OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po útulných, ale malých priestoroch klubu Chelsea mali na svojej tohtoročnej zastávke v rakúskej metropole populárni Japonci možnosť prezentovať svoju tvorbu (pri príležitosti nedávno vydaného CD „Gone“, kompilujúceho niektoré už ťažšie zohnateľné EP a koncertný dokument „The Sky Remains The Same As Ever“) v priestore adekvátnom pretrvávajúcemu záujmu o hudbu tejto kapely. Záujem o MONO bol značný už minulý rok, hoci viedenský koncert MONO ešte pár mesiacov predtým navštívila len hŕstka zvedavcov.
V porovnaní s avizovaným obsadením pražského koncertu už vopred mrzela absencia príjemných BEE AND FLOWER, v Szene tradične rakúska a tradične výborná predkapela dala mnohým zabudnúť na ich neprítomnosť. Duo SCARABEUS DREAM do publika rýchlo vpálilo svoju ukričanú emotívnu zmes za podpory len dvoch nástrojov a postaralo sa o príjemné prekvapenie toho večera. Vystúpenie dvoch hudobníkov, ktorí sa od klavíru a bicích dopĺňali aj spevom či krikom, bolo napriek miestami hereckým výkonom tvrdo odpracované a odžité. Publikum na striedanie pomalších harmonických momentov s takmer math rockovým chaosom alebo ambientnými plochami reagovalo náležitou odozvou.
Hlavné hviezdy MONO sa po krátkom intre bez slov chopili svojich nástrojov a otvorili vystúpenie hitovkou „Yearning“ z aktuálnej radovky „You Are There“. Tradične mĺkvi a akoby neregistrujúci prítomné publikum odohrali svoj koncert v maximálnom sústredení a len vzájomnej komunikácii, hoci ich trpezlivosť skúšalo mnoho fotografov cvakaním zrkadloviek v tichých pasážach a pomaly sa rozbiehajúcich úvodoch skladieb. Playlist pokrýval takmer celú diskografiu kapely, nechýbali ani povinné a rokmi preverené kompozície „Kidnapper Bell“ či „A Speeding Car“. Predvídateľná štruktúra postupne gradujúcich skladieb z triviálnych akordov a melódií k ohlušujúcej gradácii, bola dokonale vyvážená typickou harmonickou krásou tvorby tohto kvarteta a nedovolila nikomu zo zúčastnených zívať nudou, k čomu primeranou dĺžkou setu prispeli aj samotní MONO. Jediným relatívne slabším miestom bola hluková improvizácia v druhej polovici koncertu, ktorá síce dala ušiam zabrať, ale krajania BORIS dokázali pred pár mesiacmi na rovnakom mieste nachystať podobné utrpenie sluchovodom aj pokiaľ ste si koncert vychutnávali so štupľami v ušiach. MONO ako minule nepridávali a po tradičnom odfotení si publika bubeníkom Yasunorim Takadom je čas ísť domov.
Spočítané všetko dohromady, všetko ten večer prebehlo celkom príjemne podľa očakávaní a napriek oprávneným výčitkám kritikov k predvídateľnosti, jednoduchosti a pódiovom odstupe hlavnej hviezdy, väčšina návštevníkov koncertu odchádzala domov maximálne spokojná.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.