OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co k debutu SLAYER „Show No Mercy“ (1983) s třiadvacetiletým zpožděním říct? Určitě jde o album, které spolu s prvotinou METALLICY „Kill ´Em All“ (1983) v tom roce vydatně posunulo hranice obecného vnímání extrému v metalové hudbě. Ta se totiž od tohoto okamžiku počala rozvětvovat do mnoha rozdílných žánrů. Do roku 1983 byl totiž na světě jenom jeden hudební kov a to ten „těžkej“. Pravda, že první vlaštovkou, která hrála divočeji a hlasitěji než všechny ostatní soudobé britské kapely, byli VENOM, kteří vypustili své debutové album „Welcome To Hell“ (1981) ještě o dva roky před SLAYER. V případě VENOM, ale šlo pořád o přímočarý rock ´n´ roll, byť se jejich hudba počala díky své image nazývat black metalem. A právě zmiňovaní VENOM spolu s JUDAS PRIEST tvořili základní inspirační zdroje čtyřem neurvalým výrostkům ze slunečné Kalifornie, kteří tolik toužili po čerstvé krvi.
Ano, SLAYER se skutečně stali nejnebezpečnější metalovou kapelou v průběhu osmdesátých let. Divoké škleby, kožené oděvy ozdobené hřeby, satanské propriety, ale kdyby šlo skutečně v jejich případě jen o tyto doplňky, nikdy by jejich hvězda nesvítila tak dlouho a tak výrazně. Vždyť oni to ti chlápci bez větší újmy a úpadku popularity přežili až dodnes. Co víc, jejich popularita mnohonásobně vzrostla. Kapela, která se v průběhu let stala neústupnou institucí metalové ortodoxie a zárukou osvědčené kvality, započala svou dráhu na úsvitu osmdesátých let divokým metalovým albem „Show No Mercy“ (1983), které si plnými hrstmi bralo energii, neurvalost a obsesi v temných silách od VENOM a titánské kytarové postupy od JUDAS PRIEST. Zpětně můžeme říct, že šlo o zlomový bod ve vnímání heavy metalové hudby a počátek hnutí thrash – jakožto nového stylu libujícího si v zuřivé rychlosti, větší divokosti, ale také jak se později ukázalo v realistických tématech, oproštěných od komiksových heavy metalových póz (ale to až opravdu za pár let).
Album začíná velmi stylově – vysokorychlostní šlehou „Evil Has No Boundaries“ s úvodním nelidským výkřikem Toma Arayi a celé je doslova prošpikováno posedlostí v okultních tématech a nadpřirozených silách. Nachází se na něm mnoho klasických skladeb, které SLAYER hrají na koncertech až do dnešních dnů. Namátkou vzpomenu třeba „The Antichrist“, „Die By The Sword“ nebo „Black Magic“. Mými osobními favority jsou však stále dva nezapomenutelné zářezy „Fight ´Till Death“ a „Tormentor“. Tehdejší SLAYER ještě nebyli tou kapelou, jak ji známe dnes, takže o nějaké technické úrovni skladeb nemůže být řeč. Vše je podřízeno rychlosti a zvrácené melodice. Kytarový tandem Hannemann-King nás vytrvale zásobí kytarovými party poháněnými bicími salvami Davea Lombarda. A v neposlední řadě musím uznat, že zde zpívající baskytarista Tom Araya na to, že do svého příchodu k SLAYER v roce 1981 nikdy neslyšel o stylu hudby nazývaném heavy metal, řve opravdu kouzelně.
SLAYER stvořili svůj plamenný debut z krve a ohně a stali se ve své době nejextrémnější metalovou skupinou na světě a velkým předobrazem stovkám následovníků. Po albu přišlo na řadu úspěšné mini „Haunting The Chapel“ (1984) a regulérní dvojka „Hell Awaits“ (1985), která ještě o něco přitlačila na pilu. Kapela se tak definitivně stala solí v očích všech amerických mravokárců, politických žvanilů i pánbíčkářů.
Debut SLAYER. Co dodat? Metal stvořený krví a ohněm.
Tom Araya
- baskytara, zpěv
Kerry King
- kytara
Jeff Hanneman
- kytara
Dave Lombardo
- bicí
1. Evil Has No Boundaries
2. The Antichrist
3. Die by the Sword
4. Fight till Death
5. Metal Storm/Face the Slayer
6. Black Magic
7. Tormentor
8. The Final Command
9. Crionics Show No Mercy
Repentless (2015)
World Painted Blood (2009)
Christ Illusion (2006)
Still Reigning (DVD) (2004)
Soundtrack To The Apocalypse (2003)
War At The Warfield (DVD) (2003)
God Hates Us All (2001)
Diabolus In Musica (1998)
Undisputed Attitude (1996)
Divine Intervention (1994)
Decade of Aggression(Live) (1991)
Season In The Abyss (1990)
South Of Heaven (1988)
Reign In Blood (1986)
Hell Awaits (1985)
Live Undead (Live) (1985)
Haunting The Chapel (EP) (1984)
Show No Mercy (1983)
Datum vydání: Sobota, 3. prosince 1983
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 35:18
Produkce: Brian Slagel
No jejda, jak se tahle archiválie i po letech skvěle poslouchá! Špinavá explozívní směs punku, rock´n´rollu a heavy metalu vypálila cejch novému stylu, jehož se v následujících letech Slayer stali neoddiskutovatelnými nestory. Nevím, jestli tu má nějaký význam komentovat trhaviny typu "Evil Has No Boundaries", "The Antichrist", "Die by the Sword" nebo "Black Magic", jejichž motivy už byly za léta nesčetněkrát překopány a vykradeny, a tak snad zbývá poznamenat, že v době nástupu thrash metalu byli Slayer přímočarejší a divočejší variací kolegů z Metallicy. Pekelná a protikřesťanská témata zůstala koneckonců zachována dodnes... Takže pro nostalgiky i dnes ideální věc. Na závěr bych snad poznamenal to, co vlastně už bylo zmíněno - poslechněte si první, v podstatě punkový nářez "Evil Has No Boundaries" a je vám jasné, že thrash měl vždycky blíže k hardcore a punku než k nablýskanému heavy metalu v podobě, v jaké ho hráli Iron Maiden nebo Judas Priest (když už, tak v podobě, v jaké ho mastili Motörhead, ty jsem zase ale nikdy za čistě heavy kapelu nepovažoval), tudíž fakt, že kapela na shazovaných albech jako Divine Intervention či Diabolus in Musica použila prvky hardcore, nejen že není faux pas, ale je to dokonce zcela logický návrat ke kořenům stylu. To ovšem zabedněným ortodoxním metalistům člověk nevysvětlí...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.