OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dřív než se pustím do psaní o koncertu IRON MAIDEN, musím si položit filozofickou otázku. Co si tím pomůžu? Proč vlastně psát o koncertě živoucí legendy vracející se mezi fanoušky s léty prověřenými skladbami? Čekal snad někdo při pohledu na tracklist, že ten koncert bude špatnej? Tak proč tedy psát o něčem, co musí bejt už předem dokonalý? No tak třeba proto, že to ve skutečnosti bylo ještě mnohem, mnohem lepší.
I když to zezačátku tak nevypadalo. Předskakující SALAMANDRU jsem si s radostí nechal ujít a na stadión se vedral po nutném okounění u stánků s veteší zhruba v polovině setu LAUREN HARRIS. První dojem patřil samozřejmě okolí. Při pohledu na plochu se se mnou zahoupala zem - takovejch lidí. Užasle jsem zíral. Úplně plnej stadión. Dickinson asi nekecal, když tvrdil, že letošní turné drtí žebříčky prodejnosti. V kontrastu s mamutí akcí v českých poměrech málokdy viděnou se v přední části stadionu krčilo pódium takřka titěrné. A na tom pódiu zrovna dovádělo Harrisovo rozverné dítko. Ačkoli Harrise miluju, roštěnka Lauren mě do varu narozdíl od tatíka moc nepřivedla (ano, vím že by to asi mělo být naopak ...). Problém je hlavně v tom, že Laruen hraje naprosto průměrnej mainstream a navíc ještě neumí moc zpívat. Snaží se, ale talent bohužel nemá. Jestli jste někdo slyšel bootlegy z prvního období IRON MAIDEN, kde zpíval Harris, když byl DiAnno na plech, tak tak nějak podobně to znělo. Čili další otázka do pranice: byl by opravdu takový problém vzít s sebou jako předkapelu Blaze Bayleyho přicházejícího právě v těchto dnech s dost povedenou novinkou? Lauren ještě chápu, ale shánět někde podloudně lokální předkapely ... to snad nemají Maidni zapotřebí.
Britská mentalita se pozná. Úderem osmé, jak bylo avizováno, začíná po playbacku Maidní verze "Doctor, Doctor" velmi dobře známé intro. Copak to asi bude následovat? Že by moje nejoblíbenější "Aces High"? Pravda, trošku jí ublížilo plné podvečerní světlo a svojí roli tradičně sehrál i zvukař. Jenže taková pecka se nedá jen tak snadno pohřbít. Od druhé skladby "2 Minutes to Midnight" bylo už všechno v pohodě a takovová "Revelations", nebo "The Trooper", prostě darmo mluvit - pohádka. Velkou odezvu měla i mnou nesnášená "Run To The Hills". Absolutně nechápu jak může čtyřicet tisíc lidí hopkat do rytmu tak dementní písničky. Čtyřicet tisíc mínus jeden - já. Zadostiučinění přišlo záhy. Bruce se ptal, jestli někdo náhodou nebyl v Long Beach, když naposledy hráli tuhle skladbu. Otázka naprosto na tělo. V té době mi byly čtyři a ještě dlouhou dobu potom mě žralo, že jsem nemohl slyšet živoucí genialitu. "Rime Of The Ancient Mariner", pro mě nejlepší skladba IRON MAIDEN. Stát tam uprostřed plného stadiónu s potemnělým nebem, topícím poslední odlesky slunce nad hlavou, a Harrisovým brnkáním v předělu skladby, to byl můj splněný sen. Takovou atmosféru jsem dosud znal jen z DVDček. Ale být tam, být opravdu tam! To je pocit, který se nedá dost dobře popsat slovy. No myslel jsem, že tohle je vrchol. Ale nebyl. Nevím jestli to bylo tím, jak jsem byl po Hymně emocionálně nalomený, nebo co, ale během "Powerslave" mi vstoupily slzy dojetí do očí. Kdo by si tohle v roce 1998 pomyslel? Genialita. Vtělená genialita. Bylo štěstí, že pak Maidni zařadili další z plejády přiblblých hitů a sice "Heaven Can Wait", protože jinak bych asi duševně zkolaboval. O "Fear Of The Dark" se nepochybuje, ale hodně dobrý bylo "Moonchild". Vůbec všechny skladby ze "Seventh Son ..." živě fungují naprosto výtečně. Poslední tóny "Hallowed Be Thy Name" a byl konec.
Dojem jasný. Bylo to krátký. 17 skladeb, hodně z nich dlouhých skoro deset minut, ale ten koncert byl tak zatraceně krátkej, až jsem nemohl uvěřit, že už to končí. Teprve později mi došlo, jak dlouho Maidni hráli. Pravda, bylo i pár chybiček. Sem tam zvuk a občas výpadek plátna. Ale kapela odehrála naprosto standartní, tedy totálně fantastickej koncert. Zastavil bych se ještě u Bruce. Chválil jsem ho už na minulé řadovce. Je to s podivem, ale ten chlap zpívá čím dál líp. Je mu padesát, ale v takové formě jako je dnes ho nepamatuju. A celá kapela zažívá druhý vrchol s ním. Turné "Somewhere Back In Time" nejen že překonává všechny u nás odehrané koncerty - i ten comebackový z roku 2000, ale ono asi překonává i legendární živák "Live After Death". A úplně poslední poznámka na závěr - asi bych si dokázal postavit lepší tracklist z období, ke kterému se turné váže, ale zcela určitě bych ho celý nepřežil. Takhle to bylo tak akorát.
Playlist:
00. Doctor, Doctor (UFO cover - playback)
01. Intro - Churchill´s Speech
02. Aces High
03. 2 Minutes To Midnight
04. Revelations
05. The Trooper
06. Wasted Years
07. The Number Of The Beast
08. Run To The Hills
09. Rime Of The Ancient Mariner
10. Powerslave
11. Heaven Can Wait
12. Can I Play With Madness?
13. Fear Of The Dark
14. Iron Maiden
-----------------------------
15. Moonchild
16. The Clairvoyant
17. Hallowed Be Thy Name
Senjutsu (2021)
The Book Of Souls: Live Chapter (2017)
The Book Of Souls (2015)
The Final Frontier (2010)
A Matter Of Life And Death (2006)
Death On The Road (2005)
Dance Of Death (2003)
Rock In Rio (2002)
Brave New World (2000)
Virtual XI (1998)
Best Of The Beast (1996)
The X Factor (1995)
Live At Donnigton (1993)
Real Live/Dead One (1993)
Fear Of The Dark (1992)
No Prayer For The Dying (1990)
Seventh Son Of The Seventh Son (1988)
Somewhere In Time (1986)
Live After Death (1985)
Poweslave (1984)
Piece Of Mind (1983)
Number Of The Beast (1982)
Killers (1981)
Iron Maiden (1980)
Bohužel jsem se s Loužou na dohodnutém místě „zhruba uprostřed“ nepotkal a tak jsem nemohl vidět jeho slzy dojetí. Na druhou stranu o to víc jsem se mohl soustředit na koncert a vychutnat si jej v celé nádheře, s výjimkou vystoupení předkapel. SALAMANDRA, byť předvedla slušný set, měla bohužel dost špatný zvuk (navíc zbytečně nahlas) a Lauren Harris byla tragická, v jejím případě škoda slov.
IRON MAIDEN se ukázali v plné nádheře, včetně nezbytných kulis a pochodujících oškliváků. Už jsem pár jejich koncertů absolvoval a tak jsem byl potěšen zařazením některých skladeb, jako „Rime Of The Ancient Mariner“, „Revelations“ nebo „Moonchild“, na druhou stranu jsem si po letech uvědomil, jak moc mi už některé popěvky lezou krkem. Ale jinak to byl moc fajn koncert.
Bylo to jako při dni otevřených dveří na světoznámé univerzitě heavy metalu, v jehož rámci přednášel samotný pan rektor, v jistých kruzích rovněž známý jako „Železná panna“ (jinými slovy, lepšího odborníka na problematiku těžkého kovu nenajdete v celém vesmíru). Podle toho také celé jeho vystoupení vypadalo, nehledě na to, že si pan přednášející opravdu dával záležet, aby si snad nepokazil pověst (ne že by to uměl ještě nějak jinak). A i když na paškál přišly jen samé ověřené věci a k úplnému zhroucení jsem na rozdíl od jiných přihlížejících měl poměrně daleko, byly to dvě hodinky, které si srovnání se skutečným významem „splněného snu“ asi doopravdy zaslouží.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.