OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na tentokráte ne zrovna natřískanou strahovskou sedmičku čekal večírek ve znamení řádně extrémní a nestravitelné muziky. Němečtí MONNO se k nám vracejí už poněkolikáté, zatímco švýcarské KNUT jsme v České republice měli možnost vidět poprvé. Snad čekání na další návštěvníky, jelikož v době oficiálního začátku koncertu byste přítomné v útrobách klubu spočítali na prstech obou rukou, mělo za následek posunutí startu produkce o půl hodiny. Příliš to však nevadilo, neboť už zvuková zkouška německých byla dosti výmluvná.
Charakteristickým rysem jejich tvorby je extrémně zboostrovaný saxofon, který svým mohutným zvukem připomínal něco mezi elektrickou kytarou a zastaralou výrobní linkou v plném proudu. Pomalá, valivá a hutná muzika, která se na nás z pódia valí, vhání do hlavy různé myšlenky, které by se daly shrnout pod pojmem „pomalá smrt“. Tuto idylku jen sporadicky narušovaly nelidské křiky, které měl na svědomí jeden ze členů této čtveřice obsluhující zároveň i laptop. Okolo půl hodiny trvající vystoupení nepostrádalo ani jisté dramatické napětí. Pomalý rozjezd tvořen hutným zvukem baskytary a „křičícího“ saxofonu byl jen předzvěstí pozvolna přicházející bouře v podobě zrychlení tempa i intenzity projevu MONNO. V těchto chvílích se tento hudební brajgl transformoval do jakési pulzující zvukové koule, která nemilosrdně absorbuje vše, co jí stojí v cestě. V závěru pak němečtí opět zpomalují a zvolňují, aby skončili tam, kde celé svoje představení začali.
Švýcarští KNUT nejsou ve svém projevu o nic méně intenzivní, avšak v jejich případě jsme svědky přeci jen (dá-li se to tak v tomto případě vůbec říct) konvenčnějšího přístupu. Zatímco jejich předchůdci udolávali zničující monotónností, KNUT rozsekávají na úplně maličké kousíčky. Ti se s nějakým postupným navozováním napětí nijak nezdržují a místo toho od začátku spouštějí stavidla jejich vlastní vize explosivní muziky, ve které hrají hlavní roli pevné hardcoreové základy. Oproti vyznavačům čistokrevného pojetí tohoto žánru však hudba Švýcarů krom jiného disponuje i zvláštní, řekl bych až téměř apokalyptickou atmosférou. K tomuto vyznění si dopomáhají především nevyzpytatelnou a záměrně kostrbatou rytmikou, různými zvukovými efekty nad rámec „běžné“ kytarové produkce a v neposlední řadě i hysterickým Didierovým řevem. KNUT ve snaze co nejefektivnějšího dosažení svých cílů úplně vynechávají pomalejší kompozice, aby pak v závěru svého setu těžkotonážní skladbou „H/A Armless“ z alba „Challenger“ (2002) dorazili i poslední přeživší. I přes agonické výkřiky některých přítomných už pak v zásadě nebylo pro koho přidávat.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.