THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Osamělá a nešťastná,
bárka v moři ztracená,
stále žije s nadějí,
že se blíží k pevnině.“ („Melt Away“)
Těžký je úděl romantických duší, melancholicky vzhlížejících k tesklivé černotě hloubavého myšlení, chmurným vizím novověku a neopětovaným citům všehomíra, když nejsou na světě samy. Člověk by jim rád naslouchal, člověk by se rád vtělil do jejich rozpaků, ale cožpak to zkrátka jde, když na každém dalším rohu zaslechne kázat o tomtéž stejně do černa odděného básníka s elektrickou kytarou přes rameno, kterému z tmavě podmalovaných očí užuž stéká slza? Všeho moc škodí, říkává se, a pro škatulku omamného doom-gothic rocku, balancujícího mezi smutkem a jiskřičkou naděje, to platí stejně jako pro každou jinou.
A právě to bude myslím největším (a možná i nepřekonatelným) problémem GREEDY INVALID. Skupina, k jejímž největším úspěchům bezesporu patří „jen“ několik postupů do semifinále a finále soutěže „Rock Made In Gambrinus“, se nejspíš velmi těžko stane někým jiným než pouze (a třeba stokrát zavedeným) jedním z mnoha. To si troufám tvrdit neznaje dřívější nahrávky šestičlenného severomoravského sdružení (v jehož středu jsou hýčkány i dvě příslušnice něžného pohlaví, z nichž ta druhá má dokonce pod palcem bicí nástroje) a aniž bych samozřejmě zároveň chtěl nějak znevažovat jeho úspěchy ve shora jmenované soutěži. Album „Dancing Little Flames“ je v tomhle směru naprosto jednoznačné a křišťálově průhledné, takže vlastně ani nepřipouští žádné zcestné výklady. GREEDY INVALID jsou na něm totiž přesně těmi melancholickými romantiky (však také o sobě sami tvrdí, že hrají „melancholic gothic rock“), o kterých jsem právě mluvil. Shrbení, na kolenou a se zápalem pro věc skládají barevnou mozaiku kytarových riffů a hojných klávesových melodií, poctivě jí prokládají střípky příslušně procítěného zpěvu, ale když se postaví, aby si prohlédli definitivní výsledek své náruživosti, jakoby se jim výsledný obraz zamlžil a pomalu začal rozostřovat před očima. Často jim chybí podstatný důraz a z něj vyplývající vlastní výraz, chvílemi se ztrácí v lechtivé příchuti hvězdných HIM, a doopravdy a se vším všudy zajímaví, řekl bych, jsou jen na pár místech. V úvodní instrumentálce „Triumph Of The Soul“, v černokněžnické „Melt Away“, rozrážející na havraních křídlech večerní šero, v titulní „Dancing Little Flames“, ověnčené jiskřivými klávesovými motivy a ze všeho nejvíc v „Choke“, neprůstřelné a originální hitovce lehce srovnatelné s takovým nesmrtelným kusem jako kupříkladu „The Last Time“ od PARADISE LOST. Jinak je to, bohužel, už jen o poctivé rutině, jíž nejspíš není souzeno dotáhnout to někam dál.
Mé pocity z „Dancing Little Flames“ bych proto docela nejspíš označil jako smíšené. GREEDY INVALID na něm dozajista nevyrostli do domácí (o světové samozřejmě ani nemluvě) extratřídy, nicméně jistý svéráz se jim v žádném případě upřít nedá. Pohříchu však v takovéhle situaci nejsou sami a zřejmě to, jak už jsem předznamenával, bude mít zásadní slovo při rozhodování o jejich věcech příštích.
Melancholická písničkovost doom–rockových GREEDY INVALID má, bohužel, také své meze, což by ovšem v domácích poměrech rozhodně nemělo nikoho překvapit.
6 / 10
Storm
- zpěvy
Marek
- kytara
Smrk
- kytara
Kurt
- baskytara
Catherine
- klávesy
Mercy
- bicí
1. Triumph Of The Soul
2. Melt Away
3. Dancing Little Flames
4. Sand Castle
5. The Blue Picture
6. Choke
7. Three Times
8. The Final Cut
9. Weeping Willow
10. Circles
Dancing Little Flames (2007)
Meaning Of Life (2005)
Lost Letter (2002)
Game Is Drawn (demo) (2000)
The Cold Of Past (demo) (1998)
Moan (demo) (1996)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Redblack
Stopáž: 37:07
Produkce: GREEDY INVALID, George 13
Studio: GM Studio, Jablunkov
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.