OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ROTTEN SOUND přišli zvednout vlastnoručně hozenou rukavici. I takhle lakonicky lze zkonstatovat, že finská bruska má na kontě další album. Přiblížit se kvalitám bezmála tři roky starého fantastického předchůdce „Exit“ (2005) je vskutku pořádnou výzvou. Prvním malinkým svízelem na cestě ke splnění tohoto úkolu se zdál být odchod hnacího motoru kapely – bubeníka Kaie Hahta. Ovšem silné dělá silnými právě schopnost vypořádat se i se zdánlivě neřešitelnými nástrahami. Je to již nějaký ten pátek, co na jeho židli usedl Sami Latva. Své kvality naplno prokázal jak během následujících živých vystoupení, tak rovněž i na EP „Consume To Contaminate“ z roku 2006. To kromě jiného i leccos naznačilo o dalším hudebním směřování ROTTEN SOUND.
To spočívá v touze Finů kormidlovat svojí tvorbu více směrem k technické preciznosti na úkor místy skutečně nadlidské rychlosti. Ne, že by jejich dosavadní hyperblast postrádal technické prvky, koneckonců zaměří-li posluchač svoji pozornost především na bicí, vychutná si prvotřídní kvalitu, ale nyní se ROTTEN SOUND snaží o mnohem větší obohacení svého vlastního stylu. Z novinky mám silný pocit, že jejich primárním cílem bylo přijít s něčím, co se dá pojmenovat jako „Univerzita grindového sypání“. Tím nechci říct, že by na mě působili přiliš profesorským dojmem, nicméně tomuto pocitu se poslechem „Cycles“ občas nemůžu ubránit. Na jejich profesorství však nelze pohlížet optikou studenta sedícího v aule, který pozoruje přednášejícího pána, jenž si bez známky jakéhokoliv nadšení a bez jakékoliv přidané hodnoty pouze odvypráví to nejnutnější, aby pak rychle spěchal na oběd. Na to mají ROTTEN SOUND ještě stále příliš mnoho živelnosti a temperamentu. Spíše to vnímám jako další vývojový stupeň v jejich kariéře, ve kterém se i nadále mísí špičkově provedená extrémní rychlost se snahou o podstatně komplexnější vyznění, než nabízí prostor mezi žánrovými mantinely.
Výše uvedené dokumentuje především fakt, že Finové zpomalili a, přestože to může znít neuvěřitelně, ještě přitvrdili. Ačkoliv ono zpomalení spočívá spíše v menší frekvenci a četnosti sběsilých partů. Těchto si i na „Cycles“ posluchač užije dosyta a i nadále tvoří dominantní prvek hudby ROTTEN SOUND. Ovšem mnohem více, koneckonců jak už bylo možno slyšet i na „Consume To Contaminate“, se do grindového soukolí zapojují i střednětempé pasáže. Ty právě zdůrazňují ono zmiňované přitvrzení, spočívající v zahuštěném zvuku kytar, které více než kdy předtím tvoří monolitickou a neprostupnou zeď. Nejedná se však o žádné násilné a neúčelné plácání jednotlivých motivů do sebe jen proto, aby to znělo jakoby pestřeji. Finové si vše promýšlejí do posledního detailu a právě díky schopnosti si těžkotonážními kytarovými riffy připravit půdu pro střemhlavý útok se jim jejich snaha znít komplexněji daří na výbornou. Navíc se nespokojují pouze s obyčejným střídáním rychlostních protikladů a naopak si dokáží v pomalejších pasážích s jednotlivými motivy i efektně pohrávat a tvořit z nich další směřování té či oné skladby.
Nezdolná finská eskadra se dokázala suverénně vypořádat s nelehkým úkolem, který na ni po extrémistickém a naprosto dokonalém albu „Exit“, čekal. ROTTEN SOUND samozřejmě mohli ještě dvě, tři desky žít z jeho odkazu a kvalitativně by si nijak neublížili, ale právě ambice nestát na místě a dokázat svým posluchačům a nepochybně i sobě samým, že i na okrajovém hudebním spektru se dá docílit vývoje směrem vpřed. Aniž by bylo jakýmkoliv ústupkem vůči vlastnímu extrémnímu hudebnímu cítění nutno zaprodat svoje duše. Jsou to holt profesoři. V tom nejlepším slova smyslu!
Hutnější zvuk, krapet více techniky, rychlost stále závratná. Dámy a pánové, přivítejme nové album ROTTEN SOUND!
9 / 10
Keijo Niinimaa
- vokály
Mika Aalto
- kytara
Sami Latva
- bicí
Toni Pihlaja
- basa
1. The Effects
2. Prai$€ the £ord
3. Blind
4. Units
5. Corponation
6. Colonies
7. Poor
8. Days to Kill
9. Deceit
10. Caste System
11. Alternews
12. Simplicity
13. Enigma
14. Decimate
15. Victims
16. Sold Out
17. Feet First
18. Trust
Abuse To Suffer (2016)
Species At War (EP) (2013)
Cursed (2011)
Napalm (EP) (2010)
Cycles (2008)
Consume To Contaminate (EP) (2006)
Exit (2005)
Murderlive (DVD) (2004)
Seeds of Hate (Split-EP with MASTIC SCUM) (2003)
Murderworks (2002)
8 Hours of Lobotomy (split s UNHLOY GRAVE) (2001)
Still Psycho (MCD) (2000)
Drain (1999)
Under Pressure (1997)
Splitted Alive (Split-EP With Control Mechanisim) (1997)
Loosin' Face (10'' Picture Vinyl) (1996)
Psychotic Veterinarian (MCD) (1995)
Sick Bastard (7'' EP) (1994)
Datum vydání: Středa, 16. ledna 2008
Vydavatel: Spinefarm Records
Stopáž: 33:50
Produkce: Janne Saksa
Studio: Sound Supreme
Nepřející kolega Deadmann mi vzal z úst i tu jedinou větu, kterou jsem měl v plánu k novým ROTTEN SOUND poznamenat (neb i já si raději proženu hlavou "Exit" nebo "Murderworks"). I přesto je "Cycles" více než dobrým albem, které jen potvrzuje výsadní postavení ROTTEN SOUND v rámci severské grindové scény.
Riadna rúbanica, ktorá sa dala očakávať a pritom dokáže byť aj prekvapujúcou a zaujímavou. Osemnásť kratučkých kúskov s hutným zvukom a neuveriteľne silnou aurou, odrovnáva od začiatku, až do konca. Výborná ukážka moderného grindu v podaní jedných z najlepších predstaviteľov tohto žánru.
Je příjemné moci se sem tam opřít o nějakou jistotu. Finská flexa Rotten Sound ji v mých sluchovodech představuje i v roce 2008 s vydáním, aktuální verze soundtracku z brusíren a válcoven plechu, Cycles. Ač jdou RS s tvrdohlavostí parního válce ve vývoji stále vpřed, jakoby na novince tak trochu odkazovali i do minulosti, před überkilla dvojzápřah Murderworks & Exit. Zabarvení hlasu kytar dá možná trochu upomenout na crustová loviště a tvorba je celkově slyšitelně pomalejší. Nečekejte ale žádné cajdáky, brutálních sypaček si taktéž užijete zdosti. Stejně jako precizní techniky. Čekat od RS něco jiného by bylo stejně uvědomělé jako očekávat, že Juninho začne kopat mizerné free kicky...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.