OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O tom, že špičková produkce, zvuk, image, promotion i kvalitní instrumentální výkony nedovedou zachránit hudbu, když se jedná ve své podstatě jen o slabé napodobení již stagnujícího trendu, o tom je album „Only Inhuman“ švédských SONIC SYNDICATE. Tahle skupina si za recept na úspěch vzala vykuchat současné IN FLAMES a SOILWORK, podpořit to kvalitním zpracováním (produkci obstaral Jonas Kjellgren, kolega z další stylově spřízněné skupiny SCAR SYMMETRY) a doufat v uznání takové snahy. Ode mě se jim ocenění nedostane, nejen pro hrubou neoriginalitu, ale i pro plochost vlastních hudebních nápadů, které zdaleka nedosahují kvalit zmíněných vzorů, a pokud někde ano, pak až přespříliš okatě své severské kolegy citují. Pokud se u dva roky starého debutu dalo nad asociacemi k SOILWORK přimhouřit oko, u druhého alba už by člověk čekal, že si skupina zkusí najít vlastní výraz. Bohužel se tak nestalo.
SONIC SYNDICATE prostě začínají tam, kam SOILWORK a IN FLAMES doputovali po svém dlouholetém hudebním vývoji. Využívají této prošlápnuté cestičky a svižně veselým krokem dusají po pohodlném chodníčku. Je to však ona pověstná přímá cesta bez překážek, která nedostane z člověka jeho skutečné hodnoty, ty se přece projeví až při prodírání se temnými houštinami a při nebojácném přeskakování klád, které člověku hází osud pod nohy. SONIC SYNDICATE se houštin bojí a klády pomalu a opatrně obchází dlouhými oklikami prošlapanými pohodlným stádem, které šlo podobným směrem před nimi. Na albu „Only Inhuman“ je tak originality přesně tolik jako v plastové napodobenině sošky Budhy, prodávané japonským turistům v českém obchodu se suvenýry. Ano, „Only Inhuman“ je onou napodobeninou, která se může zdát zajímavá asi jen neznalým turistům metalového světa, kteří buď ještě neměli tu čest s originály, nebo jsou povrchně pohodlní, aby hledali něco jiného než blyštivé pozlátko. Rádoby hitové refrény se kolem vás proženou jak prázdná krabička od bonbonů, takže žádné cukrátko vám neuvízne v ústech a zbude akorát vzpomínka, že z podobně zdobené krabičky jste mlsali sladké laskominky od SOILWORK. Pocit podbízivé snahy o úspěch pak dokladují i mnohé jednoduše baladické pasáže, při kterých vyvstávají i asociace s provařenými HIM.
Zatímco Němci FEAR MY THOUGHTS na svém letošním albu „Vulcanus“ nabídli alespoň vkusnou a velmi zručně provedenou kopii, SONIC SYNDICATE už se utápí v stereotypu a většinu času jen neosobitě vykrádají. Nic platná tak není výborně plastická zvuková stránka ani suverénní instrumentální výkony, když vlastní hudební náplň zívá nudou.
Kopie bez kousku osobitosti, řemeslo bez citu, poctivá práce bez duše.
4,5 / 10
Richard Sjunnesson
- vokál
Roger Sjunnesson
- kytara
Robin Sjunnesson
- kytara
Karin Axelsson
- basová kytara, vokál
John Bengtsson
- bicí
Roland Johansson
- vokál
1. Aftermath
2. Blue Eyed Fiend
3. Psychic Suicide
4. Double Agent 616
5. Enclave
6. Denied
7. Callous
8. Only Inhuman
9. All About Us
10. Unknown Entity
11. Flashback
Only Inhuman (2007)
Eden Fire (2005)
Extinction (EP) (2004)
Black Lotus (EP) (2003)
Fall From Heaven (EP) (2003)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 42:22
Produkce: Jonas Kjellgren
Studio: Black Lounge Studio
Hodně dobré album.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.