PATHOGENIC - Crowned in Corpses
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ZAO se zřejmě rozhodli rozporcovat předchozí album "The Funeral Of God" na drobné fragmenty a spolu se svou minulostí je narvat do kanálu. Špinavé řeznické nástroje pak bez cavyků s mytím použili na plastickou operaci vlastní tváře, aby jí vrátili ztracenou brutálně hardcorovou podobu. „Fear Is What Keeps Us Here“ se tak posouvá o kus jinam než bychom čekali od skupiny, která získala věhlas jako jedna z prvních uznávaných křesťansky zaměřených metalcore kapel. Míchání metalových a hardcore poloh nabralo těžký nádech temnoty, melodičtější a odlehčenější složky, která se mohly jevit jako startovní pozice dalšího vývoje, jsou nenávratně zapomenuty, a ZAO zapadají zpátky do nevábné špíny undergroundu.
Více jak desetiletá historie skupiny již nabídla mnoho studijního materiálu, za skutečně reprezentativní se však dá považovat až období po razantní změně sestavy a nástupu současného vokalisty Daniela Weyandta. Album „Where Blood And Fire Bring Rest“ pak vyneslo skupinu mezi uznávané substylové veličiny. Káravý tón náboženské lyriky získal podobu hlubších výpovědí a ZAO se postupně propracovali k výrazu plného bohaté nadstylovosti, ve které tvořil nosné linie metalcore. Dovedeno k určité dokonalosti na albu "The Funeral Of God" se pak dalo mluvit o osobitém ZAO stylu. Albem „Fear Is What Keeps Us Here“ však jako by skupina svůj vývoj popírala, hudebně se totiž posouvá zpět do kalné hardcore polohy, kterou ještě umocňuje produkční a zvuková stránka, pod kterou není podepsán nikdo jiný než Steve Albini (např. NEUROSIS). Temné vody post-hardcoru tak narážení i na křesťanský břeh ZAO a zanechávají své potemnělé znamení ve výsledném produktu. Svým způsobem není ani tento výraz u ZAO ničím novým, neboť v období alba „Liberate Te Ex Inferis“ si již skupina s NEUROSIS náladami pohrávala, aby je pak později ale posunula do mnohem odlehčenějších poloh. Současná tvář je však mnohem drsnější a především vokální složka opouští melodickou pohodu a nahrazuje ji dominantní uřvanou agresí. Silně náladové skladby jako třeba „The Rising End (Tthe First Prophecy)“ nebo dokonce melancholii „Psalm Of The City Of The Dead“ z minulého alba již na „Fear Is What Keeps Us Here“ nenajdete. Akustický úvod „Cancer Eater“ ještě může vyvolávat očekávání jemnějšího výrazu, ale až přechod do zahulené agresivní stěny doprovázené zběsilým řevem je správným intrem pro nadcházející apokalypsu. Přímočařejší rytmika často až rock’n’rollově hrne skladby vpřed, kvílící i hrubě riffující kytara nasazuje tuhý krunýř a řvoucí inferno Weyandtova hrdla napíná nervy. Pomalejší pasáže pak padají do temných sludge depresí, výborným příkladem je hutná „Purdy Young Blondes With Lobotomy Eyes“. Závan melodického vokálu v „It´s Hard Not To Shake With A Gun In Your Mouth“ je skutečně ojedinělým úkazem, a tak nezbývá než se smířit, že současní ZAO utekli od metalcoru zpět k brutální hardcore řežbě.
Album „Fear Is What Keeps Us Here“ se z velké části dostává až do jakési netypické retro polohy, kdy zdánlivě zanedbávaná metalová složka občas probublává v kytarových vyhrávkách a sólech, zatímco tradiční agresivní hardcore hodnoty tvoří hnací motor. Drsná slupka pod kterou se skrývá křesťanský myšlenkový proud, i tak se dá charakterizovat současná tvář ZAO.
PS: Pokud si budete chtít přečíst texty v bukletu, pak si k tomu nezapomeňte vzít zrcátko. Jsou totiž zrcadlově otočené.
CD k recenzi poskytli Day After records
S novou agresivní silou zasáhli ZAO své fanoušky na albu „Fear Is What Keeps Us Here“. Pryč je metalcore období, na programu je uřvaný hardcore útok.
7 / 10
Daniel Weyandt
- vokál
Scott Mellinger
- kytara, vokál
Martin Lunn
- basová kytara, vokál
Jeff Gretz
- bicí
1. Cancer Eater
2. Physician Heal Thyself
3. Everything You Love Will Soon Fly Away
4. It's Hard Not To Shake With A Gun In Your Mouth
5. Kingdom Of Thieves
6. Killing Time Til It's Time To Die
7. There's No Such Thing As Paranoia
8. Pudgy Young Blondes With Lobotomy Eyes
9. My Love, My Love (We've Come Back From The Dead)
10. American Sheets On The Deathbed
11. A Last Time For Everything
The Fear Is What Keeps Us Here (2006)
The Lesser Lights Of Heaven (DVD) (2005)
The Funeral Of God (2004)
Legendary (2003)
Parade Of Chaos (2002)
Zao (2001)
Liberate Te Ex Inferis (1999)
Where Blood and Fire Bring Rest (1998)
The Splinter Shards The Birth Of Separation (1997)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Ferret / Day After
Stopáž: 37:57
Produkce: ZAO, Mastering: John Golden
Studio: Steve Albini @ Electrical Audio (Chicago, IL)
Vyrazny odklon od predchadzajuceho albumu k depresivnejsim a zvukovo spinavsim poloham
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.
Desítka v rychlém kvapíku pádících válů nenechává nikoho na pochybách o čem že to tady bude. Španěle svůj tradiční hejvík hrají natolik tradičním způsobem, že tradičněji už to nejde. Skladby šlapou, refrény trefují cíl, jen do těch legín už se nenacpu.
Death metal, který by se formálně mohl zdát až příliš tradiční, aby se hodnotil nějakými superlativy, přesto se partě z Rochesteru daří v mantinelech klasických stylových klišé budovat skladby, které neuvěřitelně šlapou, mají drive a jakousi "duši".
Poměrně rozporuplná nahrávka. Na jednu stranu slyším spoustu zajímavých technicko-disonantních motivů ve stylu GORGUTS, na stranu druhou mi chybí větší tlak a mnohem hrubější pokožka. Přiznám se, že rovněž nemám kdovíjakou radost ze slabšího vokálu.
Doom a housle, to už tady bylo. Ale doom, dudy, mandolína a citera? Švédi chytře spojují houpavé metalové riffy s folkem, středověkými tradicionály a instrumentací. Hudba je to duchovní i zemitá, smutná i povznášející. Uvidíme, jak ustojí zkoušku časem.
Atmosféra by se na nahrávkách těchto Francouzů dala krájet. Jsou v tom emoce, pestrá škála spíše melancholických nálad a těžké kytarové riffy. Album opět s jistotou plující v mezinárodních vodách vymezených doom metalem, gotickým rockem a sludge metalem.
Belgické trio si na debutovém EP celkem okatě bere za vzor Američany TOOL, ale kompenzují to výrazným ženským vokálem. "The Paranoia, Hysteria" je třeba brát jako rozjezdovou položku. Uvidíme, kam to skupina nasměruje příště, potenciál tu cítím.