THE FOREST FORGETS - Of Wind & Willows
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Úvodem tohoto článku si schválně zkuste v duchu odpovědět na tyto otázky – nejezdíte na tobogánu, protože máte strach, že do něj Cikáni nacpali žiletky? Nikdy byste si nekoupili fíkovník z OBI, protože je možné, že z něj v noci vylezou smrtelně jedovatí pavouci? Než si sednete v kině, prohlédnete si sedačku, aby tam náhodou nebyla nastražena injekční stříkačka infikována virem AIDS? Na vandru vždy předem zkontrolujete místo na spaní, protože kdyby tam náhodou měli hnízdo škvoři, je zde nebezpečí, že by Vám jeden z nich mohl zalézt do ucha a tam procvaknout ušní bubínek?!
Pokud jste aspoň na jednu z těchto otázek odpověděli „ano“, je kniha „Černá sanitka a jiné děsivé příběhy“ od pražského etnologa Petra Janečka tím pravým ořechovým, co Vám pomůže se s podobnými mýty (ano, již dopředu Vám prozradím, že se skutečně jedná o mýty) vypořádat. Pokud jste podobným bludům nikdy neuvěřili, je to chvályhodné, ale to nikterak nesnižuje atraktivitu této publikace ani pro podobně nedůvěřivé jedince. Na ploše 350 stran autor objasňuje různé „zaručené“ historky typu „bratrancův kamarád má známého a vzdálený švagr jeho babičky prožil tento SKUTEČNÝ příběh…“ a činí tak velice poutavou, jemně ironizující a zábavnou formou, zároveň ovšem vše dokládá na příkladech z historie, či různých částí světa, které se (pro někoho možná překvapivě) do značné míry shodují (například tzv. „AIDS Mary“ – tj. nádherná dívka, se kterou hrdina příběhu protancuje celou noc na diskotéce, skončí s ní v posteli a ráno najde na zrcadle vzkaz psaný rtěnkou: „Vítej do klubu AIDS“). Tím pádem má čtenář možnost vidět, že většina z u nás kolujících báchorek je celosvětově profláknutým „evergreenem“.
V drtivé většině se jedná o pověsti novodobějšího rázu (tzn. od počátku dvacátého století), které se díky víceméně šokujícímu vyznění a možnosti potkat každého z nás (zavražděné studentky na vysokoškolských kolejích, potkaní moč na plechovkách od piva), nebo vtipné pointě (homosexuálové zavádějící si do análního otvoru křečka, prst zavedený do zadnice mrtvoly a následně olíznutý jiný při zkouškách na pitevně) a za podpory všemožných informačních kanálů (dříve zájezdy, dětské tábory, ŠvP, nyní internet a s ním související hromadné maily) dostaly do podvědomí lidí rychlostí blesku. Autor povídky rozdělil do přehledných kategorií, z nichž ty nejzajímavější jistě budou „Vrazi, úchylové a přízraky“ (dozvíme se zde například, jak to bylo se stopařem převážejícím v kufříku pouze rukavice a škrtící strunu), „Nečekané přísady“ (odhalena aféra spermatu v kebabu), „Fauna a flóra“ (proč ukusovat špičku banánů, zda se bát škvorů), „Sex a erotika“ („kámoš co obdělával zvracející holku zezadu, ona se ale přitom posrala, tak se jí pak vyblil na záda“) a pro mé vrstevníky (tzn. ročníky 70-80) jistě bude přínosná kapitola „Na základce a dětském táboře“ (černá sanitka unášející děti, proč se nesmí vyvolávat duch Boženy Němcové, páternoster šrotující lidi, co včas nevystoupili atd.).
Kniha „Černá sanitka a jiné děsivé příběhy“ je velmi přínosným „manuálem“ pro všechny, kteří mají ve svém okolí neúnavné kamarády zásobující okolí „zaručenými a pravdivými“ historkami, které se vždy staly „před několika lety kámošovýmu kámoši“. Myslím, že pokud takovému „lidovému vypravěči“ párkrát ocitujete některé pasáže z této publikace, časem od něj bude klid.
„Příručka" pro všechny posluchače „zaručených a pravdivých" historek kamarádů.
8 / 10
Vydáno: 2006
Vydavatel: PLOT
Petr Janeček: Černá sanitka a jiné děsivé příběhy
Ilustrace: Toy_Box
PLOT, 2006
367 stran
Cena: 299,- Kč
ISBN: 80-86523-74-8
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.