OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mohutné soukolí dobře šlapajícího stroje nesoucího jméno HIGH ON FIRE se po více než dvou letech opět naplno roztáčí. Tito vyznavači obhroublého a špinavého kytarového soundu nejsou možná až tolik na očích, přesto si troufám tvrdit, že svým zvukem a přístupem dokázali ovlivnit i v současnosti mnohem slavnější kolegy. Tento fakt si ještě více uvědomuji právě poslechem jejich aktuálního alba „Death Is This Cummunion“.
I když ono by se celé moje tvrzení dalo velice lehce i obrátit. Stačí si poslechnout hned první skladbu s názvem „Fury Whip“ a znalcům předchozí tvorby tohoto tria je jasné, že i staří pardálové mají své vzory, jejichž vliv se na novince dostává dost zřetelně do popředí. Hovořím především o anglické legendě MOTORHEAD. Nosný riff první písně totiž více než cokoliv jiného připomene právě Lemmyho bandu. Musím se přiznat, že po prvním poslechu pro mě byla novinka HIGH ON FIRE lehkým zklamáním, s malinkým přesahem do teritorií nezáživné nudy. Totam bylo neurvale bordeloidní riffování, promyšleně zmatečná stavba skladeb a celkově naprosto devastující zvuk. Matt Pike a spol. sice zůstávají věrni rock´n´rollovým tradicím, ale jejich současné hudební choutky jsou mnohem více písničkovější. Přesto si však i nadále dokážou zachovat svůj typický rukopis a i když jejich nové skladby působí, řekněme mnohem dotaženějším a dospělejším dojmem, stále je z nich cítit ten přitažlivý chaotický odér. Zpřehlednění strutkury písní a celkové zklidnění napjaté atmosféry mělo za následek i částečné pročištění zvuku kytar. Tyto si to sice nadále neohroženě hrnou jako buldozer na skládce komunálního odpadu, ale už po sobě nezanechávají takovou spoušť jako na „Blessed Black Wings“.
Ne, nová deska HIGN ON FIRE není vůbec špatná a nerad bych, aby moje slova vyzněla jako lametnace nad změnou přístupu kapely ke skládání muziky. První dojem sice nebyl zrovna bůhvijaký, ale i zde platí ono osvědčené rčení o dvojnásobném měření a následném stříhání. Nové album i přes zřejmé přibrždění agresivity, kterou jeho předchůdce doslova překypoval, své tvůrce stále představuje jako velice nesmlouvavou kapelu vyžívající se především v dřevorubeckém metalu. HIGH ON FIRE do své těžkotonážní muziky navíc velice umně infiltrují i vlivy v zámoří velice oblíbených žánrů jako jsou blues, či stoner rock. Celkově tedy kapela skutečně zní mnohem vyspěleji než v minulosti, a to se kromě zčitelnění produkce týká především kytarové hry Matta Pika. Když už jsem v prvním odstavci vyjádřil domněnku o tom, že právě recenzovaná kapela dokázala ovlivnit některé slavnější kolegy, tak mne právě v této souvislosti napadají jejich krajané MASTODON. Podobností by se, počínaje barvou vokálu Matta Pika, přes zvuk kytar či zálibou v dřevním kytarovém hoblování konče, dalo najít hned několik. Otázkou pak zůstává, jestli se při skládání novinky pro změnu nenechali svými „žáky“ ovlivnit HIGN ON FIRE.
Ať je to jak chce. Nové album těchto pořízků není ihned stravitelným soustem. To koneckonců nebylo ani žádné předchozí. Prostě, stručně a pateticky: HIGH ON FIRE zase trošku jinak, ale přeci jen pořád oni!
Neurvalé trio ze zámoři servíruje další porci dřevorubeckého kytarového hoblování. Tentokráte již však ne v tak syrové podobě, jak tomu bývalo v minulosti. Stále však v dostatečně výživné a chutné formě.
7 / 10
Matt Pike
- kytara, vokály
Des Kensel
- bicí
Jeff Matz
- basa
1. Fury Whip
2. Waste Of Tiamat
3. Death Is This Communion
4. Khanrad's Wall
5. Turk
6. Headhunter
7. Rumours Of War
8. DII
9. Cyclopian Scape
10. Ethereal
11. Return To NOD
Cometh The Storm (2024)
Bat Salad (EP) (2019)
Electric Messiah (2018)
Luminiferous (2015)
De Vermis Mysteriis (2012)
Snakes For The Divine (2010)
Death Is This Communion (2007)
Blessed Black Wings (2005)
Surrounded By Thieves (2002)
The Art Of Sell Defense (2001)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 56:45
Produkce: Jack Endino
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.