OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Do ešte väčšieho extrému dotiahol James Plotkin svoj ďalší projekt začínajúci na „kh“, KHLYST. V spolupráci s Runhild Gammelsæter sa pohybuje na oboch póloch svojej širokej hudobnej produkcie. V improvizovaných pasážach „Chaos Is My Name“ nájdete kakofonickú smršť korunovanú Runhildiným poloartikulovaným škrekom, väčšiu plochu na albume však vypĺňajú jemné ambientné zvuky s ľahkou temnou industriálnou príchuťou.
Na osem očíslovaných stôp rozdelená nahrávka sa zdá byť viac jednorazovým projektom, než albumom bežnej skupiny. KHLYST (po rusky bič, ale i člen obskúrnej ruskej sekty pretrvávajúcej od sedemnásteho storočia až do začiatku storočia dvadsiateho) disponuje unikátnym artworkom s maľbami Stephena Kasnera i multitalentovanej Runhild Gammelsæter, v civile mimochodom vedkyne. Participácia Runhild je trochu prekvapením. Po tom, ako si ako sedemnásťročná užila svojich pár minút slávy vďaka profilovému článku magazínu Spin venovanému nórskemu blackmetalu, a po tom, ako sa síce letmo, ale nezmazateľne zapísala do histórie severoamerického doommetalu pôsobením v THORR'S HAMMER, sa jej hudobná produkcia obmedzila na symbolickú účasť na „White1“ od SUNN O))). „Chaos Is My Name“ sa však nachádza ešte krok ďalej od tradičného metalu než SUNN O))), hlavne kvôli absencii akejkoľvek predvídateľnej štruktúry. Runhild škrieka, kňučí, kričí a agonicky sipí – akoby v sebabičujúcom rituáli khlystov. Erupcie nekontrolova(teľ)nej energie sú však len hrubým štetcom načrtnutými ostrovmi na filigránskej maľbe Plotkinovho hudobného mora, striedavo ambientne mäkkého a kľudného (na spôsob Plotkinovej sólo tvorby, zachytenej napríklad na koncertných kompozíciách „Kurtlanmak“ a „Damascus“), chvíľami zlovestne a temne elektronického a len decentne dofarbeného bicími Tima Wyskidu (KHANATE).
Samozrejme, „Chaos Is My Name“ uvedenou rozpoltenosťou trpí. Vklad Runhild Gammelsæter je neprepočuteľný a doske zaistil pomerne slušnú publicitu, z umeleckého hľadiska je však diskutabilný. Plotkinove party – akokoľvek aranžérsky pestré – zase pôsobia len ako preklenutie času medzi nórskymi vokálnymi gejzírmi; slušila by im väčšia plocha. „Chaos Is My Name“ je akoby (a možno zámerne) rýchlo naskicovanou syntézou Plotkinovho portfólia, orámovaného geniálnymi (no medzičasom rozpustenými) KHANATE z jednej a introvertnou „laptopovou“ elektronikou z druhej strany.
Lenže ono to akýmsi záhadným spôsobom dokopy funguje. Debut KHLYST je natoľko „divnou“ nahrávkou, že je takmer nemožné nechať ju bez povšimnutia alebo po vypočutí na jej existenciu zabudnúť. Napriek x výhradám patrí „Chaos Is My Name“ k platniam, ktorých posluch sa dá v pravom slova zmysle vychutnať, nad ktorými sa dá zamyslieť a v ktorých je aj po čase čo objavovať. Takže je vlastne všetko v poriadku.
Debut KHLYST je „divnou“ nahrávkou: je takmer nemožné nechať ju bez povšimnutia alebo po vypočutí na jej existenciu zabudnúť.
7,5 / 10
Runhild Gammelsaeter
- hlas, texty
James Plotkin
- gitara, laptop
Tim Wyskida
- bicie, gong
1. I
2. II
3. III
4. IV
5. V
6. VI
7. VII
8. VIII
Chaos Is My Name (2006)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Hydra Head Records
Stopáž: 36:39
Produkce: James Plotkin
Studio: Nahraté v New Yorku a Osle, december 2004-2005
Design Aaron Turner (ISIS)
až na ty evidentně improvizované pasáže je to moc dobré :) problém je, že jich je požehnaně... Runhildu bych taky spíš oželel, ačkoliv občas tam "zazáří" (a hlavně pro ni mám jako osobu slabost :) Suma sumárum - zatím jeden z nejslabších Plotkinových projektů vůbec, což je "bohužel" dané hlavně jejich vysokou kvalitou :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.