OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Co jiného čekat od veteránů melodického punk-rocku než tradici. Možná by někdo u punku čekal buřičské nadšení a bourání konvencí, jenže punk a především punk-rock samotný už o tom dávno není a vrásky na tvářích členů BAD RELIGION navíc jasně prozrazují jak dlouhá byla pouť, kterou skupina za téměř tři desítky let své existence prošla. A tak mají na trochu té konzervativnosti asi právo. Přesto by se chtělo říct, že neztratili svou energii a nadšení ve snaze měnit svět prostřednictvím hudby, že neztratili své ideály. BAD RELIGION však nikdy nebyli radikálními buřiči, své sociálně a politicky zaměřené texty zabalovali do příjemného hudebního pozlátka a bez uzardění se (od desky „Recipe For Hate“) pravidelně umisťují na vysokých pozicích hitparády Billboard, kam je vynesla nejen vlastní píle ale i „zaprodání“ se velkému vydavatelství Atlantic, které ale tehdy neunesl kytarista Brett Gurewitz (majitel Epitaph Records kde BAD RELIGION do té doby vydávali) a kapelu opustil, aby paradoxně vydělával na tehdy velice populárních THE OFFSPRING. Časy se ale mění, Gurewitz už je dávno zase zpátky stejně jako jsou i BAD RELIGION zpátky u Epitaph.
Deska „New Maps Of Hell“ jsou typičtí BAD RELIGION. Chtělo by se říct, že klasický punk-rock už je jen jedna veliká stagnace. Asi ano. Ale v této stojaté vodě jsou BAD RELIGION i nadále dravou a mrštnou rybkou, která sice nemění své návyky, ale ani neklesá do letargické ospalosti kdesi u dna. Stále se nám nabízí dynamická a skočná hudba plná vesele působících vokálních linek a halekavé refrény i sbory stále voní po specifickém kouzlu starých nahrávek, a byť Greg Graffin dávno ztratil nespoutanou energii, která z jeho specifického hlasového projevu dělala válcující uragán, stále je to jeho barva hlasu a frázování, které vytváří skladbám ony veselé, přitom i náladové polohy. BAD RELIGION příliš netlačí na hitovost svých skladeb, ta jako by přicházela jen tak mimoděk, pryč je dávné období nabité hitovkama, přesto jako by se v jistém ohledu objevoval i návrat do časů alb jako „Stranger Than Fiction“, skladby jsou zemité, silně kytarové a navozují spíš atmosféru vesnického bigbítu než šlágru z rádia. Škoda, že ona silová průraznost jako by s přibývajícím časem ochabovala a druhá část alba začíná nudit.
I když se BAD RELIGION snaží o pestrost, střídají tempa, nebojí se ležérně pomalých skladeb ani použít jednoduché sekané vyřvávačky, chtě nechtě se v jejich křečovité snaze držet se svého kopyta projevuje značná šablonovitost, harmonie a postupy jsou hodně typické, gradace a refrény nepřekvapí. Dostáváme tedy především flákotu kvalitně odvedené muziky, se kterou si můžete zacházet po svém, jen jí tak nechat plout pokojem při odpočinkovém polehávání, rozbíjet s ní nudu, otravovat sousedy nebo prostě si jí jen tak užívat. Nebude klást nároky na vaši pozornost a soustředěnost, bude vás prostě jen bavit. O to také skupině vždy šlo. Avšak tím to samozřejmě nekončí. Tou zralou hodnotou jsou pak především texty, ve kterých se BAD RELIGION vždy vyhýbali laciným populistickým heslům a zabalovali své myšlenky do až metaforických přirovnání: „Přistřihněme křídla pokroku, otočme směr, osejme neplodnou půdu zárodkem dokonalosti.“ („Germs Of Perfection”).
BAD RELIGION jsou v podstatě jedněmi z těch, kteří na bouřlivých punkových základech vypracovali model rádiově přívětivé produkce. Jsou těmi, kteří zviditelnili punk-rock, kteří se například spolu se stylově podobných THE BOUNCING SOULS stali onou skálou, na jejímž pevném podkladu vyrostla celá neo-punková vlna. A i když už skupiny typu GREEN DAY většinou tuto vlnu opustili směrem k tradičnější rockové tváři, vděčí právě kapelám jako BAD RELIGION za startovní nakopnutí své kariéry. A pokud to trochu přeženeme, pak vlastně i obráceně vděčí BAD RELIGION celé neo-punkové vlně za to, že k ní poněkud nepatřičně byli zařazováni a dosáhli tak nebývalé popularity. A kruh se uzavírá.
Další album punk-rockové legendy BAD RELIGION, tradiční, kytarové, veselé a plné pohody stejně jako textů k zamyšlení. Stará sláva se sice nevrací, ale pánové z Kalifornie to stále umí rozbalit.
6,5 / 10
Greg Graffin
- vokál
Brett Gurewitz
- kytara
Brian Baker
- kytara
Greg Hetson
- kytara
Jay Bentley
- basová kytara
Brooks Wackerman
- bicí
1. 52 Seconds
2. Heroes And Martyrs
3. Germs Of Perfection
4. New Dark Ages
5. Requiem For Dissent
6. Before You Die
7. Honest Goodbye
8. Dearly Beloved
9. Grains Of Wrath
10. Murder
11. Scrutiny
12. Prodigal Son
13. The Grand Delusion
14. Lost Pilgrim
15. Submission Complete
16. Fields Of Mars
New Maps Of Hell (2007)
The Empire Strikes First (2004)
The Process Of Belief (2002)
The New America (2000)
No Substance (1998)
Tested (1997)
The Gray Race (1996)
All Ages (1995)
Stranger Than Fiction (1994)
Recipe For Hate (1993)
80-85 (1992)
Generator (1992)
Against The Grain (1990)
No Control (1989)
Suffer (1987)
Back To The Known EP (1984)
Into The Unknown (1983)
How Could Hell Be Any Worse? (1982)
Bad Religion EP (1981)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Epitaph Records
Stopáž: 38:40
Produkce: Joe Barresi
Ale jo, je to pořád dobré, i když už zdaleka ne tak hity natřískané jako relidžnovské klasiky. Pár výtečných hnětaček se najde, sbory pořád příjemně nakopávají řiť a proletářský podtext s vůní nažehlené anarchie budí nostalgický úsměv na rtech. Ačkoli je mi bližší přeci jen o poznání zemitější a nečesanější punk rock bostonských ryšavců DROPKICK MURPHYS či folkovější křepčení FLOGGING MOLLY, "New Maps Of Hell" mě celkem baví, je to příjemná deska chlapíků, kteří mají v ruce přesný cit pro dobrou žánrovou písničku. Škoda, že nápady vůčihledně řídnou, hlavně ve druhé části desky, která neudrží skvělou energii úvodních zhruba šesti songů.
Ja mam skratka asi slabost na podobne skupiny ....
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.