OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Z letného menu tohtoročnej koncertnej sezóny bezosporu vytŕčali MADE OUT OF BABIES, ktorých „The Ruiner“ sa stretáva s unisono nadšenými ohlasmi. Marcové pražské vystúpenie (nielen názvom) príbuzných STOLEN BABIES však bolo ukryté v tieni – pozornosť na seba strhli headlineri THE DILLINGER ESCAPE PLAN a, konieckoncov, stále jediný album tejto kalifornskej štvorice vyšiel potichu už pred dvomi rokmi.
Vydavateľský plán poľského metalového giganta Metal Mind Productions vrhá „There Be Squabbles Ahead“ na stredoeurópsky trh až dnes. Od času pôvodného vydania na The End Records (ďalšia paralela s MADE OUT OF BABIES) sa Gil Sharone stihol etablovať ako bubeník už spomínaných „Dillingerov“, spolu s Rani Sharonem, svojim bratom nielen v rytmike, sa stihol podieľať aj na PUSCIFER, projekte Maynarda Jamesa Keenana z TOOL. Skrátka STOLEN BABIES nie sú len ďalšími z radu, ale inštrumentálne premakanou skupinou, zručne surfujúcou na vlne rozhrania moderného metalu, kabaretného imidžu a miernej hudobnej exotiky, ktorej kúsok so sebou isto priniesol producent a hudobný hosť Dan Rathbun z avantgardných stajňových kolegov SLEEPYTIME GORILLA MUSEUM.
Toľko teória, prax je aspoň na prvý pohľad omnoho jednoduchšia. STOLEN BABIES dominuje jediná osoba (opäť podobne, ako v prípade MADE OUT OF BABIES), krásna a nemenej talentovaná Dominique Lenore Persi, majiteľka akordeónu, šatníka plného kabaretiérskych hábov a hlavne drvivého vokálu. Už pri prvom, živom stretnutí ma Dominique prinútila zostať pod pódiom: jej charizmatický prejav plný kontrastov oscilujúcich od koketnej hravosti až po zúrivý tajfún (zlovestná „Mind Your Eyes“!), od spevu po rev je hlavnou devízou skupiny. Um a schopnosti Dominiquiných spoluhráčov na „There Be Squabbles Ahead“ objavíte, ale až v druhom slede.
Pestrý kaleidoskop trinástich skladieb plynie jednoliato od začiatku do konca s jediným predelom, ktorým je cirkusantská inštrumentálka „Swint? Or Slude“. Zvoľnenia – obvykle im dominuje ťahacia harmonika či decentný elektronický podmaz – striedajú „-corové“ erupcie v takmer dokonale načasovaných momentoch. I keď STOLEN BABIES teoreticky neprichádzajú s ničím skutočne uzemňujúcim, disponujú dostatkom talentu na to, aby poslucháča udržali v strehu. Je to metalový easy listening, sám sa nútiaci do prehrávača. Tam kde Julie Christmas poslucháča povláči hubou v blate, Dominique Lenore Persi ho dokáže uchlácholiť – ale doma by ste nechceli mať ani jednu. Kým ťažiskové skladby „Tablescrap“ či klipová „Push Button“ sú najreprezentatívnejšími ukážkami eklektického miešania štýlov, „Lifeless“ nemá ďaleko ku gotikou šmrncnutému americkému strednému prúdu a „Tall Tales“ pripomenie moderné a módne MTV-metalové spolky. Všetko vyššieuvedené v rámci mantinelov dobrého vkusu, našťastie.
STOLEN BABIES sa napriek muzikantským schopnostiam jednotlivých členov nesnažia strhnúť pozornosť matematickými exhibíciami („There Be Squabbles Ahead“ občas znie ako „The Ire Works“ bez konskej injekcie adrenalínu a testosterónu – žeby aj za tým treba chercher la femme?). Sú ako DRESDEN DOLLS pre metalistov, alternatívnym sountrackom k burtonovej „Predvianočnej nočnej more“, halloweenskou zábavou s obligátnou štipkou strachu a o nič menším kúskom „rozprávkovej“ gotiky. Nemôžem si pomôcť, ale málokto varí tak chutne z tak lacných prísad.
DRESDEN DOLLS pre metalistov, alternatívny sountrack k burtonovej „Predvianočnej nočnej more“ , halloweenska zábava s obligátnou štipkou strachu a o nič menším kúskom „rozprávkovej“ gotiky.
8 / 10
Dominique Lenore Persi
- spev, harmonika, xylofón, drumbľa
Rani Sharone
- gitara, basg., kontrabas, mandolína, progr., spev
Ben Rico
- klávesy, piano, organ, spev
Gil Sharone
- bicie, perkusie, spev
+
Dan Rathbun
- tuba, spev
Michael Mellender
- trúbka, eufónium
Carla Kihlstedt
- husle
Davin Givhan
- akustická gitara, elektrická gitara
1. Spill!
2. Awful Fall
3. Filistata
4. A Year Of Judges
5. So Close
6. Tablescrap
7. Swint? Or Slude
8. Mind Your Eyes
9. Lifeless
10. Tall Tales
11. Push Button
12. Gathering Fingers
13. The Button Has Been Pushed
14. + video k ''Push The Button''
There Be Squabbles Ahead (2006)
Vydáno: 2006
Vydavatel: The End Records / Metal Mind Productions
Stopáž: 49:16
Produkce: Dan Rathbun a STOLEN BABIES
Studio: Polymorph Recording
Lifeless 105% !!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.