OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Polští Damnable se svým dílkem Inperdition zařadili mezi mé deathgrindové oblíbence. Žel další jejich nahrávky mne nezaujaly už tolik jako zmíněný první oficiální počin. Totéž naneštěstí platí i pro jejich novinku. Tedy ne že by Damnable natočili špatnou desku. Problém je v tom, že Completely Devoted vznikalo v pro kapelu poněkud hektické době, kdy měli potíže se sestavou. Takže i přes všechny rychlé kytarové jízdy, Baynův hluboký vokál a zajímavé texty je tahle jinak dobrá deska vskutku a doslova zprzněna sice rychlým a ne špatně naprogramovaným, ale bohužel dost zvukově sterilním bicím automatem. Jsem si naprosto jistý, že kdyby Damnable natočili tuhle desku z živým bubeníkem, vznikl by velmi dobrý deathgrindový počin. Asi by nepřekonal osobitost Inperdition, ale v každém případě by se jednalo o nadstandard. Navíc Completely Devoted má oproti Inperdition lepší zvuk. Připočtete-li si k tomu velmi pěkně graficky zpracovaný booklet a obal od GRAALa /který jim dělal již obal staršího splitka s Incarnated/, Completely Devoted by se možná Inperdition vyrovnalo. Naneštěstí následkem personálních čachrů na postu bubeníka došlo k tomu, že tu teď namísto radosti z poslechu dobré desky musím vyjádřit zklamání. I přes zmíněná hudební pozitiva a sympatické Baynovy texty, reflektující jeho pohled na realitu každodenního života a zamýšlející se nad lidskou existencí, musím chtě nechtě konstatovat, že mne jedenáct songů z této desky někde kolem třetího začíná značně nudit. Ten automat mi jednoduše vadí a jinak dobré muzice značně ubírá na síle i zajímavosti. Celou věc nezachrání ani závěrečná pseudounplugged skladbička Light Song, ani do placičky vypálený živý záznam vystoupení Damnable. Škoda... Možná by stálo za to desku přemíchat a nahrát ji s živým bubeníkem. Pokud ho Damnable seženou...
7 / 10
Vydáno: 2001
Vydavatel: Cudgel Agency
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.