OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Chceš bejt kreativní – a najednou se ti rozsvítí/Chceš bejt kreativní – a z toho slova je ti na blití“ – začiatok tretieho albumu zvukových majstrov OTK akoby naznačoval, že kapela vedená Ondřejom Ježkom rezignovala na pojem „kreativita“ ako taký. Samozrejme ide len o ironicky zdvihnutý prst (ktorý? – to už si dosaďte sami). Práve iróniou a svojským humorom je „Okolo“ nasiaknuté skrz-naskrz, a ja chtiac-nechtiac vykladám karty na stôl hneď v úvode: neviem si predstaviť, čo ďalšie by mala priniesť nahrávka, ktorá by túto dosku pripravila o titul domáceho albumu roku.
Ťažko pripisovať hudbe spolku, ktorý je stále zakorenený v hardcorovej scéne, prívlastky ako „hravý“ a „svieži“ – na druhej strane formálne žánrové pravidlá sa v stajni Silver Rocket už dávno (našťastie) nectia. Duch DIY je v za pár dní nahratej nahrávke stále badateľný: „Na rozpočtu nezáleží: nesmíš se vesmíru bát“.
Vesmír OTK sa oproti už päť rokov starej platni „Sona a kuva“ zmenšil o zvukové experimenty – ubudol scratching, na „Okolo“ je zvuk opäť len dokonale spôsobným sluhom, ktorý vie, kde je jeho miesto. Devíza mimoriadne kompaktnej, komornej a prevažne akustickej nahrávky je v jej vyrovnanosti. Ani po desiatkach posluchov (v dnešnej dobe je podobný počet snáď až luxusom!) som nenašiel slabé miesta. Z prúdu piesní od úvodnej „Kreativity“ až po zasnený záver „Svět jako vědomí a nic“ síce vystupujú rozhopsané hity – no ani lyžiarska hymna „Lavina“ (s famóznym veršom „Někde v hloubi svýho mozku slyšíš: voskuj, voskuj!“) či dravé „Kořeny“ („cejtíš kořeny, jak ti prorůstaj hlavou“) neutláčajú ostatné kusy do úzadia. Naopak: vrcholom albumu je rozvláčna, jemná, až folková skladba „Něco, co nejde odmítnout“, ktorá v sebe skrýva konskú dávku dusivej melanchólie, pre OTK až netypickej...
Skratkovité texty tvoria určitú paralelu medzi predošlými dvoma dlhohrajúcimi počinmi OTK a novinkou. Objavuje sa opäť nejednoznačne ironický motív vlasti a varndrovania, spracovaný v „turistickej“ „Krajine“ (s citáciou českej hymny) a v titulnej skladbe: „I kdybys obešel celej svět/I kdybys prstů měl jenom šest/I palec pořád jde zatnout v pěst, domů víst/Nemusí cesta zpět“. Na „Okolo“ sa OTK nevzdali žiadneho zo svojich charakteristických atribútov – vrátane Ježkovho civilného polospevu – no zreteľne sa posunuli smerom, ktorý ich hudbe svedčí.
Počul som mnoho albumov, ktoré Ondřej Ježek zvučil a ktoré vyšli z jeho „brautiganovského“ štúdia Jámor (žeby práve tým smerom ukazovali verše uvedené na samom začiatku tohto článku?). V priamom porovnaní ešte viac vynikne, že ani skvelý zvuk nespraví z priemerného albumu výborný. V „Okolo“ je – okrem toho fantastického zvuku – tak veľká porcia hudobného srdca, že iné hodnotenie než absolútne by bolo neospravedlniteľným alibizmom.
A všechny vaše starosti a neštěstí
Odnesu do lesů, hůůů
Zahrabu je v jehličí, kde bude hlídat černej had, co syčí jako papiňák
Jako papiňák
(„Krajina“)
Jedna z najsilnejších dosiek, aká kedy na československej "nezávislej" scéne vyšla.
10 / 10
O. Ježek
J. Žalud
J. Murgrauer
J. Klempíř
+
D. Fikrle
- basa
J. Linhart
- basklarinet
O. Tichy
- pozauna
F. Nebřenský
- pozauna
1. Kreativita
2. Lavina
3. Už mě to má
4. Kořeny
5. Na rozpočtu nezáleží
6. Krajina
7. Okolo
8. Něco, co nejde odmítnout
9. Svět jako vědomí a nic
jde mi z toho hlava okolo... bal jsem se zklamani - ocekavani byla obrovska po nedavnych vystoupenich (super koncert na Delte!!!) s novym materialem... nicmene zklamani se nekonalo. zustava jen nekriticke nadseni. to album nema ani sebemensi vadu na cele te krase...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.