OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Předešlé dílko tohoto plzeňského hudebního spolku mne docela oslovilo, a proto jsem byl zvědavý, s čím se Asura a spol. vytasí po personální čistce. A hopla... oni na mě hned rychleji, úderněji a techničtěji než dřív... Asura si mluví, šeptá, krákorá a dokonce i zpívá... a vypráví Heonovy příběhy... Jenže už v první skladbičce Oldmen Of Desert narazíme na jednu skutečnost, která je společná celé desce – totiž že z původního většinou docela povedeného motivu se Mythopoeia jaksi nedokáže vymotat a dále rozvíjí více či méně chabé variace na dané téma. Zejména je to znatelné ve chvílích, kdy se bubeník snaží o změnu rytmu a vytasí kličku, která se tam prostě ne a nehodí. Přesto se dá říci, že je tahle deska narozdíl od minulých více o přehlednosti a o písničkách. Stejně jako dřív se Mythopoeia tváří jako tajemná sbírka hermetických symbolů... Když ale „přinášejí templáři umění ohně z Východu“, vypadá to v textu dost schématicky a ploše, koneckonců stejně jako samotný titul desky – „zlatá dubová ratolest.“ Kdeže je konec Hermovi Trismegistovi... Do toho vletí havrani, Merkur, rackové, gotika, Arabové, draci, kříž, Slunce, Uroboros, Orion, Měsíc... slušnej maglajs, starý dobrý Frazer by koukal jak puk... Já mám různé jinotaje rád, ale tady to pánové s tou provázanou symbolikou trochu přepískli. A mimoto – „havrani pouště... ronící šípy... letící paroží... břehy strnutí tancují v radosti... dráp kroutí vrchnoděj v zítří...“ to je snad větší blábol než „zatrolené hvozdy“ hehe. Hlavně se nezlobte... Navíc je v textech jasně znatelné úskalí překladů z češtiny do angličtiny – místy to dost křečovitě skřípe. Stejně jako jsou na téhle desce různé symboly naplácané páté přes deváté, tak i hudební motivy jsou sice pěkné, ale po chvíli při opakování jaksi ztrácejí své kouzlo. Doteď jsem nepochopil, na co vlastně Mythopoeia potřebují dvoje klávesy, když ty spodky a klávesové party jsou tak jednoduché a ploché. Zdá se, že po překopání sestavy Mythopoeia sice nabrala nový dech a energii, ale přemíru invence si jaksi před nahráváním pánové a dáma nestihli v hlavě utřídit a to se projevilo tím, že „zlatá dubová ratolest“ je dost nevyrovnaná. Deska obsahuje spoustu povedených motivů, ale chtělo to ještě nějaký čas, než by ty skladby dozrály. Takhle je to uspěchané, nezralé, škoda...
6 / 10
Asura Godwar Gorgon's Ray
- zpěv
Chicco
- kytara
Aziz
- kytara
Muff
- basa
Lucy
- klávesy, zpěv
Heon Ostamon
- klávesy
Vlad
- bicí
1. Oldmen of Desert
2. Templars Bring Art of Fire From Orient
3. Inflammation of Inner Fire
4. Body of Forest In The Mirror Of Desert
5. King's Entering Into A Temple
6. My Journey To The Stars
7. The Red Mercurius In The Oaken Wood
8. The End of Way To The Golden Oak
9. Crossing By Dragon
The Golden Leaf Of Oak (2001)
Scheps, Ankh, Aesch Mezareph, Atropopaia (demo) (1998)
Haaramonia in Microcosmos (demo) (1996)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.