THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Maďarští THE IDORU, kteří dokázali příjemně překvapit už loňským EP „The Hopeless Illusions“, příliš nezahálejí. Tentokráte se o naši přízeň ucházejí plnohodnotným albem a jak se zdá, hodlají si hlasitě říct o přízeň širšího hudebního publika. Prvním předpokladem úspěchu však bude najít kvalitního vydavatele, poněvadž „Monologue“ vychází pouze ve vlastní režii kapely, tudíž to potenciální kupec bude mít prozatím poněkud komplikovanější.
Nedotaženosti některých motivů a občasná těžkopádnost hudebního projevu, kterou jsem v recenzi na „The Hopeless Illusions“ podrobil kritice, si zjevně byli vědomi i samotní THE IDORU. Jinak než vlastní sebereflexí nelze nazvat jejich aktuální směřování. Přestože maďarští nezapřou tendenci participovat na aktuálních rockových trendech, do nichž patří hlavně mohutná vlna zejména zámořských emo partiček, jsou naštěstí na míle vzdálení zmalovaným zvlhčovačům kalhotek pubertálních děvčat. Záliba v emotivnějším podání rockové muziky byla patrna už na předchozím počinu, avšak až nyní se jí dostává náležitého prostoru. Nejpozitivnější na tom celém je fakt, že se THE IDORU zbavili břemene v podobě progrockových choutek, celkově svoji tvorbu zjednodušili a učinili tím pádem mnohem přímočařejší a vzdušnější. Nové skladby tak vyrostly do krásy a hlavně přívětivosti. Pryč je přehnaně muzicírování a implantace zbytečně komplikovanějších prvků tam, kde neměly svoje místo. THE IDORU se však ani nadále nehodlají vzdát svých (nesporných) muzikantských schopností ve prospěch sázky na hitovost, výsledkem čehož je něco, co se pomalu ale jistě blíží ideálnímu kompromisu obou zmiňovaných přístupů.
Společným jmenovatelem všech písní (s výjimkou úvodní, ryze instrumentální „Monologue“) je pak především příjemný a přirozený hlas Andrase Bodecze, který ani ve vypjatějších momentech nesklouzává do pateticky uplakaných poloh. V jeho osobě mají THE IDORU velice silnou devízu, kterou dokážou i patřičně zúročit. To se daří zejména v těch nejpovedenějších skladbách, mezi které lze zařadit čtvrtou „Last Raindrop“ s vydařenou nosnou melodií, téměř taneční „Monochrome“, na kterou nakonec padla i volba při natáčení videoklipu a bezkonkurenčně největší hit z celé kolekce – osmou „Kill“, ve které se snoubí současné tvůrčí rozpoložení kapely s citem pro skvělé a chytlavé melodie.
THE IDORU udělali další rázný krok směrem vpřed. Dokázali se zbavit nešvarů z minulosti, ujasnili si, co vlastně chtějí, zpřehlednili a zjednodušili svoji tvorbu, aniž by se potřebovali komukoliv podbízet. Věřm, že tato hozená rukavice nezůstane bez patřičné odezvy. Byla by to veliká škoda.
THE IDORU se poučili z chyb a nedostatků z předchozí nahrávky, výsledkem čehož je příjemná rocková kolekce plná svěžích a chytlavých písní.
8 / 10
Gabor Nagy
- kytara
Tibor Szalkai
- kytara
Andar Bodecs
- vokály
Matyas Mohacsi
- basa
Laszlo Szabo
- bicí
1. Monologue
2. When The Morning Comes
3. Refused Day By Day
4. Last Raindrop
5. Monochrome
6. Prison Of Dead
7. Encounter
8. Kill
9. Shelter Of Empty Souls
10. The Better One
My Small Community (split s VELVET STUB) (2010)
Face The Light (2009)
Monologue (2007)
Hopeless Illusions (2006)
Brand New Way, Brand New Situation (2004)
After The Storm (EP) (2003)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Edge Records
Stopáž: 37:55
Produkce: Zoltan Varga & THE IDORU
Studio: Bakery Studio, Erd
Přiznám se, že tenhle maďarský monolog mě na první pokus ani trochu nebavil. Vůbec netuším proč se tak stalo, vždyť THE IDORU mají snad všechno co se mi na kytarové hudbě líbí, emoce, cit pro nevtíravou melodiku a koneckonců i tu zasněnou melancholickou atmosféru. Skvělý zpěvák, perfektně sehraná kapela a jeden hit jako bič za druhým. Speciálně pak kouzelná skladbička "Monochrome" se dá poslouchat snad donekonečna. Skutečně krásná deska.
supa cd...origos...a neda sa vypnut
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.