OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Od německého válečného komanda už dávno každý ví, co čekat, protože tihle žoldáci pořádají pravidelné výpravy už něco málo přes dvacet let, přičemž vždy používají velmi podobných bojových taktik. V době mladých let byly jejich útoky nebezpečnější, přímočaré, plné odhodlání, s mnohonásobně větší palebnou silou, která dokázala v zástupech protivníků nadělat daleko větší paseku. Časem však byly jejich zbraně a taktické plány odhaleny a z přirozené snahy odpůrců byly vybudovány proti jejich (dříve každoročním, dnes už jen občasným) útokům spolehlivé pancéřové kryty. A protože bojovní Alemani většinou svou podstatu nemění, záleží v současnosti už jen na tom, zdali dostaneme včas pravidelný signál k opevnění a také na tom, v jakém prostředí byl v mírovém mezidobí muniční materiál SODOM uskladněn. Všem je totiž jasné, že před patnácti lety začalo do těchto prostorů z podivuhodných příčin prosakovat.
Zvyklý z období před pěti leti ( album „M-16“) na skutečnost, že poslední výpad měl znovu trochu stoupající tendenci, jsem byl na letošní kanonádu poměrně zvědav a tak jsem se přemístil do jakéhosi vzdušnějšího předsálí opevněného bunkru, odkud se dalo snažení zuřivých útočníků dalekohledem lépe pozorovat. Riskoval jsem sice vlastní krk, ale naměření intenzity násilí v napadené oblasti bylo pro mne v tu chvíli zásadní. Nebylo to totiž moc dávno (devadesátá léta), kdy byly třaskaviny SODOM tak nenápadité a neškodné, že se stačilo zavřít do sklepa s láhví vína a nad partičkou karet celou řež přečkat, aniž by se člověk vůbec pozastavil nad tím, že mu něco může hrozit. Kolikrát nás museli opité a rozveselené naši sousedi přijít upozornit, že už je po všem. V době posledního náletu jsem však v otřesech půdy vypozoroval určité zesílení, které možná signalizovalo nepatrné přiostření situace. Takže s vážnou tváří ležím za hromadou pytlů v bytelné stodole, která stojí nad naším bunkrem a pozoruji okýnkem, kde se co děje. Skutečně je zde řada zlepšení, válečné vybavení Němců sice z nepochopitelných důvodů obsahuje ta samá data výroby jako před mnoha lety, zvlášť když si uvědomíme, jak moc technologie jiných armád dávno pokročila, ale nadšení, s jakým jdou dnes do boje, je opět nepřehlédnutelné. SODOM sice budují ty samé nástrahy, útočí podobnými cestami, volí podobné rozestavení i palebnou sílu, ale jakoby jejich staří vojáci sami v sobě našli touhu vydat ze sebe maximum i přes únavu způsobenou mnohaletými válkami.
Takže k hudbě samotné. Samozřejmě, že SODOM už nikdo nezmění. Nová bezejmenná deska je jejich klasická práce, ve které podle své nejlepší tradice předvádějí svůj humpolácký thrash metal s občasným skluzem k jimi tolik obdivovaným MOTORHEAD, což je nejvíce patrné v hitovce „Buried In The Justice Ground“. Většina materiálu se však nese v ryze thrash metalovém duchu, ale s tím rozdílem, že přináší podstatně svěžejší materiál s mnoha zajímavými momenty, než tomu bylo v průběhu devadesátých let. Plodné období „Agent Orange“ (1989) a „Better Off Dead“ (1990) už sice zřejmě nikdy nezopakují, ale SODOM svou snahu a vytrvalost letos zúročují v neporovnatelně smysluplnější kolekci, než tomu bylo třeba u alb před deseti lety.
Nové a ne úplně špatné album SODOM. Co víc k tomu dodat? Snad jen, že „Agent Orange“ (1989) znovu nedostižen.
6 / 10
Tom Angelripper
- baskytara, zpěv
Bernemann
- kytara
Robert Schottkowski
- bicí
1. Blood On Your Lips
2. Wanted Dead
3. Buried In The Justice Ground
4. City Of God
5. Bibles And Guns
6. Axis Of Evil
7. Lords Of Depravity
8. No Captures
9. Lay Down The Law
10. Nothing To Regret
11. The Enemy Inside
Genesis XIX (2020)
Decision Day (2016)
Epitome Of Torture (2013)
30 Years Sodomized (Best Of) (2012)
In War And Pieces (2010)
Sodom (2006)
One Night In Bangkok (2003)
M - 16 (2001)
Code Red (1999)
´Til Death Do Us Unite (1997)
Ten Black Years - Best Of Sodom (1996)
Masquerade In Blood (1995)
Marooned Live (1994)
Get What You Deserve (1994)
Tapping The Vein (1992)
Better Off Dead (1990)
Agent Orange (1989)
Mortal Way Of Life (1988)
Persecution Mania (1987)
Expurse Of Sodomy (EP) (1987)
Obsessed By Cruelty (1986)
In The Sign Of The Evil (EP) (1985)
Vydáno: 2006
Vydavatel: SPV
Stopáž: 43:00
Produkce: Andy Brings
Studio: Midas Twins Studios
Docela se divim, ze tato placka dostala tolik. Me teda vubec nebavi. Naposledy snad Code Red stalo od Sodom za rec...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.