PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ANSUR jsou poměrně novou kapelou, jejíž vznik se datuje do r. 2003, kdy muzikanti začali produkovat black metal tradičnějšího střihu. Následně začali podle vlastních slov zařazovat do své tvorby progresivnější prvky, jimiž obohacovali svůj postupně se vyvíjející black/deathový styl a nyní, o pět let později, jsou tvrdě metalové pasáže a příslušný vokál spíše jen doplňkem dobře rozběhnutého, progresivně šlapajícího soustrojí, aniž by však kapela ztrácela na tvrdosti své tvorby. Sebevědomí tomuto norskému triu rozhodně nechybí (prohlášení o dříve zcela neslyšeném a něčem naprosto unikátním jsou však tradičně mimo), přesto je „Warring Factions“ dostatečně kvalitní, nápaditou, a především lehounce se poslouchající nahrávkou.
Jejím základem je progresivnější rock/metal, nezřídka připomínající psychedeličtější momenty PINK FLOYD či RIVERSIDE, kombinovaný s art rockem 70. let (často užité hammondky budiž důkazem) a dostatečně říznutý hrubozrnným materiálem s ostrými konturami takových ENSLAVED (resp. jejich novější tvorby), případně i OPETH. To vše je obklopeno aurou vlastní nápaditosti, dokořeněno současnou metalovou modernou a podkresleno nejrůznějšími detaily (akustické kytary, saxofonová sóla), výsledkem čehož je příjemná, občas strhující, v některých pasážích však přeci jen trochu nudící nahrávka.
Přesto je „Warring Factions“ ve všech detailech dostatečně propracováno a lze předpokládat, že bude zajímat většinu fanoušků severských progresivně metalových seskupení, na než je také nahrávka primárně zacílena. Progrockový fajnšmekr tradičního střihu sice vady na kráse hledat bude (a najde je - viz např. poměrně zahuhlaný, nepříliš dynamický zvuk, leckoho odrazující vokál, apod.), avšak nedomnívám se, že právě jeho se snaží ANSUR svou tvorbou zaujmout. Jakožto příjemné zpestření pro ostatní posluchače však aktuální CD tohoto norského tria poslouží více než dobře. Album totiž shrnuje většinu podstatného z toho, co se na rockové, potažmo metalové scéně odehrálo od 70. let do současnosti.Procházka historií rockové hudby od 70. let do současnosti aneb zdařilý mix prog/art rocku se soudobým metalem.
7 / 10
Espen A.R. Aulie
- vokály
Torstein J. Nipe
- kytary, basa, klávesy
Glenn G.A. Ferguson
- bicí, perkuse
1. The Tunguska Incident
2. Sierra Day
3. Phobos Anomaly
4. An Exercise In Depth Of Field
5. At His Wit's End
6. Cloudscaper
7. Prime Warring Eschatologist
Warring Factions (2008)
Axiom (2006)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Nocturnal Art Production / Candlelight Records
Stopáž: 61:34
Produkce: Torstein J. Nipe
Studio: Lyst & Glede Studios
škoda toho nic moc zpěvu
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.