OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
...živě mne na Nuclear Stormu rozhodně nezklamali, a ani jejich nové CD mi nezpůsobilo ránu na duši. Zrychlili, zdivočeli a i technicky nechali Iniquity své předchozí dílko kus za sebou. Grime není lepší či horší – je to prostě trochu jiné, ale návazné pokračování Five Across...
Nové songy mají možná výraznější nosné pasáže, najdete tu víc kytarových sól, své místo pro technické kudrlinky si v té divočině najde i basa... a rozhodně si povšimnete silové, ale poměrně technické a především pekelně rychlé hry bicmena Jespera. Posun v instrumentálních kvalitách je zřejmý, navíc k přehlednosti přispívá i povedený zvuk z dílny Jacoba Hansena, což je poměrně zvučné jméno. A o čem že je Grime?
No, popravdě řečeno – Grime je „jen“ dalších pár veselých písniček o smrti. Opět se tu projevily stahy trávícího ústrojí autorského dua Haarlow/Fagerlind (guit/vox; bg) a jejich básnická střeva vytlačila osm vydařených textů, které jsou nejen „deathmetalové“, ale hýří i povedenými obraty a verši, nezřídka poměrně sarkastickými... Příkladem budiž třeba začátek The Bullet Breath: „Fuck The World is what he said and the bullet went through his head... etc.“ Obzvlášť se mi líbí pohled na frontu první světové války, konkrétně na boje na Sommě, v závěrečném kousku Poets Of The Trench. Na téhle desce najdete i pěkně vystavěné pomalé pasáže, které dobře zapadají do stavby textu... (třeba v Border Into Shadow). A protože jsem zatím jen chválil, neodpustím si sice zbytečné, ale procítěné rejpnutí – už na minulé desce měli Iniquity prapodivný obal. Ale aspoň korespondoval s názvem desky. Obal na Grime mi nejen k desce nesedí, ale navíc je ještě hnusný... Já mám sice koláže rád, ale tahle se mi prostě nelíbí (viz obrázek). To ale nemění nic na tom, že Grime je hodně povedená deska a jestli chcete škatulkovat a hledat nějaké vzory a špičky „evropského deathmetalu“, tak si poslužte – zde jest Grime!
9 / 10
Mads Haarløv
- kytara, vokály
Kræn Meier
- kytara
Thomas Fagerlind
- basa
Jesper Frost
- bicí
1. Tides of Vengeance
2. The Bullets Breath
3. Border Into Shadow
4. Bloodletting
5. Spawn of The Abscess
6. Thawed For Breeding
7. The Last Incantation
8. Poets of The Trench
9. Poets of The Trench partt.II
Iniquity Bloody Iniquity (2003)
Grime (2001)
Five Across The Eyes (2000)
The Hidden Lore (MCD) (1998)
Serenadium (1996)
Brutal Youth (live kompilace) (1995)
The Very Best of Progress (kompilace) (1994)
Entering Deception (demo) (1992)
Words Of Despair (demo) (1991)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Mighty Music
Produkce: Jacob Hansen
Studio: Aabenraa Studio
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.