PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Téměř s přesností jednoho roku od poslední koncertní zastávky zavítala hypnotická japonská formace MONO opakovaně do prostor Paláce Akropolis, aby nechala znovu rozeznít své specificky náladotvorné melodie.
Roli prvních vystupujících tentokráte obstaralo momentálně v Berlíně sídlící sdružení BEE AND FLOWER, semknuté kolem charismatické vokalistky Dany Schechter, které se na svých albech může mimo jiné pochlubit spoluprácí se členy legendárních SWANS či ANGELS OF LIGHT. Živé provedení působilo vůči vysoce stylizovaným studiovým nahrávkám plných bohatých aranžmá, smyčcového sametu či až trip-hopových ploch takřka syrově, temněji a více písničkářsky. Snad tomu byla na vině i poněkud vyšší míra očekávaní daná bezprostředním okouzlením albovou podobou a intimitou skladeb, poměrně krátký set však na mě působil nesourodě, možná také díky minimálním prostředkům a velmi krátkému časovému penzu, v jehož rozmezí by kapela mohla plně předvést své kouzlo. Skladby jako „Homeland“ či hit „I Know Your Name“ z debutu však zaznamenaly nemalý úspěch publika a potvrdily, že výběr předkapely byl v rámci večera velmi vhodnou volbou.
Po krátké pauze oznámilo charakteristicky zasněné „brnkání“ příchod hlavních vystupujících večera. MONO nejsou v České republice neznámou, spíše naopak, o čemž svědčí nejen hojná návštěvnost jejich koncertů. Pokud bylo lze o loňské zastávce hovořit jako o strhující, platilo to o úterním vystoupení dvojnásob. Již tradičně introvertně působící čtveřice muzikantů vykazující minimální komunikaci s publikem byla plně soustředěna na obsah hudebního sdělení, jehož působivost a poutavost si v ničem nezadá se studiovým provedením. Úvodní hypnotické ševelení se záhy přelilo do masivní zvukové vichřice zmítající členitým prostorem sálu, která záhy zanikla v jemně nastupující melancholii a nostalgické náladě okamžiku, kterou umí MONO skutečně vystihnout v mistrné zkratce. Takřka hodinu a půl trvající vystoupení nabídlo průřez posledními dvěma deskami včetně tradičních „hitů“, jakož i návrat k ukázkám z rané tvorby (jež lze souhrnně slyšet na aktuální výběrovce „Gone“), které v kontextu současné hudební polohy kapely stojí poměrně stranou. K výbornému koncertnímu zážitku rovněž napomohl vyvážený zvuk, který i v těch nejdynamičtějších chvílích umožnil plně vnímat všechny kontury a jemné nuance skladeb a současně plně podtrhnul sehranost čtveřice ze země vycházejícího slunce. Netradičním zpestřením byla hezká hluková improvizace bez špetky hmatatelné struktury, která se zcela vymykala tradičním zvukovým distorzím, s nimiž se lze u MONO setkat. Úterní vystoupení opět zprostředkovalo nad očekávání silný zážitek protkaný emocemi melancholie a zvláštního sentimentu, do jisté míry tradičního pro východní kultury, s nimiž tito Japonci umí pracovat skutečně mistrně a takřka dětsky upřímně.
Fotografie BEE AND FLOWER: Dreckus
Japonská náladotvorná muzika slavila i po roce zasloužené úspěchy. MONO jsou ve svém oboru naprostou špičkou a jejich živé show pak nádherným zážitkem. Introvertně působící kvarteto na nás promlouvá skrze svoje nástroje, které hovoří velmi květnatou a vznešenou řečí, jejíž myšlenky jsou však naprosto sdělné a srozumitelné. Smutek, osudovost, nostalgie … rysy typické pro kulturu Země vycházejícího slunce se objevují i v hudbě MONO a společně vytvářejí jen těžko popsatelnou auru přitažlivosti a uhrančivosti, které se odolává jen stěží.
Při vší k úctě k zajímavým a příjemným BEE AND FLOWER ten večer pro mě existovala jen jedna kapela.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.