OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je to již hezká řádka let, co byl německý štír naposledy na vrcholu popularity. V té době se nosily plísňáky, frčelo sbližování východu se západem a k nezbytné výbavě každé zábavové kapely, která chtěla být patřičně IN, patřil i naivní cajdáček s neuvěřitelně vtíravým pískáním, jinými slovy monstrhit „Wind Of Change“. SCORPIONS se pak na výsluní zkoušeli zuby nehty udržet, pranic však nepomohlo razantní otočení stylovým kormidlem na „Eye To Eye“, ani symfonické či akustické pokusy, a tak nám v roce 2004 „Škorpíci“ pokorně servírují sebe sama v té nejtradičnější hard rockové úpravě, jakou si jen lze představit. Inu, návraty ke kořenům jsou věčné a asi nikdy se neomrzí.
„Unbreakable“ ale nebylo špatné album, to rozhodně ne. Pokud člověk přistoupil na hru s návratem zpět, mohlo nabídnout překvapivě solidní rockové kousky typu „New Generation“ nebo „Through My Eyes“, razantní a s nabroušeným zvukem, či výtečnou, šansonovou baladu „Maybe I Maybe You“. Plus něco omáčky kolem, pochopitelně. Nebylo ale důvodu pohlížet na připravovanou novinku s nějakým despektem, navíc když byla už dopředu avizována autorská spoluúčast známého hitmakera Desmonda Childa, jemuž za mnohé vděčí nejen KISS, ALICE COOPER, BON JOVI a AEROSMITH (abych jmenoval jen ta nejznámější rocková jména), ale taktéž početné zástupy popových hvězd a hvězdiček.
A jaké tedy nakonec je koncepční album na motivy samotného pana Childa a futuristy Liama Carla o světě zmítaném válkou mezi lidmi a roboty? Pomineme-li už „originalitu“ samotného námětu, nepotěším vás asi ani sdělením, že i hudební složka s tímto „neslýchaným“ konceptem naprosto koresponduje. Jestli někdo čekal nahrávku protkanou intermezzy, jak bývá v podobných případech zvykem, čekal zbytečně. „Humanity - Hour 1“ je totiž klasickou sbírkou dvanácti rockových písní (limitka má ještě navíc skladbu „Cold“ a radio edit „Humanity“) v tom nejčastěji nošeném kabátě ze škorpióní kůže. Ano, máme tu znovu pěkný zvuk, Klaus Maine pěje jako za mlada a najdou se i hitíky („You´re Lovin´ Me To Death“, „We Will Rise Again“, titulní „Humanity“, dejme tomu), ale nic ve stylu zabijáckých melodií typu „Poison“. Navíc na asi nejpovedenější skladbě „We Were Born To Fly“ se Desmond Child ani nepodílel, byť tedy nese výrazný cejch jiných dvou hitmakerů - Erica Baziliana a Martiho Frederiksena. Skupina se snaží znít současně, což podpírá i ten již zmiňovaný hutný studiový sound a občas se jí dokonce podaří zahnat ducha staroby definitivně nějakým tím pěkně zatěžkaných riffem, jako kupříkladu v úvodu a základním motivu „321“, ovšem hnedle refrén, už všechno to sympatické snažení zase zrazuje a vrací zpátky na začátek, tedy k tomu, co známe minimálně od dob „Love At First Sting“. A tak je to s „Humanity...“ pořád, lepší střídá průměrné a naopak, houpačka je chvíli nahoře a za chvíli už zase míří směrem k zemi. Skupina by se tuze ráda odlepila od černé hlíny, ale těžko se jí zvedá zadek.
Ještě pořád chcete slyšet sumarizaci nových SCORPIONS? Tak tedy - hard rock, moderní na pohled, ale s obsahem už dosti obtěžkaným věkem a vysokým počtem vydaných nahrávek. Při poslechu neurazí, jenže když ho neuslyšíte, taky se nic nestane.
SCORPIONS zkusili koncepční album. A jak to dopadlo? No, jsou to pořád SCORPIONS. Už nechám na vás, zda bohužel, či bohudík...
5,5 / 10
Klaus Meine
- zpěv
Rudolf Schenker
- kytary
Matthias Jabs
- kytary
Pawel Maciwoda
- basa
James Kottak
- bicí
1. Hour 1
2. The Game Of Life
3. We Were Born To Fly
4. The Future Never Dies
5. You´re Lovin´ Me To Death
6. 321
7. Love Will Keep Us Alive
8. We Will Rise Again
9. Your Last Song
10. Love Is War
11. The Cross
12. Humanity
Humanity - Hour I (2007)
Unbreakable (2004)
Acoustica (2001)
Moment Of Glory (2000)
Eye To Eye (1999)
Pure Instinct (1996)
Live Bites (1995)
Face The Heat (1993)
Crazy World (1990)
Savage Amusement (1988)
Word Wide Live (1985)
Love At First Sting (1984)
Blackout (1982)
Animal Magnetism (1980)
Lovedrive (1979)
Tokyo Tapes (1978)
Taken By Force (1977)
Virgin Killer (1976)
In Trance (1975)
Fly To The Rainbow (1974)
Lonesome Crow (1972)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Sony BMG
Stopáž: 49:05
Produkce: James Michael a Desmond Child
Není to špatné album,ale nic nového pochypitelně taky neobsahuje.Minulé album se mi líbilo vice.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.