OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ve filmech se James Bond těší dobrému a trvalému zdraví, neboť každých několik let prodělá plastiku a omlazovací kůru. Není se proto co divit, že po více než třiceti letech aktivní služby si klidně může dovolit začít znovu s plnou parádou... ale ve světě literatury? Inu, tam je superagent jejího veličenstva nejen starší, náchylnější k lásce a chybám, zraněním a selháním, ale především stále zamrzlý v hloubi 60. let. Stárnoucího agenta tam před více než čtyřiceti lety zanechal jeho otec Ian Lancaster Fleming a uplynulo mnoho vody, než se ho ujal renomovaný anglický spisovatel Sebastian Faulks, aby ho přivedl zpět k životu.
Nuže, léta šedesátá se chýlí ke konci, zuří Vietnamská válka, po ulicích se v oblacích konopného dýmu povalují vlasatí jedinci s květinovými dekoracemi, na svět se agresivně dere obchod s drogami a Bond se chystá do důchodu. Omlácený a životem utrmácený agent s povolením zabíjet činí v úvodu knihy rozhodnutí, že s prací v terénu je konec a další etapou existence bude kancelář a tuny papírů. Z letargie probere Jamese co jiného, než starý dobrý zloduch s podivnou tělesnou vadou. Tentokrát agresivní pobalťan Gorner s opičí rukou a obrovskou zásobou opiátů. A samozřejmě s vypěstovanou nenávistí k zemí jejího Veličenstva. Silně egoistický a slizký padouch se proti Bondovi postaví se vší rozhodností člověka, který tuší v drogách zbraň budoucnosti a zároveň nedokáže prohrávat.
Faulks knihu skutečně pojal jako tribut Ianu Flemingovi a špiónkám ze 60. let. Nelze proto očekávat kaskády efektů a bleskurychlý spád, jemuž přivykli čtenáři Dana Browna či Toma Clancyho. Naopak, renomovaný Brit se doslova vyžívá v pomalém tempu, popisnosti, stylových reáliích. Dočkáme se tak obšírného „fiftýn po fiftýnu“ popisu tenisového mače Gorner vs Bond, záplavy luxusem i exotikou vonících lokalit, krásných žen a obšírně diskutujících mužů. Když tenisové míčky, tak Slazengery, když šampaňské, tak Dom Perignon ročník 1953. Faulks poměrně chytře zrecykloval elementy použité jak v bondovkách filmových, tak knižních, téměř nepřekvapí invencí, ale k jeho cti budiž řečeno, že vše je poskládáno s úhledností, která prozrazuje dovedného vypravěče. Rozvláčnější úvod knihy nenudí, ale naopak vyniká barvitostí a jakýmsi labužnickým převalováním příběhů i malých odboček, finále je naopak provedeno velkolepě a poctivě ve starém střihu (čili s nemalou brutalitou)... Faulks se dokázal udržet při zemi a jediné, co prozrazuje jeho autorské zakotvení v jiném časovém horizontu, je dosazení aktuálních reálií jako je např. drogová problematika, agresivní americká zahraniční politika či etnická situace v pařížských předměstích.
Záporem knihy jsou z mého pohledu postavy, v nichž se nejvíce projevuje, že Faulks pouze „sepisuje ve stylu“. Navzdory vší snaze vychází Bond, jeho protivník i dámská společnost velice dvojrozměrně a při čtení se člověk neubrání reminiscenci na filmově-knižní předobrazy (např. Bondův teheránský pomocník Darius je okatě přesným otiskem Ali Kerima Baye z „From Russia With Love“). I sám agent vychází z knihy tak trochu nepřesvědčivě – Faulks (podobně jako scénáristé „Casina Royal“) staví na distinkci Bonda superšpióna, jak ho podaly brosnanovské verze, a Bonda zranitelného a krvácejícího člověka... nicméně přes všechny pokusy dodat postavě emoce a člověčí rozměr zůstává agent 007 více jménem než postavou. Ale to je zřejmě úděl většiny legend.
„Peklo pro zvané“ je knihou skutečně pouze pro zvané, nelze ji doporučit milovníkům moderních thrillerů, které se mají číst jako když se záchod splachuje. Je to s grácií a gentlemanským šarmem napsaný příběh z dob, kdy stál muž proti muži a všechno mělo svůj styl. O to více zamrzí, že nakladatelství XYZ zjevně škudlilo na tisku a ani překlad nepatří mezi stylisticky nejlepší... Přesto je tahle špiónka skvělým počtením pro všechny, kteří rád Walther PPK, studené Martini s vodkou a Studenou válku.
Faulks vystihl jak Flemingův styl, tak atmosféru šedesátkových thrillerů a kdyby se lépe popasoval s postavami, tak by jeho Bondovi "po letech" nechybělo ale vůbec nic. I v současném stavu se ale jedná o nutné čtivo pro všechny bondofily a fanoušky staré špionské školy.
Sebastian Faulks: DEVIL MAY CARE
Překl.: Ivan Němeček. Praha : XYZ, 2008. 276 stran. ISBN: 978-80-7388-059-0
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.