OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Necelý rok uplynul od doby, keď sa Justin K Broadrick v titulnej skladbe EP „Silver“ nechal počuť, že „striebro je len trochu iné zlato“. Ešte výraznejší príklon k „obyčajnému“ popu signalizoval Broadrick v rozhovoroch, ktoré predchádzali vydaniu „Conqueror“. Nehovoril do vetra a vyšlo mu to – novinka JESU je po všetkých stránkach popovou doskou, a jedným dychom dodávam, že vynikajúcou.
JESU (v osvedčenej zostave s Diarmuidom Daltonom a Tedom Parsonson) sa svojim smerovaním preč od temného bahna experimentálnej doomovej scény stali jedinečným originálom. „Conqueror“ nesie všetky znaky dlhodobého konceptu, ktorý Justin K Broadrick kúsok po kúsku buduje: neostré kontúry priemyselnej budovy na so zmyslom pre detail navrhnutom, ale stroho šedom obale akoby symbolizujú odklon od kovového chladu a zasnené a milo naivné texty napríklad o tom, že „skús nestratiť sám seba/už dávno sa o nič nesnažím/už dávno sa o nič nestarám/už dávno v nič nedúfam“ sú paradoxne ostentatívnym krokom mimo žánrové konvencie. Je to skrátka skúška toho, kam môže „oficiálne“ extrémny štýl zájsť, ak sa zaobalí trochu inak. Pod Broadrickovým spevom (tentokrát našťastie s minimom intonačných zaváhaní) sa totiž vrstvia pomalé zboostrované riffy presne tak, ako sa patrí – no nazvučenie a pastelové elektronické motívy ich, na rozdiel od formálne tradičnejšieho debutu, doslova presvetľujú.
„Conqueror“ je pritom albumom na viac vypočutí. Po prvotnom sklamaní – „Silver“ bol vďaka „épéčkovej“ stopáži údernejšou nahrávkou – sa dostaví pocit akejsi príjemnej letargie, ktorú hudba JESU dokáže dokonale navodiť. Z hmly monotónnosti sa postupom času vynoria jednotlivé skladby a na konci musím (rád) priznať, že ani jedna nie je do počtu. Sloganovitosť textov a zrozumiteľný spev ku každej priraďujú akýsi leitmotív, ktorý sa s pesničkou asociuje. JESU sa skrátka podarilo vytvoriť svojské hity, i keď rotácii v médiách stále na hony vzdialené.
V konečnom dôsledku je „Conqueror“ nahrávka, ktorá má (ach, aký gýč) potenciál dobyť srdcia takmer každého. Slovo „gýč“ sa k nej hodí, no ide o ten príjemný gýč, ktorý si z času na čas každý rád dopraje – čosi ako naaranžovaný pestrofarebný zmrzlinový pohár. „Conqueror“ je príjemná doska, jednoliata plocha pre mlčanie v polospánku (nech je jeho dôvodom čokoľvek) i kolekcia pesničiek, ktoré sa dokážu zavŕtať prekliato hlboko. Má skrátka dušu a tá je biela.
(Mimochodom, kolobeh EP nasledovaných albumom dopĺňa pôvodne exkluzívne vinylová nahrávka „Sun Down/Sun Rise“ (na CD vyšla ako bonus japonskej edície „Conqueror“), dve skladby rozprestreté na vyše polhodine. Obe sú experimentálnejšie a menej „pesničkové“, no nevybočujúce z trendu načatého na „Silver“, dokonca k načrtnutej línii možno ešte bližšie. Rozsiahlejšie inštrumentálne plochy vyplnené prelínajúcimi sa gitarami a jemnými elektronickými zvukmi sú pôsobivé a zo „Sun Down/Sun Rise“ robia síce raritnú, ale kvalitou plnohodnotnú položku diskografie JESU.)
Doska, do ktorej je ľahké sa zamilovať.
8,5 / 10
Justin Broadrick
- gitara, spev, programovanie
Diarmuid Dalton
- basgitara
Ted Parsons
- bicie, perkusie
1. Conqueror
2. Old Year
3. Transfigure
4. Weightless & Horizontal
5. Medicine
6. Brighteyes
7. Mother Earth
8. Stanlow
9. Sun Down
10. Sun Rise
Ascension (2011)
Christmas (EP) (2010)
Heart Ache & Dethroned (2010)
Opiate Sun (EP) (2009)
Infinity (2009)
Why Are We Not Perfect (EP) (2008)
split s BATTLE OF MICE (2008)
split s ENVY (2008)
Lifeline (EP) (2007)
Pale Sketches (2007)
split s ELUVIUM (2007)
Sun Down / Sun Rise (EP) (2007)
Conqueror (2007)
Silver (EP) (2006)
Jesu (2005)
Heart Ache (EP) (2004)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Hydra Head Records / Daymare Recordings
Stopáž: 58:00+32:4
Produkce: Justin K Broadrick
Studio: Avalanche / Mok Music Studios
"Příjemný kýč" je asi nejvýstižnější charakteristika novinky JESU, která mě prozatím nezaujala tolik jako přes dva roky starý debut. „Conqueror“ působí mnohem více písničkovým a (ač to může znít jakkoliv hanlivě) sladším dojmem. Je to sbírka v dobrém slova smyslu srdcebolných písní, které se v mém případě pod kůži dostávájí jen velmi pomalu.
Nádherné album!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.