OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tato pražsko-mimoňská trojice je pro mě velmi příjemným úkazem na domácí scéně. Teritorium jejich tvorby označují žánry indie rock, hardcore, poslední dobou i něžná příměs screama a hlavně odhodlanosti nasávat mízu i z jiných stylů – zkrátka všechny prvky potřebné k tomu, aby se dalo říci, že THE BLISS jsou novodobou emotivní kytarovkou se vším všudy. Jejich prvotina „Foreplay“ obsahuje osm kapitol, které se vyznačují efektivní a současně hravou rytmikou, zvonivými kytarovými melodiemi, které si rády hrají s emocemi posluchače, a funkční nevyčnívající basou. Ačkoliv by podobná sestava i zaměření skupiny svádělo k chytlavým zpěvným motivům, naleznete jich na nahrávce velmi málo. Proč? Je to díky zpěvu. Tomáš má velmi neotesaný dřevorubecký projev, který pěvecké melodické linky zabaluje do intonačně vágního obalu, takže málokdy se zaryjí do paměti. Druhý neduh sužující zpěv je jeho suchost. Ačkoliv jsou v pozadí snahy o vícehlasy, je to v celkovém vyznění stále málo. Co jeho hlasu však nechybí je emotivní zabarvení, vcelku originální pojetí a naléhavost, která alespoň z části vyvažuje jeho neduhy. Mnohem zajímavější než melodická je řvaná poloha hlasu, bohužel s ní na nahrávce THE BLISS přespříliš šetřili.
Nejsilnější momenty celé kolekce „Foreplay“ spatřuji ve skladbě „Otherside“ a úvodní pecce „Pink Painted“; vyloženě slabé THE BLISS skladby, které bych soustavně v playlistu sváděly k přeskočení jsem nezaznamenal. EPčko obsahuje i několik libůstek, jakými je například noisová stopa nazvaná „Postlude“. Ta je složena s hlukových kytarových experimentů, vazeb a šumů. Příznivci noisu a noise-industrialu si s velkou pravděpodobností přijdou na své. Zajímavá je i poloakustická přímočaře ubíhající skladba „Find Yourself“, která je prosta bicí soupravy i baskytary – rytmiku tvoří pouze puštěný metronom. Na celém materiálu je místy znát ovlivnění idoly jakými jsou například AT THE DRIVE IN, nicméně tato inspirace zůstává v pozadí – rozhodně se nedá vystopovat nějaký plagiátorský pokus. Zvuku nahrávky se dá vyseknout poklona, snad jen s výjimkou zpěvu. Na prvotinu, která se navíc vydává za DIY, jde o více než povedené dílo. Znalí poměrů vědí, že tak úplně na koleni bastlená není, neboť kytarista Tomáš již asistoval při porodu nejednoho tuzemského kotouče. Závěrem lze napsat, že THE BLISS natočili materiál, kterým je dobrým odrazovým můstkem a zajímavým příslibem do budoucna.
Řízná a živelná indie-rocková smršť opepřená hardcorovým kořením s vokálem, na který je potřeba si chvilku zvykat.
7 / 10
Tomáš Koula
- kytara, zpěv, texty
Pavel Tomek
- baskytara
Michal Budinský
- bicí
Foreplay (2007)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 22:37
Produkce: THE BLISS, Tomáš Koula
Studio: DIY
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.