OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vida, vida, kolo se nám polámalo. A kdo by to byl býval řekl. Sotvaže člověk doslova zhltnul oba úvodní díly proslulé série Simona R. Greena „Morituri“ (v prvním případě díl bezejmenný a v tom druhém s přívlastkem „Rebelie“), už už sahal po dílu třetím, závěrečném, v němž podle všeho měla mistrně rozehraná vesmírná hříčka s leskem sobě vlastním vyvrcholit. Jenže ouha. Nic takového se nekoná, a naopak, v okamžiku, kdy si lehce zavrníte nad náznakem happy – endu na poslední straně, vám z celé „Války“ (a potažmo i z celého prozatímního „Morituriho“) zůstane na jazyku jen poněkud nevýrazná pachuť nedotažené práce a zejména násilného dokončení za každou cenu. Jakoby Greenovi v prvním díle na konto skvěle rozehrané zápletky (a zřejmě ne vždy úplně dopředu domyšlené) ujel vlak a přes mistrné zaretušování v díle druhém už to nakonec nedokázal utajit a musel s pravdou (a tedy i nutným dějovým uskromněním se na úkor plynulosti a návaznosti celého vyprávění) ven.
Ovšem, do té doby, než hlavní hrdina Owen Morituri, který se znovu vrací do středu všeho dění, v úvodu „Války“ vybojuje jednu z rozhodujících bitev na rebelské planetě Mlhosvět, je všechno tak nějak v pořádku. Situace se stává téměř bezvýchodnou, císařská vojska vítězí na všech frontách, a přece nakonec povstalci zvítězí, i když s notnou dávkou štěstí a improvizace. Jenže pak Owena v rámci druhé kapitoly (z celkových pěti, snižujících tak ještě o dvě navíc jejich podezřele nízký počet z minula) opouštíme a sledujeme další rebelské vyslance (Gilese Morituriho, Finlaye Popplakha a další), plnící na planetě Shannon jiný důležitý úkol – vyhledat jistého Vincenta Harkera a zjistit od něj jakési veledůležité strategické informace. Ovšem jaké, to zřejmě (i když netuším proč) zůstane záhadou na věky. A tak dobrou pětinu knihy pronikáme do poměrů na planetě obývané oživlými hračkami, aniž bychom se nakonec dozvěděli, proč to vlastně děláme. Vincent Harker je objeven, a jen to samotné, bez jakýchkoliv dalších dotazů, stačí k všeobecné spokojenosti. A hlavní hrdinové se zase vracejí na domovskou planetu Golgotu k finální fázi revoluce.
Ústřední děj je tak naprosto nelogicky zbržděn a jak vyjde najevo později, tahle rána se mu nakonec stává osudnou. Následně totiž čtenář nevyhnutelně zjistí, že už vlastně nezbývá moc času ani prostoru na to, aby byl logicky doplněn, rozveden a systematicky doveden až k závěrečnému vyvrcholení v korunním sále nenáviděné císařovny Kamenné lvice XIV. Rozsáhlé události na nesčetných planetách Říše autor shrne do několika málo odstavců, nestihne rozřešit spoustu podle všeho důležitých věcí (například záhadné znovuoživení Morituriho osobního počítače Ozzymandiuse či dějovou linii kolem říšských šlechtických klanů) a obhajitelným způsobem nezdůvodní ani zařazení některých původně lákavých postav (Hokusův rebelský kolega Alexandr Cyklón nebo Vlkot, poslední z dávného národa lidí – vlků). A na to konto pak už jen krátce, stručně a celkem průhledně vyřídí všechny ostatní hlavní hrdiny, tj. většinou tak, že je nechá umřít či odhalit jejich pravé úmysly, a Morituri a spol. mají cestu k vítězství volnou. Což je sice na jednu stranu chvályhodné, že se konečně dobereme tak dlouho očekávaného konce, ale na tu druhou už méně, neboť prostředky, se kterými jsme toho dosáhli, jaksi zůstaly viset daleko za očekáváním. Jakoby vypravěč ve třech čtvrtinách svého výkonu ztratil vědomí, a poté, co se k němu vrátilo, už se mu zbytečně nechtělo vracet k tomu, co dosud nebylo řečeno.
A tak člověk oproti všem předpokladům zůstává na konci trojdílného vyprávění o zneuznaném a nakonec vítězném lordu Owenu Moriturim tak nějak maličko zklamán a docela klidně se může cítit i ošizen. Nadprůměrné žánrové kvality to sice celému příběhu asi úplně neodebere, ale přece jen, pochybnost zůstane, a už vám nikdy nedovolí na „Morituri“ pohlížet s takovým respektem, jaký si podle všeho asi původně měl zasloužit.
Strhující závěr, který se dal na stránkách „Morituri: Válka“ očekávat, se do jisté míry nekoná. Bohužel.
6 / 10
Vydáno: 2006
Vydavatel: Wales
Simon R. Green: „MORITURI: VÁLKA“
Překlad: Mirka Polová
Obálka: Arndt Drechsler
563 stran
ISBN 80-86939-11-1
Výborná kniha, pravda oproti prvním dvěma poněkud předvídatelná, ale pořád jsem ji hltal dokud nebyl konec. Příběhově je to sice slabší, než první dva díly, ale pořád tu jsou věci díky kterým musím mít Greena a tuhle ságu rád. Skvěle vykreslené postavy, sarkastický humor, napětí, akce, popis soubojů a masakrů, špatností největíšho kalibru.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.