PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
HATE si prošli velmi podobným vývojem jako jejich slavnější krajané BEHEMOTH. Stejně jako kumpanie okolo Adama Michala Darskiho prodělala i tahle sestava po pár standardních výliscích až nečekaně ostrý kvalitativní vzestup. Varšavská kapela se dlouhá léta těšila skromné pozornosti jen těch nejskalnějších, nyní se však karta definitivně obrací a na produkty s trademarkem HATE se čeká se stejným napětím jako na ty od VADER, BEHEMOTH nebo DECAPITATED. Po třech letech od vydání „Anaclasis“ (A Haunting Gospel Of Malice & Hatred) je na čase postavit se znovu do fronty, přichází totiž horká novinka „Morphosis“.
Adam „The First Sinner“ opět řádně zamíchal sestavou, tentokrát jeho manýry odnesl krotitel bicích nástrojů Hellrizer, jehož místo zaujal nováček slyšící na pseudonym Hexen. Předák HATE si evidentně nechtěl příliš komplikovat situaci a angažoval typově velmi podobného bubeníka, čili ani tentokrát to nebude tolik o technice jako hlavně o rychlosti a strojové přesnosti. Ovšem jedním dechem je třeba dodat, že i o určité kontroverzi, neboť Hexen je (mimo jiné) session členem sestavy polských SUNWHEEL, kteří jsou proslulí, diplomaticky řečeno, náklonností k jedné hodně diskutabilní filosofii.
Co se místa nahrávání týče, HATE zůstali věrni notoricky známému studiu Hertz v Bialystocku, přičemž na pozice produkčních tentokráte povolali bratry Wieslawské. Oproti vybroušenému, krystalicky čistému zvuku předchůdce disponuje „Morphosis“ decentně zastřeným soudem, nicméně to mu na atraktivitě nijak neubírá, spíše naopak přidává na živelnosti a bezprostřednosti. Žánrově se toho moc nezměnilo, zůstáváme u strojově precizního death/black metalu s jistým dotekem studené „industriální“ atmosféry. Ač se HATE snaží (a úspěšně) znít moderně, rádi si dopřejí i menší zpestření v podobě občasného (zejména pak black metalového) retro flashbacku. Konkrétně mám na mysli hned druhou skladbu „Threnody“, kde Adamova šestistrunka celkem jasně poukazuje na recepty z inspirativní Satyrovy kuchařky „Now, Diabolical“. Asi je zbytečné dodávat, že frontman HATE přesvědčuje i u mikrofonu, jeho „diktátorský“, v kontextu growlingu hodně srozumitelný, vokál znovu s přehledem korunuje celou nahrávku. Pokud bych měl zmínit nějaký (jakkoli mikroskopický) rozdíl oproti „Anaclasis“, uvedl bych větší důraz na melodickou stránku věci, zejména pak při Adamových sólových výstupech.
Těžko budu dnes vymýšlet nějaké složité závěry. Pro tentokrát vám dozajista postačí kusá informace, že HATE úspěšně pokračují v nastoleném kursu a vydávají velmi silnou desku, jejíž kvality znovu leží tak trochu mimo dosah většiny (nejen polské) konkurence. Opět máme tu čest s precizně odvedenou, a co je ještě daleko důležitější, velmi svojskou nahrávkou.
HATE úspěšně pokračují v nastoleném kursu a vydávají velmi silnou desku, jejíž kvality znovu leží tak trochu mimo dosah většiny (nejen polské) konkurence. Opět máme tu čest s precizně odvedenou, a co je ještě daleko důležitější, velmi svojskou nahrávkou.
8 / 10
Adam The First Sinner
- kytara, zpěv
Cyprian
- baskytara
Hexen
- bicí
1. Metamorphosis
2. Threnody
3. Immum Coeli (Everlasting World)
4. Catharsis
5. Resurrection Machine
6. The Evangelistic Pain
7. Omega
8. Erased
Solarflesh (A Gospel Of Radiant Divinity) (2013)
Erebos (2010)
The Litanies Of Satan (live) (2009)
Morphosis (2008)
Anaclasis (A Haunting Gospel Of Malice & Hatred) (2005)
Litanies Of Satan (DVD) (2004)
Awakening Of The Liar (2003)
Cain's Way (2002)
Victims (EP) (1999)
Lord Is Avenger (1998)
Daemon Qui Fecit Terram (1996)
The Unwritten Law (demo) (1995)
Evil Art (demo) (1994)
Abhorrence (demo) (1992)
Datum vydání: Pondělí, 4. února 2008
Vydavatel: Listenable Records
Stopáž: 38:50
Produkce: Wojtek Wieslawski, Slawek Wieslawski
Studio: Hertz Studio (Bialystock, Poland)
Kontakt: Black Sun Hordes Management, ul. Kochanowskiego 43/30, 01-864 Warsaw, Poland
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.