OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Bohové šťastie a riadny nášup“ želajú úsmevným titulom svojho tretieho albumu Južania WEEDEATER miesto obvyklého „Veľa šťastia a zbohom“. Aj internetová encyklopédia Metal Archives je v kolónke „námety textov“ lakonicky stručná. „Marijuana“ je evidentne dostatočne výstižné slovo – mnohé je konieckoncov jasné zo samotného názvu skupiny, pri ktorom len málokomu na um zíde jeho pôvodný význam „ručná kosačka“.
Len ťažko prekvapí, že na necelých štyridsať minút trvajúcom albume, graficky štylizovanom do podoby modlitebnej knižky, nájdete klasický vyhulený americký podladený stoner metal, v extrémoch sa zabárajúci do sludgeového zvukového bahna na jednej strane („For Evan´s Sake“) a do vybrnkávania na rozladené piano („Willow“) či country popevkov („Alone“) na konci druhom. Medzi tým nájdete nemálo hardcorového tlaku (hlavne v speve Dave „Dixie“ Collinsa), reminiscencií povedzme UNSANE, trochu „obyčajného“ priamočiareho umazaného rocku („Wizard Fight“, záver „Weed Monkey“) či cover LYNYRD SKYNYRD („Gimme Back My Bullets“).
WEEDEATER okamžite (a očakávane) upútajú zvukom. V produkcii legendárneho Steve Albiniho (je skvelé, že človek, ktorého podpis nesú dosky NIRVANY či PIXIES má stále chuť na výpomoc undergroundu) vynikne dominantná zboostrovaná basgitara doplňovaná kvílivou, neučesanou gitarou v pozadí, špinavý sound je však dostatočne priestranný a čitateľný. Extrému na aktuálnej doske nemenej „pesničkových“ ELECTRIC WIZARD sa však „trávožravci“ ani zďaleka nepribližujú – dnes, keď o podobné spolky rozhodne nie je núdza, znejú síce remeselne kvalitne, ale relatívne „obyčajne“. Po stránke songwritingu ide opäť len o ľahký nadpriemer; úderných sloganov, akým disponuje titulná skladba, nie je priveľa – napríklad na rozdiel od medzičasom rozpadnutých stajňových kolegov THE HIDDEN HAND, ktorí na ešte omnoho tradičnejšie znejúcej doske „The Resurrection Of Whiskey Foote“ dokázali upútať práve skladateľskou úrovňou skladieb.
V konečnom dôsledku WEEDEATER voľne pripomenú roky starý album „Luftganja“ od domácich SLUT. Je to fajn, ale neviete sa ubrániť dojmu, ako by pri posluchu s čistou hlavou celý jeden rozmer chýbal.
Ďalšia z dnešných variácií na podladený stoner metal zahalený do marihuanového dymu.
6 / 10
Dave ''Dixie'' Collins
- spev, basgitara
Dave Shepherd
- gitara
Keith Kirkum
- bicie
1. God Luck And Good Speed
2. Wizard Fight
3. For Evans Sake
4. Alone
5. $20 Peanut
6. It Is What It Is
7. Gimme Back My Bullets
8. Weed Monkey
9. Willow
Jason...The Dragon (2011)
God Luck And Good Speed (2007)
Sixteen Tons (2002)
...And Justice For Y'all (2001)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Southern Lord Recordings
Stopáž: 39:00
Produkce: Steve Albini a WEEDEATER
Studio: Electrical Audio, Chicago
Muzyka o nosnosti najmenej 1500 ton; solidny album.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.