OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vskutku výstižný název si zvolila německá partička OMEGA MASSIF, která svým debutovým albem „Geisterstadt“ (Město duchů) získala v příslušných žánrových kruzích velmi pozitivní ohlasy. Téměř rok stará nahrávka si je i dle mého názoru nepochybně zasluhuje, neboť do svého hudebního teritoria přináší na debut poměrně solidní dávku invence i vlastní tváře. Ačkoliv pomalejší, náladotvorná a hutná instrumentální kytarová muzika zažívá v posledních letech veliký boom a její výrazové prostředky se ještě ani zdaleka nevyčerpaly, je čím dál těžší přijít s něčím neoposlouchaným a překvapivým.
Kvartetu z města Wuerzuburg se povedlo umě promíchat vlivy několika blízkých či vzdálenějších stylových souputníků a tento koktejl pak jemně okořenit dávkou vlastního cítění a kreativity. První tóny úvodní skladby „In Der Mine“ totiž až nápadně připomenou britské vyznavače hudební hniloby ESOTERIC. Valivé a těžké kytary, jejímž temperamentu vládnou železnou pěstí pomalé údery bicích signalizují, že z Německa se valí další dávka nakažlivé beznaděje a naprostého zmaru. Když však po chvíli tempo začne zrychlovat, uvedené nálady postupně mizí anebo lépe řečeno dochází k jejich infikování o poznání radostnějšími pocity. OMEGA MASSIF dokáží v těchto momentech na doom metalových základech vystavět místy velmi bohatě zdobené post-rockové portály, tak, jak to na své desce „City Of Echoes“ předvádějí chicagští PELICAN. Zatímco hutný kytarový kotel si jede po své linii, z jeho útrob stoupá vzhůru omamná vůně náladotvorných kytarových linek, které ač se snaží zjemnit tu obhroublou zvukovou kouli, jsou její organickou součástí. Schopnost nenásilně spojovat sludge metalový podklad s post-rockovou zasněností není už dávno ničím neobvyklým, ale přesto si troufám tvrdit, že zvuk těchto Němců je v tomto směru obohacujícím a inspirativním prvkem.
Koneckonců stačí si poslechnout fantastickou skladbu „Unter Null“, jejíž první verze vyšla už na tři roky starém demu „Kalt“ (tato verze je ke slyšení i na Myspace stránce kapely) a která dokonale zmrazí nejen svým názvem. Kouzelně podmanivá kytarová linka, která se jako nit táhne druhou polovinou kompozice až do jejího emocionálního vyvrcholení, skvěle demonstruje schopnosti německých. Schopnosti pečlivě a zručně vystavět náladu skladby a zároveň v ní pohltit svého posluchače. Netvrdím, že ti spokojení až nadšení budou úplně všichni holdující podobným hudebním sférám. Já se k nim však velice rád řadím a každá další výprava do Města duchů se pro mě stává zážitkem velice příjemným a když to trošku přeženu, tak i zážitkem z jiného světa.
Masivní, valivá a hutná emocionální kytarová terapie.
8 / 10
Andreas Schmittfull
- kytara
Michael Melchers
- kytara
Christof Rath
- bicí
Boris Bilic
- basa
1. In der Mine
2. Geisterstadt
3. Nebelwand
4. Unter Null
5. Arcanum
6. Exodus
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.