OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Letos je tomu deset let, co Švédové od jezera slz vydali „A Crimson Cosmos“, album, na kterém se takříkajíc vyprofilovali do stylu, kterého se drží dodnes. Byť hned na následující desce si udělali odbočku a představili se v rouše smutečním, na nezapomenutelném „Forever Autumn“. Rockový písničkáři, co chvíli hrají pro radost, chvíli pro smutek, nějaký čas nehrají vůbec, pak se opět dají do kupy a natočí další oddechové album. LAKE OF TEARS se stali příjemnou stálicí švédské rockové scény. Jaká je tedy nová nahrávka?
Co to je za řečnickou otázku? Chcete říct, čím se liší od ostatních, zda přišli s novými hudebními přístupy? Pustili se do experimentů? Ale no tak, posloucháte LAKE OF TEARS.
Jejich hudba je především o pocitech, ne o nástrojové virtuozitě. Měsíce a houby (ať už má ten název jakýkoliv skrytý význam) kráčí ve šlépějích „Black Brick Road“. Přiostřili zvuk kytar a tak se o další krůček vzdálili uhlazenosti „The Neonai“. I hlas Daniela Brennara je opět o trochu přiškrcenější, jako by si hlasivky upravoval nějakou silnou pálenkou. Páni hudebníci asi příliš zestárli, zmoudřeli a oblíbili si své hraní pro zábavu, a tak pro nás už asi nikdy návrat k věčnému podzimu nepřichystají (někteří z nás by to stále ještě ocenili). Na druhou stranu už asi nikdy nebudou hrát tak uvolněně a přirozeně jako v karmínovém vesmíru. Stejně jako minule je album tak trochu kompromisem, či spíš průřezem celé tvorby. Úvodní skladby jsou svižnějšího charakteru. Říznější „You Better Breathe While There´s Still Air“ jako by evokovala neuhlazené počátky prvních dvou desek. Kouzlo své hudby však odhalují až v půli alba v baladě „Like A Leaf“. Kde jen ten věčný podzim je! Tato působivá skladbička by do jeho tracklistu zapadla mnohem lépe než mezi měsíce a houby. Dle mého názoru jde o nejsilnější moment nového alba. „Like A Leaf“ plynule přechází v další podařenou skladbu, „Children Of The Grey“. Jak už název vypovídá, vychází z písně „The Greymen“ z alba minulého a to především hudebně, což si posluchač uvědomí, aniž by si názvů povšimnul. Nahrávku uzavírá cover klasiky od STATUS QUO „Is There A Better Way“. Celkově je „Moons And Mushrooms“ dobré album, nicméně ve srovnání s „Black Brick Road“ přeci jenom ztrácí. A srovnávat se staršími? To už by se stále jen srovnávalo, raději si ty měsíce a houby poslechněte, rozhodně to stojí za to. Co čekat od LAKE OF TEARS jiného než čtyřicet minut příjemného poslechu?
„Moons And Mushrooms“ je od LAKE OF TEARS tak trochu sázka na jistotu. Nahráli kolekci písní, které mají své kouzlo, ale nijak se nevymykají z průměru jejich tvorby. Přesto jde o velmi pěkné album, které vřele doporučuji.
6,5 / 10
Daniel Brennare
- zpěv, kytara
Magnus Sahlgren
- kytara
Mikael Larsson
- basa
Johan Oudhuis
- bicí
1. Last Purple Sky
2. You Better Breathe While There´s Still Air
3. Waiting Counting
4. Like A Leaf
5. Children Of The Grey
6. Head On Phantom
7. Island Earth
8. Planet Of The Penguins
9. Is There A Better Way (bonus)
Moons And Mushrooms (2007)
Black Brick Road (2004)
Greatest Tears vol II (2004)
Greatest Tears vol I (2004)
The Neonai (2002)
Sorcerers (single) (2002)
Forever Autumn (1999)
A Crimson Cosmos (1997)
Lady Rosenred (single) (1997)
Headstones (1995)
Greater Art (1994)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Dockyard 1
Stopáž: 44:27
Produkce: Christian Silver, LAKE OF TEARS
Studio: Studiomega
“Stejně jako minule je album tak trochu kompromisem, či spíš průřezem celé tvorby.” Naprosto souhlasím. Po „Black Brick Road“ tady máme další rozpačitý kompilát. Glanc, který zdobil nezapomenutelná dílka „A Crimson Cosmos“ nebo „Forever Autumn“ je nenávratně pryč, Švédové už jen oprašují letité kostlivce a procházejí dávno vybílené inventáře. Ano, taková „Waiting Counting“ a především pak křehká „Like A Leaf“ (která jako by z tracklistu „Věčného podzimu“ vypadla) sice rekapitulují velmi vkusně, nicméně v kontextu rozházeného alba působí spíše jako pěst na oko. S poklesem formy se musel vyrovnat i Daniel Brennare, který náročnější pasáže pro jistotu překonává hrubším vokálem. „Moons And Mushrooms“ je stejně jako jeho předchůdce deskou nevýraznou, kvalitativně zaostávající za nejlepšími počiny LAKE OF TEARS o celé kilometry. Škoda.
Další porce bubble-gummových popěvků od LAKE OF TEARS ničím nepřekvapí, což je asi v pořádku. Zachována zůstala i nezbytně strohá instrumentace v klasickém retro balení a ani v tom není potřeba sáhodlouze šťourat. Jenomže kde se kdysi aspoň občas povedla pěkná melodická bublina je dneska velký trhanec rozprsklý po obličeji. Houby asi nejsou vhodnou příchutí do žvýkaček a je jedno jestli si ji člověk dá jen tak v rychlosti, či pošetří na takové to domácí žvýkání.
Oproti minulým albům přitlačili Lake Of Tears na tomto albu s podivným názvem trochu na pilu (což nebylo na škodu) a ubrali na prastare znějících klávesách (jedině ku prospěchu věci). Přesto to u mě nestačí na vyšší hodnocení než u předchozích alb. Je to stále stejné, což by až tak nevadilo, ale chybí mi tam kromě You Better Breathe ..., Heed On Phantom a Planet Of The Penguines (že by něco o Pittsburgu? :)) něco výraznějšího. Jinak lze zopakovat to co o předchozích albech - příjemná a poslouchatelná muzika.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.