OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Antikrist – fenomén dávnych dní prežívajúci generácie rovnako ako jeho pôvodca. Silný symbol istého antipólu, ktorý bol mnohokrát mediátorom rôznych ideových tokov v rôznych kultúrach, formách a časoch. Jeho súčasnú extrémnu hudobnú formu sa snažia svojou novinkou vyobraziť dnes už pomerne známi britskí experimentátori AKERCOCKE. „Antichrist“ je koncept s ambíciou stať sa osobitým zjavom na metalovej scéne.
Túto osobitosť mu vtláčajú sami tvorcovia svojím charakteristickým a nezameniteľným prístupom k svojej hudobnej tvorbe. Dalo by sa hneď na úvod povedať, že sa jedná o monotematické koncepčné rozpracovanie toho, čo bolo prezentované na „Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone“, teda rozpracovanie pôsobivej fúzie extrémneho death/blacku s experimentálnymi dotykmi rockovejších a psychedelických častí, postavenej na ich kontraste. Moderná podoba Antikrista si však z tohto konceptu rozhodne vyžaduje skôr ten extrémny prístup a ten môžme na prezentovanej novinke postrehnúť oproti minulosti viac. Iné ideové posolstvo nám prináša iný posol.
Zbesilý hudobný atak sa tak vo svojej plnosti ukáže hneď po hrozivom intre. Briti v úvodnej „Summon The Antichrist" predvádzajú svoju typickú jazdu v ultrarýchlom tempe s neartikulovaným vokálom, množstvom bleskových melodických výpadov i typickým pohladzujúcim partom s precíteným melodickým spevom. Samozrejme to celé je ponukáné v osobitom zvukovom háve. Počiatkom tohto odstavca by sa dala určite popísať značná časť albumu, no určite by to nebol ten najpozítivnejší rezultát. A ako inak, občas trocha sterilnú beztvarosť remeselne určite kvalitných extrémnych rúbaníc s občasnou koketériou s jednoduchým deathom (napr. „The Dark Inside“) zachraňujú a nad priemer vyzdvihujú až experimentálne miesta, prípadne podarené sóla (záver „My Apterous Angel“). To sa v plnej kráse ukáže hneď v trojke „Axiom“ s fantastickým akusticko-vyklepaným úvodom, alebo v mojom osobnom vrchole albumu v podobe zlovestnej a beznádejnej skoro inštrumentálky „The Promise“, ktorá posúva hranice atmosféry hlboko do priepasti temnoty očí apokalyptického Antikrista. Obdobne výbornými momentami je pretkaná celá stopáž a až na spomínaný závan technického chladu sa jedná o veľmi podarené dielo.
V priamej konfrontácii s „Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone“ síce „Antichrist“ nevyhráva, no po zhodnotení celého konceptu môžem hodnotiť s kľudným srdcom vysoko.
I believe that when I die, I shall rot...
Opäť vydarený koncepčne ladený materiál v podobe fúzie kvalitného blacku/deathu s experimentálnymi časťami, zachádzajúcimi niekam do rocku. A aj napriek občasnej sterilite a strate momentu prekvapenia a novosti minulého albumu môžem s kľudným srdcom hodnotiť vysoko.
8 / 10
Jason Mendonça
- gitara, vokály
Matty Wilcock
- gitary
Pete Benjamin
- basigtara, klávesy
David Gray
- bicie
1. Black Messiah
2. Summon The Antichrist
3. Axiom
4. The Promise
5. My Apterous Angel
6. Distant Fires Reflect The Eyes Of Satan
7. Man Without Faith Or Trust
8. The Dark Inside
9. Footsteps Resound In An Empty Chapel
10. Epode
Renaissance in Extremis (2017)
Antichrist (2007)
Words That Go Unspoken, Deeds That Go Undone (2005)
Choronzon (2003)
The Goat Of Mendes (2001)
Rape Of The Bastard Nazarene (2000)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.