OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bostonští JUNIUS patří mezi značně zajímavé zástupce americké post-rockové alternativy, ovšem z tradičních kolejí a přehršle kapel vyčnívají zajímavou kombinací prvků gotického roku či new wave, která je pro ně charakteristická nejen citem pro silné melodie, ale i posunem ve vnímaní uvedených žánrů.
Role předskokanů se zhostili brněnští MY DEAD CAT. Krátké, živelné skladby, postavené na dynamické rytmice a frenetickém frázování obou vokalistů dávaly kapele lehce punkový výraz, který se však často náhle transformoval do podoby takřka tradičně táhlých, repetitivních ploch, které ovšem hudebníci dokázali ozvlášnit zajímavými nápady a vsuvkami.
Po krátké přestávce a drobné přestavbě pódia vystoupila ze tmy zákulisí čtveřice hudebníků, jejichž zachmuřenost ve výsledku kontrastovala s barvitými hudebními náladami s příjemným melancholickým podtónem. Jedno se bostonskému kvartetu skutečně nedá upřít – i přes často až příliš extatické výkřiky zástupců médií o pokračovatelích JOY DIVISION, THE CURE apod. umí JUNIUS skutečně napsat silné skladby, které nehrají na efekt či banálně ztvárněnou image nové vlny 80. let. Ostatně živé vystoupení tyto kvality jen potvrdilo. Hutný kytarový zvuk známý ze studiových nahrávek působil ve stísněných prostorách klubu ještě masivněji, aniž by jakkoliv snižoval čitelnost melodických linek a v „nahallované“ ozvěně se rozléhajícího hlasu zpěváka Josepha E. Martineze. Zhruba hodinový set JUNIUS byl poměrně pestře uspořádán. Vedle skladeb z aktuálního EP „Fires of Antediluvia“ došlo rovněž na hitové „Hiding Knives“, „Blood Is Bright“ nebo „A World Could Kill Her“ sdružené na nahrávce „Junius“ či ukázky zcela nové tvorby vyznačující se takřka nebývalou dramatičností a „bombastičností“, které získaly zasloužený ohlas nepříliš početného publika. Sečteno a podtrženo – pondělní večer ukázal, že kombinace new wave prvků, gotického roku a post-rockové vláčnosti může vypadat velmi zajímavě - a na tomto poli JUNIUS excelují. Příjemný koncert!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.