OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nestává se každý den, aby polská kapela podepsala labelu formátu Roadrunner. Poštěstilo se to šestici DELIGHT s jejich pátým albem „Breaking Ground“. A už vůbec se nestává každý den, aby v mých recenzentských rukou skončila nahrávka podobného ražení. Takzvaný gotický metal s ženským vokálem, jak jej v současnosti prezentují kapely jako EVANESCENCE anebo WITHIN TEMPTATION, není tedy vůbec mým šálken kávy. DELIGHT sice do tohoto žánru nepřinášejí nic nového, ale hezky, a nepochybně i dle jasných pokynů svého vydavatele, se vezou na jeho zatím ještě stále dostatečně vysoké přílivové vlně.
Jenomže tihle Poláci jsou surfaři velice zdatní a až mě to samotného překvapuje, jejich dílko se poslouchá velmi příjemně. Nepostrádá všechny důležité atributy svého žánru, kterými jsou jasně střižené písničky s chytlavými a výraznými refrény, jednoduché a úderné, většinou hezky skákavé riffy, přímo dělané pro živé hraní, a nepříliš natahovaná stopáž jednotlivých skladeb, tak, aby byly použitelné především pro rádia. Základního mustru „sloka-refrén-sloka-refrén“ se drží víceméně celá dvanáctka písní a je nad slunce jasné, že DELIGHT se do žádných větších akcí pouštět nehodlají. Sázka na jistotu, chtělo by se říci. Nějaký vyčůraný kalkul však z „Breaking Ground“, snad až na fakt, že obsahuje několik opětovně nahraných písní z předchozího alba, příliš necítím. Nahrávka zní v rámci možností vkusně a nikterak přeslazeně, což už právě nemůžu říct o v prvním odstavci jmenovaných lídrech tohoto žánru.
Velikou zásluhu na tom má především zpěvačka Paulina Maslanka. Její vokální projev se sice nese plně v intencích gotického metalu, ale z mého pohledu postrádá přehnaný afekt a stěží uvěřitelné emoce. DELIGHT se netváří, že dělají nějaké velké umění, které vás chytí za srdce a vžene slzy do očí. Ani neotravují neupřímnými cukrkandlovými pomalými písničkami. Sympaticky si uvědomují, že jejich hudba nejde příliš do hloubky a tvořená je především s důrazem na efekt a chrlení hitů. Ty se jim daří předkládat někdy v kvalitě průměrné („Juliet“), jindy v lepší (příjemný pomaláček „Fire“) a někdy dokonce i výborné („In Too Deep“, „More“). Obě zmiňované písně se mohou pochlubit především zdařilými refrény. V závěru však polským už dochází dech a je zřejmé, že deska pro velkého vydavatele prostě musela splnit daný limit na svoji stopáž.
Nemyslím si, že „Breaking Ground“ je nahrávka, ke které bych se měl nějak často, pokud vůbec, vracet. Domnívám se však, že kapela si angažmá u slavného labelu zaslouží. Podle mého názoru je to vkusně provedené album bezpečně se pohybující v mantinelech kýčovitého a povrchního hudebního stylu.
Vkusně provedený metalový popík se skvělým zvukem z dílny Rhyse Fulbera.
6,5 / 10
Marek Tkocz
- basa
Ziemowit "Ziemo" Rybarkiewicz
- bicí
Jaroslaw "Jaro" Baran
- kytara, piáno, programování
Grzegorz Gustof
- kytara
Kubi Kubica
- klávesy
Paulina "Paula" Maslanka
- zpěv
1. Divided
2. Sleep With The Light On
3. In Too Deep
4. Reasons
5. Fire
6. Everytime
7. Emotune
8. More
9. Juliet
10. All Alone
11. Your Name
12. Bare Tree
Breaking Ground (2008)
Anew (2004)
Od nowa (2004)
The Last Tale of Eternity (VHS/DVD) (2003)
Eternity (2002)
The Fading Tale (2001)
Last Temptation (2000)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Roadrunner Records / Metal Mind
Stopáž: 44:07
Produkce: Rhys Fulber
Studio: Straight Sounds
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.