OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rage vstali z mrtvých! Po časech orchestrálních berserků a postupného odcizování se, po časech totálního rozkolu a uhnívaní, je banda kolem Peavyho Wagnera zpět a řekl bych, že tohle šlehnutí power metalového biče se bude konkurenci překonávat zatraceně těžko. Aby se také neděly věci nadpozemské, vždyť pohleďte na sestavu těchto opancéřovaných matadorů. Basa - základní kámen a srdce - fotřík Peavy. Bicí - muž se záhrobním hlasem a zemětřasným úderem - Mike Terrana, kytary - ruský virtuóz a génius libovolného množství strun - Victor Smolski
Výsledný homunkulus je bravurní směsí staré hrubozrnné agrese, která nemá zas tak daleko k trash metalovému výplachu a jemné preciozity velmistrů power metalu. Už úvodní intro bizarně poodkrývá roušku - zvuky pohotovosti, výmluvné pípaní přístrojů a pak ten táhlý zvuk, který bývá poslední. Do toho všeho lehounce vchází Smolského éterické vybrnkávání a vazbení, které je mrazivou reminiscencí na jeho excelentní sólovku The Heretic. To, co následuje, vyrazí nepřipraveným chrup. Po éře příklonu k jemnějšímu zvuku a poněkud komerčnějším písním jde nové album přímo k jádru. Přebroušené kytary, skvěle čitelná basa a oživlé bicí - zvuk je syrový a zatraceně plastický. Posluchač je vržen po držce do prazvláštně vyladěné mlátičky. Smolski zvládá sekerničení nejvyššího řádu, jeho kytara nemilosrdně porcuje vše kolem, aby pak náhle přešla do utěšeně krásných a expresivních melodií. Navenek to vypadá utopicky, uvnitř to funguje úžasně.
Rage se prostě dokázali vcítit do dob těch kultovních fláků ráže Firestorm či Invisible Horisons, a co víc - dokázali k nim přidat dokonalou instrumentální virtuozitu a často až prog - rockovou zapeklitost. Ta, samo sebou, je doménou šikovných ruček páně Smolského, který se lví měrou podílel i na psaní jednotlivých písní. Strach, že jeho výtvory sklouznou do nezachytitelných exhibičních samospádů, však není vůbec na místě. Jeho autorské šlehy jsou možná složitější a zamotanější, ale přesně ladí do celkového konceptu, jsou oživení i logickou součástí, vyrážejí dech a zároveň nahánějí husí kůži.
Takové jsou ovšem bez výjimky všechny skladby, sonické koule plné emocí, obrovského kumštu; pastviny pro uši a dokonalé demonstrace toho, že power metal ve své nejčistší formě má stále co nabídnout. Jednotlivé kousky se navíc uvnitř vroucího hudebního korpusu kumulují do rozmanitých tvarů, které nezřídka kloubí křehkou akustiku s kulervoucí agresí, zkrátka oči přecházejí a následně z důlků lezou.
Téhle desce věštím hodně úspěšnou budoucnost, protože snad není metalového fandy, který by neocenil její komplexnost a genialitu. Je skloubením všeho, čím Rage kdy prošli a všeho, co kdy stvořili. A jakkoli byli ty éry odlišné, výsledek je dokonalost sama. Tohle trio blýská na časy. Buďte u toho!
Návrat s novou sestavou a v plné parádě... Kytarové komando o jednom muži jménem Victor Smolski posouvá celou desku minimálně o třídu výše. Fantastická sóla přebíjejí ještě fantastičtější riffy, Peavy přidal desce do vínku něco z těch nejlepších rageovatých melodií a výsledkem je skutečně smrtící koktejl, který patří k nejlepším v historii kapely.
9 / 10
Peavy Wagner
- basa, zpěv
Victor Smolski
- kytara
Mike Terrana
- bicí
1. Trauma
2. Paint The Devil On The Wall
3. The Mirror In Your Eyes
4. Tribute To Dishonour – R.I.P.
5. Tribute To Dishonour – One More Time
6. Tribute To Dishonour – Requiem
7. Tribute To Dishonour – I´m Crucified
8. No Lies
9. Point Of No No Return
10. Leave It All Behind
11. Deep In The Night
12. Welcome To The Other Side
13. Lunatic
14. Riders On The Moonlight
15. Straight To Hell
16. After The End
17. Sister Demon
Resurrection Day (2021)
Wings Of Rage (2020)
Seasons Of The Black (2017)
The Devil Strikes Again (2016)
21 (2012)
Strings To A Web (2010)
Carved In Stone (2008)
Full Moon in St.Petersburg (Live CD, DVD) (2007)
Speak Of The Dead (2006)
From The Cradle To The Stage (Best Of) (2004)
Soundchaser (2003)
Unity (2002)
Welcome To The Other Side (2001)
Ghosts (1999)
XIII. (1998)
End Of All Days (1996)
Lingua Mortis (1996)
Black In Mind (1995)
10 Years In Rage (1994)
The Missing Link (1993)
Beyond The Wall (EP) (1992)
Trapped! (1992)
Extended Power (EP) (1991)
Reflections Of A Shadow (1990)
Secrets In A Weird World (1989)
Perfect Man (1988)
Execution Guaranteed (1987)
Reign Of Fear (1986)
Prayers Of Steel (jako AVENGER) (1985)
Paráda, po Ghosts určitě krok správným směrem.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.