OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SHINING – alebo ako sa piatimi albumami vyšplhať z úplného podzemia do ostrého svetla pozitívnych kritík a „všeobecného uznania“. Tak by mohlo znieť zhrnutie príbehu despotického blázna Kvarfortha a jeho neustále sa meniacej družiny. Symptomatické je, že zatiaľ posledná turbulencia v zostave sa udiala po dnes už legendárnom koncerte v domovskom Halmstade, počas ktorého došlo na bitku s publikom, aplikáciu žiletiek na oboch stranách pódia a možno, len tak mimochodom, aj na hudbu (o tej sa ale nikde nikto nezmieňuje).
Asi si viete predstaviť, s akými očakávaniami som sa vybral na koncert týchto Švédov, nezriedka označovaných za „blackmetalových OPETH“. SHINING (spolu so SKITLIV a HELLSAW, ktorých som prepásol, alebo, lepšie povedané, z programu vynechal) križujú Európu na turné nazvanom „Razors Across Europe“. Fakt, že koncertný itinerár je napchatý na prasknutie sa zrejme podieľal na tom, že vo Viedni išlo viac o efektný cirkus, než balansovanie na hranici ozajstného sebapoškodzovania – predsalen, i tie posledné zbytky rozumu Niklasovi museli napovedať, že rezať sa dvadsaťkrát za mesiac je príliš. Krv bola teda tentokrát umelá, z dvojlitrovej PET-ky, a jej nemalá časť bola adresnými pľuvancami servírovaná priamo do publika (autorove šatstvo potvrdí), na žiletky a črepy nedošlo vôbec.
Na druhej strane v tesnom, zadymenom Escape bolo niečo, čo ani na extrémnych koncertoch necítiť často. Akési ťažko definovateľné napätie a nervozita viseli vo vzduchu medzi Kvarforthom, jeho takmer nehybnými spoluhráčmi a tichým, snáď zaskočeným publikom. Niet najmenších pochýb, že Niklas Kvarforth Olsson svoju rolu hrá – hrá ju ale bez kompromisov, s nebezpečným zanietením a vyžíva sa v nej (nečudo, že história SHINING je sledom striedania vydavateľov, spoluhráčov, konfliktov s autoritami, siláckych vyhlásení plných jedovatej síry či kúskov vypočítaných na efekt, akým bolo minuloročné „zmiznutie“ Kvarfortha). Sledovanie koncertu z „pitu“ zaváňalo fanatizmom – Kvarforthove objímanie divákov počas skladieb, pľutie krvi a Jacka Danielsa ku koncu prerástlo do zahasenia cigarety na paži návštevníčky či odvety divákovi, ktorý na pódium hodil kelímok piva. Spevák si očividne vychutnával striedanie extrémne submisívneho a dominantného správania, vrelé ďakovačky a úsmev striedal z pohľadom, ktorého záblesk pálil a štípal aj v piatom rade od pódia. Nebola to príjemná show – otvorená otázka znie, či našťastie, alebo bohužiaľ. Negatívna atmosféra kulminovala počas vstupu obrovitého, v kapucni zahaleného Maniaca (ex-MAYHEM, SKITLIV), ktorý sa po odškriekaní svojho partu vyrútil do publika a s razanciou buldozéru si prerazil cestu von.
Po hudobnej stránke SHINING vsadili na podobný model, ako MAYHEM počas svojho nezabudnuteľného vystúpenia na Brutal Assaulte 2006: skupina so sklonenými hlavami a zaťatými pohľadmi celý čas len doprevádzala excentrického frontmana. MAYHEM sa však pred rokom a pol podarilo vytvoriť pôsobivejší dojem – hudba SHINING je v svojej podstate rezignovane kľudná, energiu skôr berúca, než dávajúca. Navyše väčšina fines z dosky je na koncert neprenositeľná – ostal len Kvarforthov výborný a variabilný spev. V dynamickejších skladbách, akou je „Svart Industriell Olycka“, sa ukázalo, že Jarle Byberg (URGEHAL) Hellhammerov strojový pulz nenahradí.
Napriek všetkému tých osemdesiat minút stálo za to, i keď išlo o zážitok z druhu „raz a dosť“. To, že po záverečnej „Submit To Selfdestruction“ z rovnomenného debutového EP nikoho ani nenapadlo pýtať si prídavok však dokazuje, že mizantropovi Kvarforthovi to vyšlo. Pozitívne prijatie koncertu by ho totiž asi skazilo – hlavne kapele.
Redefining Darkness (2012)
VII: Född Förlorare (2011)
VI / Klagopsalmer (2009)
V - Halmstad (2007)
IV - The Eerie Cold (2005)
The Darkroom Sessions (výber) (2004)
Through Years Of Oppression (výber) (2004)
III - Angst - Självdestruktivitetens Emissarie (2002)
II - Livets Ändhållsplats (2001)
I - Within Deep Dark Chambers (2000)
Submit To Selfdestruction (7'' EP) (1998)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.