OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mnoho severských blackmetalových zoskupení v istom bode kariéry šliaplo na brzdový pedál a rozhodlo sa „experimentovať“. Len málo z nich dokázalo prekročiť hranice, ktoré takmer vo všetkých smeroch vymedzili ULVER. MANES sa do „ulverovského“ šatu obliekli na albume „Vilosophe“ (2003), no našťastie nezostali stáť. Akoby si svojou hudbou kládli za cieľ provokovať čo najviac poslucháčov, stále ich zaraďujúcich do metalových škatuliek.
Po priznanej inšpirácii osemdesiatkovou pop music na EP „[view]“ (doplnenej takmer nepočúvateľnými remixami, dekonštruujúcimi skladbu „Terminus Ad Quo/Terminus Ad Quem“ z „Vilosophe“) na novinke „How The World Came To An End“ prichádza ku slovu dokonca hip-hop, úhlavný nepriateľ každého správneho metalistu. Práve skladba „Come To Pass“ je v mnohom pre MANES typická: sympatickým Nórom sa ani na jednu nahrávku nepodarilo poskladať úplne vyrovnaný materiál, no tie jedna-dve vyčnievajúce skladby stoja za to. Tak, ako sviežo pôsobia aj s odstupom času „Nodamnbrakes“ a „Diving With Your Hands Bound“ z „Vilosophe“ alebo „Neoflagellata Revision“ z „[view]“, tak silný potenciál drieme v „Come To Pass“. Melodický francúzsky rap hosťujúceho MC (objaví sa aj v „The Cure-All“) hladko a plynule kĺže po decentnom elektronickom spodku skladby, nepôsobí násilne ani nepatrične. Skladbe nechýba vnútorná gradácia, vďaka ktorej ani nespozorujete, keď sa prehupne do divej space-disko-jazdy.
Nanešťastie, na ďalšiu skutočne výraznú skladbu si treba počkať do siedmej „My Journal Of The Plague Years (Fuckmensch Warmensch)“ a prehrýzť sa v podstate obyčajnými piesňami, ktoré miešajú ulverovský elektronický post-metalový rock s exaltovaným popovým spevom Emila Sporsheima – na spôsob predošlých, viackrát spomínaných počinov MANES. Uvoľnený záver albumu je však silnejší: slogan „Every passenger is a pilot“ z hypnoticky lenivej „Transmigrant“ sa zaryje do hlavy a (opäť „Vilosophe“ evokujúci), komický (či ironický) samovražedný monológ v záverečnej „Son Of Night Brother Of Sleep“ navodí príjemne melancholickú, „anathemovskú“ náladu.
MANES nikdy nebudú kapelou, ktorá by definovala trendy, našťastie tento handicap dokážu vyvážiť pestrou zmesou priznaných vplyvov, ktorých kombinácia je v konečnom dôsledku originálna. Experimentovanie severských podivínov navyše neznamená poslucháčsku neprístupnosť, naopak – popové odkazy a inšpirácie a decentné, funkčné použitie elektroniky a samplov posluch uľahčujú, i keď na dennú rádiovú rotáciu je „How The World Came To An End“ predsalen príliš „čudný“.
Mimochodom, tento album podľa stránok MANES „oficiálne“ začína tretiu éru skupiny a je prvou časťou konceptu, ktorého druhý diel ponesie názov „Be All End All“. Ostáva dúfať, že sa vzácne vyrovnaná séria nahrávok nedočká výkyvu smerom nadol.
MANES nikdy nebudú kapelou, ktorá by definovala trendy, našťastie tento handicap dokážu vyvážiť pestrou zmesou priznaných vplyvov, ktorých kombinácia je v konečnom dôsledku originálna.
7 / 10
Th Cern Skei
- elektronika, gitara
Eivind Vind
- gitara
Torstein D. Parelius
- basgitara
+
Asgeir Hatlen
- spev
Tor Arne Helgesen
- bicie
hostia:
Flegmatical
- samply
Trine Kolmannskog
- spev
WT
- spev
Spaz
- spev
P. Emerson Williams
- spev, zvukové štruktúry
Stein E. Bratland
- spev, syntetizátory
Emily A. Saaen
- spev
Emil Sporsheim
- spev
Cornelius Jakhelln (SOLEFALD)
- spoluautorstvo textov
Rune Sørgård (ATROX)
- zvukové štruktúry, samply
1. Deeprooted
2. Come To Pass
3. I Watch You Fall
4. A Cancer In Our Midst (Plague One)
5. Last Lights
6. Nobody Wants The Truth
7. My Journal Of Plague Years (Fuckmensch Warmensch)
8. The Cure-All
9. Transmigrant
10. Son Of Night Brother Of Sleep
Re-Invention (MP3 EP) (2008)
Solve Et Coagula (2008)
How The World Come To An End (2007)
[view] (EP) (2006)
Vilosophe (2003)
Under Ein Blodraud Maane (1999)
Til Kongens Grav De Døde Vandrer (demo) (1995)
Ned I Stillheten (demo) (1994)
Maanens Natt (demo) (1993)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Candlelight
Stopáž: 44:43
Produkce: MANES a Rune Stavnesli, Stein E. Bratland
Studio: Spiren Studio, Cernobyl Audio
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.