OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Parta extrémních ztřeštěnců TWELVE GAUGE VALENTINE rozjela svoji kariéru burcujícím EP „Exclamationaire“, se kterým se nekompromisně vyřítila na hudební scénu v roce 2005. Nešlapaná směs uřvaného hardcoru prostoupeného i koketováním s ambiciózními mathcore vlivy byla startem přesvědčujícím o odhodlání přeskočit nováčkovské období a postavit se rovnou vedle uznávaných veličin. Hráčsky na to mají hoši s přehledem, instrumentální kreace jsou totiž nosným prvkem jejich divoké smrště, kterou není možno srovnávat s nikým menším než například s NORMA JEAN.
Vydáním plnohodnotného nosiče se však cosi změnilo, rozprostřeno do širšího časového pásma jako by se rozvolnilo i tempo a skupina částečně sklouzla i do melodičtějšího hardcoru. Tomu se přizpůsobila i zvuková stránka, která posouvá album k mnohem tradičnější poloze. Ne tolik ostře nazvučené kytary drhnou i typická „kila“ a nervózní roztříštěnost se z velké části ztrácí pod rouškou mnohem veseleji stavěných aranží a melodií. TWELVE GAUGE VALENTINE tak v plné nahotě odhalují svoji optimistickou povahu a s nebývalým přehledem kombinují instrumentální brejky s reminiscencemi na hardcore ale i metal klasiku. Hodně se tak posouvají do hudební blízkosti starších EVERY TIME I DIE, ke kterým se také hrdě hlásí. Mnohem úsměvněji pak ale působí svérázná selfpromotion založená na tom, že se TWELVE GAUGE VALENTINE nebojí přirovnávat svou hudbu i k AC/DC. To, že skupina ze zapadlého kouta Louisiany bere s nadhledem i svoji odtrženost od center hudebního dění dokumentují slova basáka Jonathon Coopera: „Nejde tu dělat pro zábavu nic jiného, kromě hraní hudby.“
„Shock Value“ však není jen nějaká přitroublá recese, je to album plné skutečné hudby, která se pouze nesnaží tvářit jako kdovíjaké umění, ale přirozenou formou prezentuje hudební vkus svých tvůrců. Jestliže „Exclamationaire“ působilo ambiciózním dojmem za extrémy se ženoucích instrumentalistů, „Shock Value“ je spíš odlehčenou zábavou. Přesto se tak docela neztrácí ani progresivní divokost, jen je posunuta do trochu konzervativnější polohy blížící se například kolegům CONVERGE. Konzervativností, snad až přílišnou, se pak vyznačuje i zvuková stránka, jíž by slušelo trochu více nabroušenosti a lepší ošetření vokálních partů, které především v melodičtějších polohách vyznívají občas poněkud nevýrazně. Album ztrácí průbojnost debutního EP, uřvaná divokost již nepůsobí tak dechberoucím dojmem a je nahrazena mnohem usedlejší formou. Ti, co hledají ambiciózní kreace, ať se tedy vrhnou na „Exclamationaire“, ostatním, kteří se rádi jen dobře pobaví při slušné hardcore palbě, by „Shock Value“ mělo chutnat.
Nasávaje z bubliny skvělého EP „Exclamationaire“ nabrali TWELVE GAUGE VALENTINE vzduch k ponoření se do plnohodnotného alba. Trošku se při tom ještě dusí, na technicky bravurní hardcore místy nezbývají síly, ale až skupina vytrénuje plíce a vyčistí zamlžené potápěčské brýle zvuku a produkce, třeba odhalí světu složité přesto ladné figury sehraných akvabel. Hoši na to totiž jednoznačně mají.
7 / 10
Jon Green
- vokál
Josh White
- kytara
Jonathon Cooper
- basová kytara
Jonathan Webster
- bicí
Kyle Snellenberger
- kytara
1. Intro
2. Casket Junkie
3. Danger Lurking
4. Dive-Bomb
5. Clash Of The Titans
6. The Juggernaut Prevails
7. 99 With An Anchor
8. Bone Crusher
9. Ball & Chain
10. Search Of The Alley Dwellers
11. Nicotine Queen
Shock Value (2006)
Exclamationaire EP (2005)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Solid State Records
Stopáž: 31:33
Produkce: Fred Archambault
Příjemně ztravitelná moderna.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.