OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Odvaha experimentovat zdobí metalovou kapelu stejně, jako odvaha se za svoje experimenty postavit. Nechci sahat Daveu Mustainovi do svědomí, ale při pohledu na obal nového alba kultovního spolku Megadeth jsem si připadal vyloženě ujišťován, že časy riskování jsou daleko za horizonty minulosti. Inu, kotouč Risk neznamenal pro americkou legendu nižádný zisk, alespoň co se fanoušků týče.
Co se tedy skrývá za onou krásně staromilskou, krvavou a nekompromisní malůvkou na obalu? Nic převratného, nic dechberoucího... Megadeth vsadili na zlatou jistotu a vrátili se k ostřejšímu výrazu, jaký je zdobil za starých časů. Jediným hmatatelným rozdílem je nepřítomnost základního kamene kapely - Martyho Friedmana. Jak mnoho tímto odchodem stará metalová pevnost utrpěla, pocítíte už na první poslech. Al Pitrelli je skvělý kytarista (jeho časy u Savatage zbožně uctívám), ale jeho souhra s kapelníkem Mustainem není úplně to pravé ořechové. Do hudby se sice vrátila stará agresivita a tvrdost, ale místy tomu chybí pojící logika a žel i náboj. Skladby vynikají sympatickým zvukovým ostřím, výbornými sóly, ale zdaleka nedrží pohromadě tak, jako za časů Rust In Peace a dalších nesmrtelníků metalové Valhaly. Snaha vměstnat na album co nejvíce kytarových záseků vyznívá v kontrastu s trochu profesorskými úseky nechtěně komicky...
Po několikero projetích světa, který potřebuje hrdiny mám pocit, že mnohem potřebnější by byl druhý schopný skladatel, který by doplnil někdy dost bezradného Mustaina. Vůbec nechci upírat novým Megadeth šlapavost a chytlavost, to je navzdory zmiňovaným nedostatkům pořád velká přednost nového alba, ale chybí mi výraznější melodie a ucelenější skladby. I přes to všechno doporučuji World Needs A Hero k poslechu, je interesantní pozorovat, jak se kapela hrne po riskantním kroku ke svým kořenům (Return To Hangar - víc není třeba říkat...). A je zároveň interesantní sledovat, jak těžké je vstoupit do stejné řeky. A navzdory všemu kritizování, skladby jako 1000 Times Good Bye či Disconnect za poslech rozhodně stojí...
Návrat MEGADETH v nové sestavě alespoň pro mne osobně vyzněl trochu rozpačitě. Písním chybí síla a nadhled z minulosti a návraty do hangáru nejsou prostě tím nejlepším řešením...
6 / 10
Dave Mustaine
- zpěv, kytara
Al Pitrelli
- kytara
David Ellefson
- basa
Jimmy DeGrasso
- bicí
1. Disconnect
2. The World Needs A Hero
3. Moto Psycho
4. 1000 Times Goodbye
5. Burning Bridges
6. Promises
7. Recipe For Hate... Warhorse
8. Losing My Senses
9. Dread And Fugitive Mind
10. Silent Scorn
11. Return To Hangar
12. When
The Sick, The Dying... and The Dead! (2022)
Dystopia (2016)
Super Collider (2013)
Th1rt3en (2011)
Endgame (2009)
United Abominations (2007)
That One Night Live In Buenos Aires (DVD) (2007)
The System Has Failed (2004)
Rude Awakening (2002)
Killing Is My Bussiness (deluxe edition) (2002)
The World Needs A Hero (2001)
Capitol Punishment: Megadeth Years (2000)
Risk (1999)
Cryptic Writings (1997)
Hidden Treasures (1995)
Youthanasia (1994)
Countdown To Extinction (1992)
Rust In Peace (1990)
So Far So Good... So What! (1988)
Peace Sells... But Who´s Buying? (1986)
Killing Is My Bussiness... And Business Is Good! (1985)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.