OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
FALKENBACH, čoby „one man band“ predstavovaný chlapíkom, ktorý počúva na meno Vratyas Vakyas nás už roky obšťastňuje produkovaním pohanskej metalovej hudby, inšpirovanej nejakým tým folkom. Myslím si, že albumy, ktoré za dobu svojej existencie vyprodukoval, nikdy nevybočovali z určitých vymedzených mantinelov, či už kvalitatívne alebo ideovo. „Heralding The Fireblade“ však nie je novinka v pravom slova zmysle, keďže ide o znovunahratý, no nikdy nevydaný album, predtým pomenovaný skrátene „Fireblade“
Tak sa napime medoviny, vezmime do rúk sekery, meče a iný autentický „vercajk“ a vydajme sa na púť do sveta, keď mu vládli ešte mýty a poľnohospodárska výroba. Šum vĺn, trúbenie rohu a majestátny zvuk gitár s výrazným melodickým spevom a jednoduchou skočnou rytmikou je tým najideálnejším otvorením albumu. Takže si ešte dáme medoviny a hneď je všetko krajšie. Pred nami vidíme divoké vikingské lode krotiace divé vlny chladného severného mora a spaľujúce pohľady neľútostných bojovníkov. Chytľavá melodika, akustické nástroje, klávesy, chóry budú na tejto púti priam nepostrádateľnou nevyhnutnosťou. Keď budeme počúvanie mystických ľubozvučných melódií prekladať dostatočným množstvom medoviny, dostaneme sa aj do neznámych lesov, či na výpravu do vzdialených končín samotného Ríma a iných mýticko-mystických miest starého sveta. Za triezva sa však táto výprava môže veľmi ľahko skončiť stroskotaním.
Tým nechcem povedať, že tento album je nepodarený. V kontexte modernej tvorby a všelijakých hi-tech a muzikantsky nadupaných kúskov môže a iste aj bude pôsobiť archaicky (a nie je to len tým, že to nie je vlastne nový album). Kto má však rád nenáročný, folkom inšpirovaný posluch s trochou tej správnej pohanskej epiky, je určite na správnej adrese. Skladby sú postavené na pár akordoch, jednoduchom rytmickom základe, veľmi výraznej melodike, no a pri istom mentálnom rozpoložení, s trochou už spomínanej medoviny, sa to dá. Rozhodne, ak mám porovnávať s rozťahanou tvorbou MOONSORROW, tak FALKENBACH vychádza lepšie. Oproti povedzme poslednému albumu sa dočkáme ďaleko väčšieho zastúpenia blackových vokálov, no inak je všetko po starom.
Priaznivci si „Heralding The Fireblade“ určite vypočujú, druhá strana barikády si pomyslí niečo o sedliakoch a primitívnej hudbe a všetci budú spokojní. Hlavne k tomu netreba zabúdať tú medovinu – tá zbližuje.
Aj napriek tomu, že sa jedná o znovunahratý nevydaný album, nereprezentuje súčasnú formu FALKENBACH o nič menej. Chytľavá melodika inšpirovaná folkom, hymnické nápevy, jednoduchosť a svižnosť charakterizujú "Heralding The Fireblade" veľmi dobre. Vyhovovať vám to bude, pokiaľ vám vyhovuje staršia tvorba tohto nemeckého barda.
6 / 10
Vratyas Vakyas
- všetko
Hostia:
Hagalaz
- gitary, akustické gitary, klávesy
Tyrann
- hovorené slovo, vokály
Boltthor
- bicie, perkusie
1. Heathen Foray
2. Of Forests Unknown
3. Havamal
4. Roman Land
5. Heralder
6. Laeknishendr
7. Walkiesjar
8. Skirnir
9. Gjallar
Tiurida (2011)
Heralding - The Fireblade (2005)
Ok Nefna Tysvar Ty (2003)
Magni Blandinn Ok Megintiri (1998)
En Their Medh Riki Fara (1996)
Mám rád Finntroll, Moonsorrow a docela i Korpiklaani, takže jsem byl na moje první setkání s Falkenbach dost natěšen. Výsledek byl docela zklamání. O chytlavé melodie by ještě nebyla nouze ale proč se musí jako kolovrátek neustále opakovat? Jako názorný příklad můžu zmínit třeba hned úvodní Heathen Foray. A vůbec, struktura skladeb je většinou hrozně jednoduchá, žádné "přebytečné" riffy nebo přemostění, ne ne skladba hezky ohoblovaná na kost. Přes všechny výtky ale stále docela dobře poslouchatelné album a těch 6 bodů, protože mám tenhle žánr v oblibě.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.