OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sólový debut Eddieho Veddera je krátky, rovnako ako tragické vyvrcholenie príbehu Christophera McCandlessa, (do veľkej miery) naivného a (bezpochyby) kontroverzného dobrodruha, ktorý sa v apríli 1992 rozhodol na dobu neurčitú skoncovať s ľuďmi a „spoločnosťou“ a odísť žiť na Aljašku – sám, bez vybavenia a skúseností. Bláznivý pokus zakončený po 113 dňoch tragikomicky hlúpou smrťou hladom sa stal predlohou pre knihu „Into The Wild“ Jona Krakauera (o. i. autora strhujúceho popisu tragédie na Mount Evereste „Into Thin Air“) a pre rovnomenný film podľa scenára a v réžii Seana Penna.
Soundrack k filmu je zbierkou piesní, v ktorých je ťažké odlíšiť osobný vklad Eddieho Veddera a líniu danú scenárom „Into The Wild“ – zrejme sa obe polohy nerozdeliteľne prelínajú. Samotný Vedder sa netají jasnými a „nemainstreamovými“ politickými názormi idúcimi nezriedka priamo oproti prúdu – takže hippiesácky duch nahrávky s minimom štúdiových vylepšení len ťažko prekvapí. Rovnako neprekvapí, že vo väčšine prípadov ide viac o náčrtky než o ucelené skladby – akoby ste ich skutočne počuli z úst Christophera McCandlessa na jeho ceste do divočiny, akoby si ich bezmyšlienkovito brnkal pred rozpadnutým autobusom, ktorý sa mu na tie štyri mesiace stal domovom. „Autentickému“ dojmu pridávajú skratkovité texty, v ktorých Vedder vystihol tenkú čiaru medzi prázdne heslovitým aktivizmom a údernosťou zdelení tých lepších folkových spevákov. Celá doska je sympaticky, až detsky jednoduchá a presvietená mladíckym ideálom, ktorý až v samom závere ustúpi siluete smrti, neodvratne sa plaziacej dnu. To, že väčšinou to znie ako Bob Dylan alebo Bruce Springsteen, doprevádzajúci sám seba na otrieskanú akustickú gitaru, bolo zrejme nevyhnutné. Našťastie Vedderov hlas žiadnu zámenu nepripúšťa. Vyššie spomínaná skicovitosť a jednoduchosť formy však zákonite a bohužiaľ spejú k rýchlemu opočúvaniu materiálu.
Okrem coververzií „Society“ od Jerryho Hannana (ktorý si vo vlastnej skladbe aj zahral) a jedinej potenciálne singlovej skladby „Hard Sun“ pôvodne od speváka menom Indio je vrcholom záverečná „Guaranteed“ – vystihujúca náladou i textom McCandlessov osud: „Nechajte to na mňa, ja si nájdem spôsob, ako žiť/Berte ma ako družicu, naveky na nebi/Poznal som všetky pravidlá, to ony nespoznali mňa/Je to tak“. Odzvenu PEARL JAM začuť len v úvodnej, optimistickým elánom naplnenej „Setting Forth“.
„Into The Wild“, rovnako ako všetko, čo PEARL JAM natočili po roku 2002 v produkcii Adama Kaspera, je soundtrackom podobným tým, akými boli „Obscured By Clouds“ či „More“ od PINK FLOYD, či legendárny „Zabriskie Point“. Zároveň predstavuje Eddieho Veddera v osekanej, čistej polohe „folkáča“ – je bezosporu zaujímavé, koľkým grungeovým frontmanom takáto rola sadla. I keď v konečnom dôsledku nejde o plnohodnotný album, ale len o do pearljamovsky nádherného bookletu zabalenú ukážku Vedderových ambícií a ašpirácií (v predstihu načrtnutých jeho príspevkom k soundtracku k Burtonovej „Veľkej rybe“ z roku 2003), je to doska, ktorá vo mne vzbudila viac záujmu, než ostatné dve-tri radovky po kreatívnej stránke tak trochu ošúchaných PEARL JAM.
"Into The Wild" nie je plnohodnotnou dlhohrajúcou doskou, len akýmsi náčrtom ambícií Eddieho Veddera, orámcovaným "divným" príbehom Christophera McCandlessa. Na tom, že ide o mimoriadne príjemné počúvanie, to však nič nemení.
7,5 / 10
Eddie Vedder
- spev, gitara
+
Corin Tucker
- vokál
Jerry Hannan
- gitara, vokál
Into The Wild (2007)
Vydáno: 2007
Vydavatel: J Records / Sony BMG
Stopáž: 33:10
Produkce: Adam Kasper a Eddie Vedder
Studio: Studio X, Seattle
Keď sa "Into The Wild" začne, je to ako keby po úvode "mestskej" PJ Harvey vstúpil do miestnosti Tom Petty. Až kým do toho celého nevstúpi jeden z najpozoruhodnejších hlasov rockovej hudby 90. rokov, vymedzujúc si svoje teritórium a začínajúc v presviedčaní, že "Into The Wild" bude čosi viac.
Stáva sa z toho kolovrátok, no nový Eddie Vedder je ďalším z albumov, prinášajúcich esenciu všetkého, čo symbolizuje Ameriku. Využitie tradičných nástrojov, folková duša, road movie rock'n'roll, vďaka ktorému bolo kedysi každé počúvanie Roya Orbisona, či spomenutého Toma Pettyho jazdou v starodávnom Cadillacu po opustenej prašnej ceste. A ponad to všetko Mr.Grunge, ktorý z toho všetkého robí jednu priamu líniu s otvoreným koncom..
"Into The Wild" je zhudobnená sloboda. Nie príliš optimistická, ale to vlastne patrí k tomu. Melancholický príbeh putovania, v ktorom neustále vo vzduchu visia všetky tie tragédie a smutné konce, ktorých sú príbehy amerických solitérov plné. Po hudobnej stránke možno iba rekapituluje a skladá poklonu svojim hrdinom, no robí to kvalitne, s osobnosťou a charizmou. Čarokrásny album.
V dokonalém sladu s filmem..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.