OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Chuchvalce dýmu, pekelné vedro, dunění hutných kytar, ale i namachrovaná image, to byli před lety američtí MONSTER MAGNET. Jedna z nejpozoruhodnějších stoner metalových kapel, která ve své tvorbě míchala zejména šedesátkovou psychedelii s výraznými odkazy na postupy raných BLACK SABBATH. Po čtyřech sezónách jsou tedy konečně zpět s novým materiálem „4-Way Diablo“ (2007), který vznikal téměř po celou dobu ticha, hodně roztříštěně a za velmi krušných podmínek. Tato téměř legendární formace z New Jersey se totiž nikdy netajila svým pozitivním vztahem k návykovým látkám, ale na druhou stranu jsem měl jejich doznání za pěstěnou image sloužící k lepšímu zpropagování vlastní muziky, která navíc něco podobného vůbec nepotřebuje, protože je sama o sobě dostatečně silná a osobitá. Proč tomu tak bylo? Hned vysvětlím. Měl jsem je totiž v minulosti možnost vidět živě hned několikrát a jen o málokteré kapele můžu spolehlivě tvrdit, že by se těmto nespoutaným rarachům vyrovnala co se týče nasazení a fyzické kondice. Naprosto koncentrovaná a vitální vystoupení působila vždy více než profesionálně a tak mne informace o loňském vážném předávkování jejich frontmana Davea Wyndorfa celkem překvapila. Dnes už je snad leader MONSTER MAGNET z nejhoršího venku a tak jejich vydavatelství už nic nestojí v cestě, aby nejnovější materiál kapely vypustila pod zamračená nebesa. Pro fanoušky stoner rocku tedy událost hodná pořádného dýchánku.
V podstatě lze říci, že novinka plynule navazuje na přetrženou nit z jejich minulosti, s tím rozdílem, že jde o materiál převážně mírnější, vystavený na pozvolna gradujících skladbách, které se rozpínají spíše v teritoriu rockového retra, než aby bořily hradby všeobecné konformity nějakou nadměrnou hutností či metalovou výbušností. Hodně vzdušná kolekce zhruba z poloviny akustických skladeb tak pluje nekonečným vesmírem a posluchač je hypnotizován shluky nejrůznějších stále se opakujících tónů a zvukových barev. Duše proplouvá hvězdným oceánem s blaženým pocitem a charismatický kazatel Wyndorf slibuje věčnou spásu všem, kteří se na Zemi stali neposednými. Tohle album je jako tunel v bezčasí, očistec nebo osobní výpověď o událostech bouřlivákovy minulosti z vyšší perspektivy. Ať zmíním „Blow Your Mind“, „Cyclone“ nebo „I´m Calling You“, je poznat, že MONSTER MAGNET zestárli. Nemyslím to však tak, že by jejich nové songy postrádaly jiskru, tak snadně by se tihle ostřílení desperáti z Jersey nevzdali. Jen si prostě více užívají své klidné období. Zřejmě už i Dave Wyndorf pochopil, že není důležité při jízdě autem mačkat pedály až k podlaze, protože okolní krajina nabízí mnoho nádherných vyhlídek. Nejlepší skladbou je zřejmě „Solid Gold“ pozvolna se pohupující v retro rytmech jako éterická go-go tanečnice konce šedesátých let na parketě poloprázdné nálevny v L.A.. Překvapí skvělé zpracování koverze „2000 Light Years From Home“ od ROLLING STONES a to zejména svou „atmosférou kašmíru“ i skutečností, že jde o opravdu silnou píseň s hitovými ambicemi. Nejhlučnějším peklem je naopak „Wall Of Fire“, zde jediná razantní rána pěstí po vzoru minulosti souboru.
Podtrženo a sečteno – jestli něčím nový MONSTER MAGNET překvapili, pak je to klid, jistota a kompoziční nadhled, s jakým je „4-Way Diablo“ (2007) vystavěné. Po krušných letech, kdy nebylo vůbec jisté, jestli se od těchto zhulenců ještě něčeho smysluplného dočkáme, je to prostě příjemné překvapení. Nejedná se zdaleka o jejich nejsilnější materiál, spíše ho řadím kvalitativně k předchůdci „Monolithic Baby“ (2004), který nedosahoval laťky zlatého období, ale kapela zaručeně potěšila jiným pohledem na svůj životní příběh. Určitě nejmírnější a nejpísničkovější album jejich historie.
Sice ne nejlepší, ale určitě zajímavá sbírka skladeb odkrývající mírnější stránku těchto nespoutanců.
7,5 / 10
Dave Wyndorf
- zpěv
Ed Mundell
- kytara
Phil Caivano
- kytara
Jim Baglino
- basa
Bob Pantella
- bicí
1. 4-Way Diablo
2. Wall Of Fire
3. You´re Alive
4. Blow Your Mind
5. Cyclone
6. 2000 Light Years From Home
7. No Vacation
8. I´m Calling You
9. Solid Gold
10. Freeze And Pixillate
11. A Thousand Stars
12. Slap In The Face
13. Little Bag Of Gloom
Mindfucker (2018)
Last Patrol (2013)
Mastermind (2010)
4 Way Diablo (2007)
Monolithic Baby! (2004)
God Says No (2000)
Powertrip (1998)
Dopes To Infinity (1995)
Superjudge (1993)
Spine Of God (1991)
Vydáno: 2007
Vydavatel: SPV / Steamhammer
Stopáž: 57:55
Produkce: Matt Hyde and Dave Wyndorf
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.