OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když deathmetalová kapela nazývá své skladby např. Daddy‘s Love, působí to přinejmenším prapodivně. Tak je to i s první kapelou na tomto splitku. Absurd Conflict ze Sebranic u Boskovic se po demu Hopeless Despair dopracovali od „village deathu“ k jisté formě melodického deathmetalu s mnoha kytarovými vyhrávkami. V tom podle mne spočívá paradox této kapely. Jejich kytarové motivy znějí spíše thrashověji a leckterý motiv čerpá i z vod klasického speedmetalu. Snažit se za každou cenu o deathmetalové vyznění jim v dalším vývoji jen škodí. Celá kapela na mne svým výrazem působí jako parta poměrně šikovných lidí, kteří však tíhnou spíše k melodičtějším a volnějším formám, než je deathmetal. Koneckonců ani zpěvák Vlastík není žádný deathmetalový řvoun a ať už vypadá jako nějaký sportovec nebo ne, jeho poněkud křečovité štěkání se k Absurdům příliš nehodí. I‘m Your History je sice zvukově poměrně kvalitní nahrávka, ale celkově skladby působí neujasněným dojmem. A co se týče textů, tak já sice chápu, že pány asi trápí to, že zlí výrostci okrádají nemohoucí důchodce, že jsou někteří pánové prasata a šoustají malé holčičky a že to někdy dělají svým dceruškám i tatínkové. Ale kdyby ty samé texty zpívala křesťanská bigbítová kapela na charitativním večírku, věřil bych jí to víc. A když do toho pak vlítne song A False Messiah, ve kterém „srdce zaslepenců nenávistně planou“, tak je to fakt slušná komedie. Jediný jakž takž zajímavě pojatý text je Sentenced To Life... Alespoň by však AC mohli vědět, že ta malá opička na obalu je dost těžko lidskými dějinami, když podle evoluce je to jiná vývojová větev než člověk. Som z těch Absurdů volaký zmätěný...
U Depressive Reality je situace poněkud odlišná. Jejich muzika má jasný koncept, příběh, který se prolíná celou druhou částí splitka. „Depky“ nejsou zrovna nejkomplikovanější muzikou a jejich doom/death také není výkřikem poslední módy. Ovšem narozdíl od Absurdů působí jejich skladby přirozeněji a spontánněji. Zlomové problematické momenty si ovšem sveřepě uchovali ve stejné podobě, jako na posledním demu To The Light. Jistá zastydlost hudebního výrazu je otázkou individuálního vkusu, ovšem neobratné frázování, nedotaženost vokálního projevu při pokusech o zpěv a potíže s angličtinou Depressivům zůstaly. Na demu jsem to považoval za „dětské nemoci“, na CD se těchto věcí bylo třeba vyvarovat a skladby celkově dotáhnout ke kompaktnosti, vystříhat se hlušších míst a postavit to celé především na těch povedenějších motivech. Žel nestalo se... Na pěti jinak poměrně barevných skladbách se navíc nevděčně podepsal i nevyrovnaný zvuk z Poličné, což bohužel celku na kompaktnosti nepřidalo. Tenhle materiál měl ještě na CD čas, měl dozrát. Spěchu byla škoda, ale tak už to bývá... Tohle splitko je skutečně hudebně i kvalitativně značně nevyrovnané.
ABSURD CONFLICT:
Vlastík Ščudla
- zpěv
Jenda Pulec
- kytara
Milan Prudký
- basa
Patrik Shoggot
- kytara
Jirka Staněk
- bicí
DEPRESSIVE REALITY:
John
- bicí
Smash
- kytara
Sodomák
- zpěv
Tatchmood
- basa
1. ABSURD CONFLICT:
2. Sentenced To Life
3. Daddy's Love
4. Heroism
5. Sex For Few Marks
6. A False Messiah
7. DEPRESSIVE REALITY:
8. Unintentional
9. Sweet Childhood
10. Priest Death
11. The End?!
12. Bonus: On The Other Side
Vydáno: 2001
Vydavatel: Meret productions
Stopáž: 49:23
Na to, že se jedná o tuzemské záležitosti, jde o vcelku poslouchatelnou muziku, které by samozřejmě ještě chtěla trochu producentsky učesat (Depressive Reality) nebo trochu ubrat na monotónnosti. Pak by se nemusela ztratit ani v zahraniční konkurenci. V konečném výsledku bych hodnotil pozitivně.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.