromilskému death metalu počátku devadesátek, není zastřený zvukový kabátec žádným signifikantním mínusem, ba právě naopak, je v souladu s drtivou většinou dobové produkce. Předpokládám, že mnozí z vás již rozpoznali, že nyní hovořím o skandinávské death metalové odnoži, která je významnou inspirační složkou projevu DYSMORPHIE. Další, neméně podstatný vliv na podobu aktuálního materiálu měla i jedna z nejvíce přeceňovaných kapel současné US scény, konkrétně SIX FEET UNDER. Výsledný produkt „Scream In My Face“ tedy lze nakonec charakterizovat jako syntézu mezi Barnesovci a AMON AMARTH, opatřenou typickým zvukem prvotních skandinávských formací (tuto pomocnou berličku prosím brát v kontextu prvního počinu začínající kapely).
Jistě, „Scream In My Face“ si z pozice debutové nahrávky zaslouží zvýšenou míru tolerance, leč i přesto mi povinnosti velí poukázat na značně amatérsky odvedenou práci co se instrumentace týče. Kytarové motivy jsou nesmírně klišovité s vysokou úspěšností se dá predikovat, co se bude dít v následujících okamžicích, neřku-li pak celých minutách. Nahrávce vedle momentu překvapení chybí i dynamika, skladby jsou těžkopádné, kapela skoro nepracuje s tempy… K celkově unylé atmosféře přispívá i ospalý projev zpěváka Martina Kopejtka, kterému ještě asi bude chvíli trvat než přeškolí svoje hlasové ústrojí od melodického vokálu (tím narážím na jeho předchozí působení v řadách SCIENCE FICTION) směrem k opravdu výraznému growlu. První záznam DYSMORPHIE působí neslaným-nemastným dojmem, je až příliš znát, že kapela je teprve na samém začátku svého působení a cesta do popředí české death metalové scény bude ještě hodně trnitá.
První záznam DYSMORPHIE působí neslaným-nemastným dojmem, je až příliš znát, že kapela je teprve na samém začátku svého působení a cesta do popředí české death metalové scény bude ještě hodně trnitá.
4,5 / 10
Martin Kopejtko
- zpěv
Petr Kopejtko
- kytara
Jiří Vataha
- kytara
Robert Zejmon
- baskytara
Lukáš Fučík
- bicí
1. Rotting In The River
2. Burning The World
3. Scream In My Face
4. I Will Kill
5. The Darkness Is Around
6. I Love You Dead
7. The Corpse
8. In My Memory
Scream In My Face (2006)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 29:55
Produkce: DYSMORPHIA
Studio: Studio-B (Bechyně)
Kontakt: DYSMORPHIA, Csl. Armády 983, 253 01 Hostivice, Czech Republic
Reaper to vystihnul přesně. Zejména bicí jsou hodně utopené a postrádá to dynamiku. Celkový zvuk sice taky není nic moc, ale na druhou stanu má díky němu nahrávka takovou lehce posmutnělou a sťísněnou atmosféru. Kapelu bych zkrátka rozhodně nezatracoval a počkal, co se bude díť dál..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.